Informace k zájezdu
Hory Etiopie

Úvodní stránka zájezdu Hory Etiopie ( Etiopie, Přechody hor, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Daleké cesty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Zájezd je zaměřený na horskou turistiku v jedněch z nejúžasnějších hor Afriky. Obě pohoří projdeme na vícedenních trecích nalehko s podporou mul, které ponesou naše batohy. My poneseme jen malý batůžek s věcmi na den. V horách budeme nocovat na přírodních tábořištích ve vlastních stanech obklopeni úchvatnou krajinou, v civilizaci spočineme v cestovatelských hotelech. V pohoří Bale se jedná o 4,5denní přechod nalehko, v Simienu o 5denní. Treky jsou středně fyzicky náročné, na túrách budeme denně trávit v pohoří Bale v průměru 6-7 hod včetně pauz, v Simienu v průměru 7-9 hod včetně pauz. Převýšení je v pohoří Bale jen do 500 m nahoru nebo dolů. V Simienu je převýšení větší - až 800 m nahoru a dolů a výjimkou jsou 2-3 náročnější dny v nejvyšších partiích pohoří, kde je převýšení 1300-1400 m nahoru a totéž dolů. Nejčastěji budeme trekovat ve výškách 3200-4200 m, nejvýše budeme při výstupu na Ras Dashen (4550 m). Nacházíme se v tropech, které zcela modifikují klima ve vyšší nadmořské výšce, která neodpovídá ani charakteru hor. Vyšší nadmořskou výšku poznáme jen podle horšího dýchání (méně kyslíku), nutná je postupná aklimatizace. Treky vedou většinou po prašných pěšinách, po cestách i mezi lobeliemi, po náhorních pláních, údolími i po okrajích srázů. Jediným technicky mírně náročnějším místem je závěr výstupu na nejvyšší vrcholek Ras Dashen s lehkým lezením. V obou pohořích nás bude doprovázet povinný místní průvodce. V pohoří Simien nás bude doprovázet také povinný místní scout - samopalník, na ochranu před divokou zvěří. Ve skutečnosti však bude chránit hlavně naše stany před všeberoucíma rukama místních. Expedice může být pro někoho obtížná po stránce psychické - jako evropští turisté budeme všude středem mimořádného zájmu místních, s čímž je třeba se vyrovnat, stejně jako s bídnými africkými poměry a tvrdou africkou realitou. Je třeba snést trochu nepohodlí, prachu a špíny, které jsou však vykoupené mimořádnými zážitky na celý život.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.accuweather.com/en/et/addis-ababa/126831/weather-forecast/126831 (Addis Abeba);
http://www.accuweather.com/en/et/dinsho/129538/weather-forecast/129538 (Dinsho pod Bale Mountains);
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Ras-Dashen (Ras Dashen 4550 m).

Etiopie leží ve východní Africe, mezí 5°-15° severní šířky, tedy v tropických šířkách. Ovšem většina země leží na náhorní plošině ve vyšší nadmořské výšce (Addis Abeba 2400 m, Gondar 2200 m, Awasa 1700 m). Kromě těchto měst se většinou budeme pohybovat v horách, tedy ještě výše, převážně mezi 3200-4200 m. Tropické teploty a tropické klima tedy rozhodně neočekávejte. Ve městech bývá přes den teplo, často přes 25 °C, v noci se teploty pohybují okolo 10-12 °C. V horách může být přes den za slunečna také přes 25 °C, za zatažena spíše okolo 10 ° C, v noci však teploty v horách pravidelně klesají pod 0 °C. Nejchladněji bývá při brzkém ranním výstupu na nejvyšší Ras Dashen, ale zase se zahřejete výstupem.
Listopad je ideální měsíc na cestu do Etiopie, začíná sušší období a vše je zelené po skončeném období dešťů.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: S sebou je třeba vzít hotovost v USD či v EUR, kterou na místě vyměníte na etiopské birry. Ideální je vzít s sebou také platební kartu (lepší Visa, příp. Mastercard) a vybírat si hotovost z bankomatů, hlavně v Addis Abebě to není problém. Bankomaty jsou i jinde (Gondar atd.), ale jen některé akceptují zahraniční platební karty. Platební karta je zásadní jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje. Pokud byste platební kartu neměli, je třeba k očekávaným výdajům vzít další finanční rezervu v řádu stovek USD či EUR.
Ceny: Etiopie je levná destinace pro místní, dražší jsou některé služby pro turisty. Vy budete mít zejména výdaje za stravu, která je obecně levnější než u nás. Pokud se v civilizaci stravujete v místních jídelnách, je to výrazněji levnější než u nás, dražší turistické restaurace jsou cenově cca jako u nás. Místní potraviny jsou velmi levné, dovozové drahé. Celkově počítejte s výdaji za stravu v řádu od 100 USD celkem, je to však velmi individuální a pivaři a požitkáři mohou utratit o dost více. Spropitné pro místní průvodce, scouty a mulaře dle situace, celkem cca do 15 USD. Vstupné je do 15 USD, možné vývozy na korbě v Simienu okolo 30 USD. Počítejte s výdaji za suvenýry, … Celkově na místě budete potřeba od minimálně 250 USD a víše. Nutná je dostatečná rezerva, nejlépe ve formě platební karty.

MAPY A LITERATURA

Seženete ve větších knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy země:
- Gizi map: Ethiopia (Eritrea, Djibouti, Somaliland), 1 : 2 mil
- International travel map: Ethiopia, 1 : 2 mil

Knižní průvodci o zemi (jen v angličtině):
- Lonely Planet: Ethiopia a Djibouti (2017)
- Rough Guide: Ethiopia (2015)
- Bradt: Ethiopia, edition 8 (2018)

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

V Etiopii narazíte jednak na evropské zásuvky, jednak na italské zásuvky typu L. Do italských zásuvek lze strčit 2 klasické evropské kolíky. Adaptér je potřeba jen tehdy, pokud máte zástrčku s dírou na kolík, což však nabíječky většinou nemívají. Nabíjet baterie bude možné jen ve městech, tedy na začátku akce, mezi treky a na konci akce. Během treků nebude nabíjení možné.
Roaming v Etiopii umožňují všichni naši operátoři, ale ne vždy roaming všem funguje. Ceny za minutu volání záleží na vašem tarifu, ale jedná se většinou o nejdražší zónu od 60 Kč/min. V civilizaci není se signálem problém, v horách je pokrytí signálem komplikované, často signál není.
Připojení na internet - někdy funguje wifi na hotelech a v některých restauracích, připojení však bývá často pomalé, příliš na něj nespoléhejte.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete a neberte žádné zbytečné cennosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření. Stravu, potřebnou na druhý přechod, bude možné během prvního přechodu uschovat.
Do čeho se sbalit: Hlavní zavazadlo je větší batoh o doporučeném objemu okolo 50-70 l. Tento batoh nám na horských přechodech poveze mula. Je nutné si vzít raději 2 velké igelitové pytle (každý na 1 přechod), do něhož batoh umístíte a zavážete provázkem (pro případ deště a proti znečištění). Dále jsou vhodné 1-2 pytle z umělé textilie („pytel na brambory“) či jiné obaly na batoh, který dáte zvenčí - slouží proti protržení igelitového pytle. Věci na den si na túrách v horách ponesete v menším batůžku o objemu cca 20-30 l, využijete ho i na palubu do letadla a na výlety do měst.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny (USD či EUR) a nejlépe i platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte s chladnými nočními teplotami, teplota k ránu klesá pravidelně pod 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (nejlépe obsahující látku DEET - Predator max 50% nebo Predator forte 25 %), teleskopické hole, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), případně deštník do měst, chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i do měst, do teplého, slunečného počasí i do chladnějšího horského, deštivého i větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci - kšiltovka, i proti chladu - čepice, šátek), oblečení na noc, lehčí rukavice, návleky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Technicky lze zájezd zvládnout i v nižších trekových botách. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče nebo případně lehčí tenisky (do minibusů, do měst, do letadla, na přezutí po túře).
Strava: S sebou je nutný benzinový vařič, ešus, lžíce, kapesní nůž. Benzin do vařičů zakoupíme na místě. V Etiopii nejsou dostupné plynové kartuše. V předstihu před odjezdem vám můžeme pomoci dohodnout se v rámci skupiny na případném sdílení vařičů. Suroviny na vaření je nutné vzít kompletně z ČR: instantní potraviny na vaření (předpřipravená jídla typu „Dobrý hostinec“ a „Rychlá večeře“, instantní bramborové kaše, instantní polévky, sladké kaše), dále pak energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony, …) a studenou stravu na den (krabičku sýrů, paštiky, …). Čerstvé potraviny, zejména pečivo, budeme dokupovat na místě. O stravě také viz kap. stravování.
Pití: Balenou vodu budeme kupovat na místě, rozhodně nepít vodu z kohoutku. V horách na trecích budeme vodu postupně doplňovat. S sebou je nezbytný prostředek na dezinfekci pitné vody, tablety či kapky (např. Sanosil - k prodeji v lékárnách či na Zdravotních ústavech), příp. vodní filtr (např. Sawyer miniflitr). A také slivovice. :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Helena Fahrnerová - Blog s fotkami o cestě do Etiopie 2018