Jak poznám, že na zájezd po fyzické stránce stačím?
U všech zájezdů najdete v popisu programu jednotlivých dní informaci o převýšení a odhadovaný čas nebo vzdálenost. Tyto údaje je dobré porovnat s výletem nebo túrou, kterou jste absolvoval/a v poslední době. Podrobnější popis obtížnosti najdete u každého zájezdu pod odkazem Doplňující informace k zájezdu, kde je obtížnost slovně a výstižně rozepsaná. Další vodítko vám poskytne fotogalerie - podle obrázků z terénu si můžete udělat představu o tom, jak to na místě vypadá a jak vám bude zájezd vyhovovat.
Je obtížnost jednoho zájezdu vždy stejná?
Ano i ne. Trasa a převýšení samozřejmě zůstává stejná, ale průvodce se na místě může od plánované trasy z objektivních důvodů odchýlit - například kvůli počasí, dopravní situaci atd. V takových případech průvodce vždy celou skupinu informuje a seznamuje je s alternativní trasou. Stejně tak se může snadná a pohodlná túra stát náročnější kvůli momentálním povětrnostním podmínkám, jako je vítr, déšť, nebo vítr s deštěm.
Co znamená údaj převýšení?
Jedná se o součet všech dílčích převýšení na trase, tedy o výškové metry, které je potřeba nastoupat, případně sestoupat v rámci jedné túry. Jak si takový údaj představit v praxi? Například z Pece pod Sněžkou je to na naši nejvyšší horu 779 výškových metrů. Z Ostravice na vrchol Lysé Hory je to 900 m, z Ovčárny na Praděd je to 190 m. Průměrně zdatný jedinec by měl za den zvládnout 800 výškových metrů bez problémů i několik dní za sebou. Naopak člověk, který většinu roku tráví vsedě, fyzickou aktivitu nevyhledává a pak se rozhodne, že pojede na zájezd obtížnosti 3, protože se mu líbí lokalita a sedí mu termín, bude nejspíš nepříjemně překvapen. Pamatujte, že jediná osoba, která má dostatek informací a znalostí o vaší fyzické kondici a výkonnosti, jste vy.
Je klasifikace napříč různými zájezdy stejná?
Snažíme se, aby klasifikace odpovídala v maximální možné míře napříč celou nabídkou. Nicméně je vždy třeba myslet na to, že v různých částech světa je různá úroveň cest, silnic a služeb, což může mít vliv na celkové pohodlí. Tento rozdíl je dobře vidět například mezi Balkánem a západní Evropou - dva zájezdy stejné obtížnosti mohou mít zcela odlišný charakter ve smyslu turistického zázemí, kvality stezek nebo cest i komfortu na ubytování. Tedy trasa je podobně dlouhá a má srovnatelné převýšení, ale v Rakousku po cestě potkáte několik chat s možností občerstvení, jakékoliv potenciálně složitější místo je vybaveno pomocnými lany a řetězy, na ubytování vše funguje a je tam vířivka se saunou. V Rumunsku po cestě moc chat nepotkáme (spíš to budou salaše), turistická infrastruktura se tu teprve tvoří a například rozdíl mezi rakouským a rumunským kempem může být velký - v kombinaci s únavou z túry to pak může vypadat, že balkánský zájezd je náročnější, i když překonaná vzdálenost a převýšení jsou stejné. To je prostě cena za divokou a nedotčenou přírodu bez davů turistů.
Co se stane, když přecením své síly a nebudu stačit skupině?
Průvodce má na zájezdu zodpovědnost za celou skupinu a nemůže kvůli individuálním potřebám jednotlivce zrušit nebo upravit program všem. V případě zájezdu s jednodenními túrami vám může doporučit alternativní, méně náročnou trasu nebo program. Případně je možné jednotlivé dny program vynechat a věnovat se odpočinku a regeneraci. Při přechodech hor je to složitější, jelikož je zpravidla nutné ujít celou naplánovanou trasu k dalšímu nocležišti. Pomalejší tempo obecně řečeno nevadí, pokud je klient samostatný a je schopen jít podle mapy. Za svoji zdravotní a fyzickou přípravu na zájezd nese plnou odpovědnost každý sám.