Informace k zájezdu
Ararat - na bájnou pětitisícovku

Úvodní stránka zájezdu Ararat - na bájnou pětitisícovku ( Turecko, Daleké cesty, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Výstupové trasy na Mt. Artos i Ararat vedou do vysokých nadmořských výšek, ovšem bez technicky obtížných partií. Absolvujeme je na lehko jen s malým batohem a věcmi na jeden den. Veškeré další vybavení nám buď převeze auto nebo jej naložíme na hřbety koní nebo mul. Denně strávíme na cestě 4-9 hodin s převýšením do 1200 m. Náročnější je vrcholový den na Araratu, kdy nás čeká bezmála 2000 výškových metrů sestupu z vrcholu do základního tábora. Vrcholové partie Mt. Artos a Başet Tepesi jsou tvořeny nízkými skalkami a sutí. Vrcholová partie Araratu je pokrytá věčným sněhem a ledem a pro výstup na vrchol Araratu budete určitě potřebovat mačky - zapůjčeny vám budou v základním táboře na Araratu. Na Araratu doporučujeme vystoupat vždy alespoň 200-300 výškový metrů nad výškový tábor a v této výšce setrvat alespoň 0,5-1 hodinu. Výrazně se tak sníží riziko výškové nemoci. Vyšší náročnost zájezdu plyne hlavně z vyšších nadmořských výšek, v nichž se budeme pohybovat z toho plynoucího rizika výškové nemoci.

POČASÍ

Předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

Počasí ve východním Turecku bývá v tomto ročním období stabilní, teplé, s malým množstvím srážek. Přesto je nutné ve vysokých horách počítat s možností náhlého zvratu počasí s výskytem deště, mlhy a případně i odpoledních bouřek z tepla. Na Araratu jsou v nejvyšších polohách velmi pravděpodobné nízké teploty hluboko pod nulou a silný vítr. V noci může na tábořišti na Araratu klesnout teplota i pod -10 °C. Pod horami může být vedro a dusno.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 100 TRY (lira) = 72,895 Kč, 1 USD (dolar) = 23,714 Kč
Výměna peněz: Měnou je turecká lira (TRY), která není volně směnitelná v českých bankách, proto doporučujeme nakoupit si EUR nebo USD a vyměnit si je za turecké liry až na místě (možnost bude na letišti ve Vanu nebo v některé ze směnáren ve městě po příletu do Turecka, dále pak v Doğubayazitu). Bankomaty jsou běžné v celém Turecku a přijímají všechny typy platebních karet. My k nim však budeme mít spíše omezený přístup v době, kdy se budeme pohybovat ve městech (Van, Doğubayazit).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Turkey - The Highest Peaks 1 : 100 000 (mapa je zalaminovaná)

Knižní průvodci:

  • Turecko. Svojka - Lonely Planet, 2017 (v češtině)
  • Turkey. Lonely Planet, 2022 (anglicky)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu: Turecko - Východní Anatolie.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

Nabíjení: Baterie bude možné dobít jen na ubytováních, během výstupu na Ararat baterie dobíjet nelze. Redukce do zásuvky nejsou potřeba, zásuvky jsou jako v ČR. Pokud hodláte nabíjet pravidelně nadstandardní množství baterií, vezměte si rozdvojku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh či cestovní taška (do základního tábora na Araratu vám zavazadlo vynesou koně či muli); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 30 l na jednodenní túry a výstupy, na palubu do letadla. Během výstupu na Mt. Artos a na Ararat můžete aktuálně nepotřebné věci uschovat na ubytování.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, čelovka, toaletní papír, malý ručník, termoska (využijete hlavně na Araratu), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C). Využití zapůjčeného kvalitního stanu na Araratu od místní CK je v ceně zájezdu.
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do chladného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), teplejší oblečení na noc, návleky, teplé rukavice, doporučujeme i lehkou nebo teplejší péřovou bundu. Rukavice nejlépe expediční - 2vrstvé palčáky (klaďte důraz na to, že půjdete na vrchol Araratu, kde lze čekat teploty i pod -10 °C a je zde riziko omrzání, omrzat mohou hlavně ruce a nohy).
  • Boty: kvalitní, rozchozené, sněhu a vodě odolné, naimpregnované boty do zasněžených a zaledněných hor s pevnější podrážkou, boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“). Zájezd nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

V případě, že se jedná o cestu z Turecka do země EU či ze země EU do Turecka, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10000 EUR, či ekvivalent této částky.
Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí. Při koupi drahých koberců a uměleckých předmětů doporučujeme zvýšenou obezřetnost s ohledem na časté případy podvodů.
Bezcelně lze do Turecka dovézt 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 1 kg kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 200 ks cigaret... Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu.
Obecně osvobození od cla platí pro zboží, jehož celková hodnota nepřekračuje 300 EUR, v případě dětí mladších 15 let je tato částka stanovena na 145 EUR.
Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Situace v Turecku je z bezpečnostního hlediska stabilní. Při pohybu v oblastech východního Turecka můžeme narazit na vojenské hlídky, které monitorují bezpečností situaci a mohou vyžadovat předložení dokladů. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat (kategoricky nekomentovat) politické a náboženské názory, které jsou mnohdy odlišné od našich, převzatých z často povrchního, ne vždy dostatečně objektivního zpravodajství sdělovacích prostředků. Důrazně se nedoporučuje komentovat vztah mezi Turky a Kurdy. Omezení pohybu a zhoršená bezpečnostní situace je aktuálně jen u hranic se Sýrií.
Ženám se doporučuje mít při pohybu na veřejnosti šátek zakrývající vlasy a oblečení, které nebude příliš vyzývavé a u mužů nebude budit pohoršení (zakrytá ramena a nohy).

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Turecku
Embassy of the Czech Republic
Kaptanpasa Sokak No. 15. G.O.P., Ankara, 06700
Tel.: +90/312/405 61 39, recepce (přímá) 405 69 65, KO - 405 69 54
Fax: +90/312/446 30 84, KO +90/312/447 73 95
Nouzová linka: +90/532/375 13 87
Email: ankara@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/ankara
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 09.45 - 16.15

Generální konzulát ČR v Turecku
Consulat Generale of the Czech Republic
Abdi Ipekci Cad. 71, Maçka, P.O.Box 35 Istanbul
34367
Tel: +90/212/368 80 34, 212/368 80 35
Fax: +90/212/231 94 93
Nouzová linka: +90/533/257 38 80
E-mail: istanbul@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/istanbul
Provozní hodiny úřadu: pondělí - čtvrtek 07.30 - 16.30, pátek 08.00 - 14.00
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 08.00 - 14.00

Telefony:
policie: 155
první pomoc: 112
hasiči: 110
jandarma (četníci): 156

Časový posun: +1 hod