Zakarpatská Ukrajina MTB

Horská cyklistika po největších poloninách Podkarpatské Rusi

Zakarpatská Ukrajina, Podkarpatská Rus, je snad nejromantičtější a zároveň jednou z nejchudších oblastí Evropy. Tato hornatá země je z větší části pokryta poloninami - většinou zaoblenými horskými hřebeny, které jsou v nejvyšších polohách odlesněné a nabízí tak úžasné rozhledy. Prostě ideální hory na bajkování - dostatek travnatých hřebenů, vozových cest i úžasných přírodních trailů v podobě pasteveckých pěšinek. Přidáme-li k tomu možnosti zážitkových výjezdů na poloniny místními gruzaviky, neopakovatelnou atmosféru místních hospůdek s levnou vodkou i pivem, rázovité vesnice s dřevěnými kostelíky, salaše a přívětivé domorodce, často mluvící česky, máme namíchán kulturně-bajkový koktejl, který na Západě určitě nenajdete.

Projedeme si nejkrásnější partie karpatského oblouku i největší a nejvyšší podkarpatské poloniny. Na Černohorské polonině budeme mít možnost vystoupit pěšky i na nejvyšší vrchol Ukrajiny - Hoverlu (2061 m). Dva dny věnujeme bajkování po hřebeni největší Svidovecké poloniny. Při přejezdovém dni navštívíme v Solotvině jezírka s vodou slanější než v Mrtvém moři a Koločavu - kraj, kde loupil legendární Nikola Šuhaj. Na největší západní polonině Boržavě navštívíme bikepark Pilipec a přejedeme pro MTB nejatraktivnější části jejího hřebene. Poznáme i rázovité vesničky a v místních hospůdkách si pochutnáme na vynikajícím šašliku, boršči, pelmeních a jiných karpatských specialitách.

Čekají nás jednodenní horské cykloetapy převážně po vozových cestách i ovčích trailech s krátkými dojezdy po silnici. Více než obtížným povrchem je jejich náročnost daná prudkým sklonem, díky němuž se výjezdy často změní ve výšlapy. Zkušený jezdec bude pak odměněn prožitkem ze sjezdu, kdy si bude moci vybírat mezi kamenitou cestou, hliněnou ovčí pěšinou i jízdou nadivoko skrz trávu a borůvčí, které vždy příjemně odpruží možný pád. Délka denních etap je cca 30-60 km s převýšením v některé dny až okolo 1500 m (dolů většinou více než nahoru díky výjezdům autem - náročnost podrobněji). Ubytovaní budeme v hostelu v Jasini, nejvýchodnějším městečku bývalého Československa, a poté se přesuneme více na západ do penzionu ve vesničce Podobovec. Na obou místech dostaneme místní vydatnou polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 10-20 bikerů. Doprava autobusem i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Poloniny Zakarpatské Ukrajiny, ke kterému se můžete kterýkoliv den přidat.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu stále trvá, část ukrajinské země je zatím okupována, Rusko bombarduje civilní cíle po celé zemi. Přestože si přejeme, aby Ukrajina zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, kdy se tak stane. Proto jsme byli nuceni letní zájezdy na Ukrajinu zrušit. Ale jakmile válka skončí, jsme připraveni ihned vypsat zájezdy na Ukrajinu a pomoci tak znovu nastartovat turismus směřující do této úžasné země.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18:30 z Brna (u termínu 700 i z Prahy kolem 15 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd na Zakarpatskou Ukrajinu, přes Chust přejezd do Jasini, ubytování v penzionu na 4 noci. Na kolech nahoru do Jablonického průsmyku (931 m), sjezd po polních cestách po nižším hřebeni s výhledy na členitou luční zemědělskou krajinu do Jasini. (↔ 20 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m + možné další přídavky v okolí)
  • 3. den: Svidovecká polonina a údolí Černé Tisy: Výjezd gruzavikem na hřeben (1550 m) nad lyžařské středisko Dragobrat. Okolo vrcholů Stoh a Velikij Kotel na Gerišasku (1762 m) a Trojasku (1702 m). Z vrcholu Tataruka (1707 m) náročnější sjezd do sedla Okole, údolím Černé Tisy do Jasini (650 m). (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1500 m)
  • 4. den: Přejezd Svidovecké poloniny: Z Jasini Výjezd gruzavikem na hřeben (1550 m) nad lyžařské středisko Dragobrat. Na kole podél nejvyššího vrcholu Bliznice (1881 m) na hřeben. Sjezd po klesajícím hřebeni většinou po vozových cestách s nádhernými výhledy až pod horu Terentin (1388 m), sjezd do Rachova (450 m). Místní dopravou nebo po silnici do Jasini. (↔ 30 km, ↑ 1450 m, ↓ 1650 m)
  • 5. den: Černohorská polonina a Hoverla: Výjezd gruzavikem do sedla pod Pietroš (1545 m). Na kole pod Hoverlu, výstup pěšky nalehko na nejvyšší vrchol Ukrajiny Hoverla (2061 m), zpět ke kolům (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Zpět do sedla a vozovými cestami vysoko na polonině kolem Pietroše (2020 m), objezd poloniny Šešul ovčím trailem nebo vozovou cestou, úžasný sjezd po poloninách i lesem do Kvasů, po silnici zpět do Jasini. (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 1500 m)
  • 6. den: Přejezdový den s poznáváním: Koupání v solných jezerech v Solotvině s vodou slanější než v Mrtvém moři, Koločava - hrob zbojníka Nikoly Šuhaje na místním hřbitově, muzeum Ivana Olbrachta, prastarý dřevěný kostelík Sv. Ducha. Dojezd do Podobovce. Pro zájemce o cyklistiku možnost vynechání Solotviny a epediční přejezd do Koločavy (↔ 75 km, ↑ 1150 m, ↓ 1250 m) tam připojení k ostatním.
  • 7. den: Po hřebenech kraje Verchovina: Vozovými cestami z Podobovce (720 m) do sedla Beskyd, přes Javornik (1120 m) a poloninu Berdo (1197 m) až do Volovce (500 m), dojezd po asfaltu zpět do Podobovce. (↔ 60 km, ↑ 1600 m, ↓ 1600 m, možnosti zkrácení)
  • 8. den: Boržava a bikepark: Seznámení se s traily pravého ukrajinského bikeparku Pilipec a pak dle chuti část přejezdu poloniny Boržava. Nebo celodenní přejezd poloniny Boržava - z horní stanice lanovky (1160 m) přes Gembu a Magury Žide (1517 m) do sedla Prislip (938 m). Odsud či až z poloniny Kuk (1190 m) sjezd do Mižhirje (450 m) a po silnici zpět do Podobovce. (kratší varianta ↔ 50 km, ↑ 1000 m, ↓ 1450 m, delší ↔ 55 km, ↑ 1550 m, ↓ 2000 m)
  • 9. den: Procházka k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m), nebo kratší projížďka po okolí. Po poledni odjezd do Mukačeva - rynok, hrad Palanok, centrum, nákupy, restaurace. Noční přejezd přes Maďarsko nebo Slovensko.
  • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno kolem 8 hod.

Ubytování

7x v penzionech - 4x v Jasini a 3x v Podobovci, ve 2-3lůžkových pokojích. V Jasini se jedná o komplex více budov, sociální zařízení je většinou na pokoji. V Podobovci spíme v hlavní budově, případně ve srubech - pokoje v hlavní budově jsou se sociálním zařízením, sruby mají k dispozici 2 sociální zařízení společná pro 6-8 ubytovaných. Na obou místech je možnost využít pravou ruskou saunu a wifi.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní typickou ukrajinskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. K snídani je např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, pohanka, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo, v Podobovci i salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Nečekejte stravu jako v Čechách, strava na Ukrajině je méně bohatá na zeleninu a typická jsou přílohová jídla (těstoviny, pohanka, brambory) nebo maso na snídani. Přes den na túrách budete mít vlastní studenou stravu, kterou lze koupit v místních obchodech (magazínech), ceny jsou nyní na Zakarpatí nižší než u nás (v závislosti na oblasti), sortiment dostatečný. Je zbytečné vozit z ČR mnoho jídla. Párkrát bude možno i přes den zajít do místní hospůdky a ochutnat další vyhlášené speciality jako je šašlik, soljanka, vareniky či pelmeně. Možností zkusit vynikající a nebezpečně levnou ukrajinskou vodku, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo Oboloň bude více než dost.

Video z MTB cyklozájezdu na Ukrajinu 2018 od Petra Kalužíka:


Zakarpatská Ukrajina MTB

Zakarpatská Ukrajina MTB

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel a Căpățăni

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru