CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 5
Čeká nás šestidenní přechod hor, kdy nebudeme mít možnost doplnit si zásoby. Pro dopravu do hor a zpět budeme využívat služeb místního osvědčeného dopravce. Přechod je poměrně dost náročný svojí délkou i skalnatým terénem, většinou se chodí zcela mimo jakékoliv cesty a pěšiny. Hory jsou téměř opuštěné, s turisty se pravděpodobně nesetkáme a potkáme pouze několik pastýřů a domorodců na salaších. Je třeba počítat s tím, že jedeme do vysokých skalnatých hor - je proto nutná odpovídající fyzická a psychická kondice. Výstup na Maja Jezerce je technicky velmi náročný. V případě zmrzlého firnu je závěrečný výstup na vrchol z bezpečnostního hlediska vyloučený (úspěšnost v minulých letech byla asi 50 %). Místo toho je možné vystoupit na neméně pěkný, ale snadnější vrchol (2589 m) s nádhernými výhledy na Jezerce. Denně půjdeme asi 4-7 hod čistého času chůze, což odpovídá asi 6-11 hod celkového času i se zastávkami. Průměrné denní převýšení je asi 950 m nahoru a totéž dolů.
POČASÍ
Vzhledem ke geografické poloze mezi 42°-43° s. š. zde bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně péct. Připraveni však buďte také na náhlé zvraty počasí, déšť a teploty kolem 10 °C.
Předpovědi počasí pro Skadar (v horách bude větší zima a asi i více oblačnosti):
http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=3184081&la=1
Norský meteorologický server poskytuje předpověď i pro vrchol Maja Jezerce (2694 m), název stačí napsat do vyhledávače: https://www.yr.no
MÍSTNÍ MĚNA
100 ALL (lek) = 25,59 Kč (listopad 2024)
V Albánii je oficiální měnou albánský LEK, výměna peněz nebo výběr z bankomatu bude možný po příletu na letišti v Tiraně. Pro směnu jsou nejvhodnější eura. Ceny v obchodech a restauracích jsou podobné jako v ČR.
MAPY A LITERATURA
Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Nordalbanien Thethi und Kelmend 1 : 50 000 - Balkan maps distribuce
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu celé Albánie.
MOBILY
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-18 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Plynové kartuše bude možné dokoupit po příletu v Tiraně.
- Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
- Nocování:
• kvalitní stan (vodě a větru odolný)
• karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
• spacák přiměřeného tepelného komfortu - Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice (Nezapomeňte na oblečení vhodné pro vstup do klášterů v Kosovu zakrývající kolena a ramena. Ženy mohou být navíc vyzvány i k zakrytí hlavy.)
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
- Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
• ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice, dokoupíme po příletu, plynové kartuše se nesmí převážet v letadle!), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
• lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
• studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
• pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 2l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho, čas na vaření bude ráno a večer, v čase oběda se s vařením nepočítejte).
Vodu si dokoupíme po příletu do Tirany. V prvním kempu ve vesnici v Boge je spolehlivý zdroj pitné vody. Během přechodu může být vody nedostatek. Průvodce vás vždy včas upozorní na případný nedostatek vody pro následující den. Během přechodu Albánských Alp nebude možné dokupovat zásoby jídla a vše je potřeba vést z domova. V blízkosti kempu je několik barů a kaváren. Možnost jídla v restauraci bude až 7. den ve Valboně nebo v Tiraně.
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
Je nezbytné se řídit celními předpisy - max. 1 l alkoholu, 200 ks cigaret, 2 litry vína či destilátu s obsahem do 22 % alkoholu, 45 ml parfému či 25 ml toaletní vody, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu.
BEZPEČNOSTNÍ SITUACE
Albánie je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Zřejmé nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je však dobré zachovat některá pravidla bezpečnosti a zásady slušného chování a respektovat (kategoricky nekomentovat) politické a náboženské názory. Budete-li se chovat skromně a dokážete-li byť jen primitivně komunikovat, posunete se blíž k porozumění obyvatelům a pochopení problémů této nádherné země.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví ČR v Albánii
Ambasada e Republikës se Çekisë
Rruga "Skënderbej" Nr. 10
Tirana, Republika e Shqiperisë (Albánská republika)
Tel: +355/4/2234004, 2232117
Fax: +355/4/2232159
Nouzová linka: +355/68/4090111
Email: tirana@mzv.gov.cz
Web: http://www.mzv.gov.cz/tirana
Provozní hodiny úřadu: po-čt 07.45-16.45, pá 7.45 - 14.15
Úřední hodiny konzulárního úseku pro veřejnost: út, čt 09.00-12.00
Důležitá telefonní čísla: Integrovaný systém 112, Lékařská první pomoc 127, Policie 129, 126 (dopravní policie), Hasiči 128
FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ
David Hainall - Albánie 2009 fotogalerie, Olda Novotný - Albánské Alpy 2010.