K této cestě potřebujete platný cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Etiopie. Do země jsou potřeba víza, která se vyřizují po příletu na letišti v Addis Abebě a platí 1 měsíc. Cena víza je 50 USD a k vyřízení jsou třeba 2 pasové fotografie (dříve probíhalo focení kamerou přímo na přepážce, fotografie pro jistotu vezměte). Dále potřebujete vytištěnou zpáteční letenku. Případný požadavek na dostatečné finanční zabezpečení se nejjednodušeji prokazuje existencí vaší platební karty.
Pro případy nouze doporučujeme udělat si nejlépe sken stránky vašeho pasu s údaji a poslat si ho na email, případně s sebou vzít kopii stránky vašeho pasu s údaji.
Dovoz valut do Etiopie není omezen. Existuje však povinnost deklarovat veškerou dovezenou měnu přesahující částku 3000 USD. Doporučuje se uschovat si veškeré doklady prokazující výměnu peněz pro případ opětovné výměny místní měny na zahraniční či případnou kontrolu při odjezdu ze země. Při odjezdu ze země není povolen vývoz větší částky než 200 ETB. Překročení povoleného limitu se přísně trestá (a to až vězením).
Etiopské předpisy povolují pro osobní potřebu dovoz 2 kartónů cigaret, 250 gramů tabáku, 2 litrů tvrdého alkoholu. Elektronika (např. videokamera, počítač) se při vstupu do země eviduje a zpětný vývoz může být kontrolován.
Obecně platí zákaz vývozu:
- historických artefaktů, kulturních památek a etnických předmětů (zbraní, mincí, nádobí, nábytku, oděvů, hudebních nástrojů, šperků, sošek apod.),
- archeologických a paleontologických nálezů,
- církevních a náboženských památek (rukopisů, oděvů, křížů apod.),
- historických uměleckých děl,
- jakýchkoliv kamenů a minerálů (včetně polodrahokamů a drahokamů),
- přírodnin (rostlin, hmyzu, zvířat a částí, předmětů ze slonoviny, vyčiněných kůží aj.).
Historické a církevní suvenýry (včetně oblíbených stříbrných křížů) se proto doporučuje kupovat pouze v kamenných obchodech, které jsou schopny vystavit účet, kterým je možné případně prokázat jejich původ.
Bankomaty a výměna peněz: S sebou je třeba vzít hotovost v USD či v EUR, kterou na místě vyměníte na etiopské birry. Ideální je vzít s sebou také platební kartu a vybírat si hotovost z bankomatů, hlavně v Addis Abebě to není problém. Nutná embosovaná karta, nejlépe VISA. MASTERCARD akceptuje méně bankomatů. Platební karta je zásadní jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje. Pokud byste platební kartu neměli, je třeba k očekávaným výdajům vzít další finanční rezervu v řádu stovek USD či EUR.
Ceny: Etiopie je levná destinace pro místní, dražší jsou některé služby pro turisty. Pokud se v civilizaci stravujete v místních jídelnách, je to výrazněji levnější než u nás, dražší turistické restaurace jsou cenově cca jako u nás. Místní potraviny jsou velmi levné, dovozové dražší.
Etiopie je jednou z nejchudších zemí světa, rozvojová země, která se však nijak překotně nerozvíjí. Je třeba se připravit na zcela jinou, neevropskou realitu. Uvidíte nejnižší životní úroveň, spoustu bídy, žebráků a špíny. Žebráků je v Etiopii nepředstavitelné množství, někteří žebrají jen proto, že vidí bělocha jako potenciální zdroj něčeho, co by se mohlo hodit. V Etiopii spousta lidí nemá téměř žádné peníze a žije spíše z toho, co si vypěstuje či co chová. Pro mnoho lidí mají v Etiopii hodnotu i pro nás bezcenné věci - např. prázdné PET lahve, obaly, … Jako turisti budete neustále pod tlakem a „dohledem“ místních, připravte se na neustálý zájem, neustálé nabídky ke koupi čehokoliv a časté obtěžování ze strany hord dětí.
Riziko terorismu je dnes po celém světě. Etiopie patří mezi země s relativně vyšším rizikem teroristických útoků (somálská islamistická skupina al-Šabáb), ty však lze vyloučit v horách.
Obecně je třeba si dávat velký pozor na zloděje a podvodníky, kteří se pohybují ve městech. Všude je třeba dávat pozor na své věci a hlídat si je, v horách si hlídat stan, obzvláště v Simienu. Jako na většině cest - peníze a pas je třeba mít v tělové ledvince (opasek na peníze); k tomu mít zvlášť peněženku, kde máte jen malý obnos peněz. Největší nepříjemností Etiopie jsou všudypřítomní žebráci i žebrající děti.
Velvyslanectví České republiky v Etiopii
Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa, P.O.Box 3108
Tel.: +251/11/5516382, +251/11/5516132
Nouzová linka: +215/911/222401
E-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.00
Úřední hodiny konzulárního úseku: úterý, čtvrtek 09.00 - 12.00
TELEFONY:
předvolba Etiopie: + 251
Nouzové telefonní číslo: 907
Policie 991
Záchranná služba 992
Požárníci 993
Časový posun: +2 hod v době našeho pobytu