Informace k zájezdu
Apuseni - Bihor a Trascau

Úvodní stránka zájezdu Apuseni - Bihor a Trascau ( Rumunsko, Balkán, Karpaty, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čeká nás horská i pohodovější turistika ve vápencových horách Bihor a Trascau s častou návštěvou soutěsek a jeskyní. Ubytovaní budeme v penzionech a chatkách na 3 místech s místní polopenzí. Na túry budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den v místě ubytování nebo vlastní program. Často si můžete vybrat ze dvou variant náročnosti: A pohodovější varianta, nejčastěji 5-6 hod včetně pauz, převýšení nejčastěji 300-500 m nahoru a totéž dolů; B náročnější varianta s řetězy, broděním soutěsek, túry 6-8 hod, převýšení nejčastěji 400-700 m. Náročnost některých soutěsek záleží také na stavu vody, někdy je cesta jištěná řetězy. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus. Aktuálně nepotřebné věci ponecháme na ubytování nebo v autobusu.

Vzhledem k tomu, že v soutěskách narazíme v náročnější variantě B na řetězy, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
https://www.yr.no/place/Romania/Cluj/Turda/ (Turda, 324 m)
https://www.yr.no/place/Romania/Bihor/Padi%C5%9F/ (Apuseni - Padiš, 1282 m)
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni jak na nádherné, teplé i horké a slunečné počasí, tak i na déšť a bouřky, mlhu a chlad. Teploty v noci mohou v Bihoru klesnout i k 5 °C. Přes den mohou být zase vedra přesahující 30 °C. Počítejte s tím, že při dlouho trvajících deštích mohou být některé soutěsky neprůchozí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny za potraviny a ceny v restauracích jsou v Rumunsku podobné cenám v ČR. Za vstupy utratíte celkem cca 80 RON (z toho solné doly 30 RON a termály 20 RON), fakultativní lanovka ze sedla Vârtop stojí 15 RON. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, je možné je utratit poslední den v Oradea. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu dalších cca 30-50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete obtížně. Jinak je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu je možný 2. den (až večer) a 3. den v Câmpia Turzii a potom až v závěru v Oradea. Platba kartou je možná při cestě tam a zpět na benzinkách, v případném větším marketu v Câmpia Turzii a na závěr v Oradea.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Dimap: Trascau sever 1 : 50 000 (2. a 4. den)
Dimap: Trascau jih 1 : 50 000 (3. den)
Dimap: Padis 1 : 30 000 (5.-7. den)
Dimap: Muntii Bihor 1 : 60 000 (8. a 9. den)

Knižní průvodci:
Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
Rumunské hory (nakl. Sky)

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, batůžek na jednodenní túry a výlety (cca 20 l), čelovka do jeskyní, sportovní sandály do vody na brodění (páskáče), plavky (termály!)
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, ručník, mapy (odkaz v kapitole mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a penízem, na zájezdě také mohou velmi posloužit neoprenové boty při brodění soutěsek a jeskyních systémů.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy, návleky, oblečení na noc. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Zájezd lze absolvovat i v lehkých trekových botách. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (na brodění soutěsek, na přezutí po túře, do busu, na lehčí výlety).
Strava: V ceně zájezdu je na všech ubytováních místní polopenze. Neberte si s sebou vlastní vaření, vaření na ubytování není možné. Přes den se jí většinou vlastní studená strava. Tu si vezměte částečně z ČR, ale téměř denně je možné dokupovat základní čerstvé potraviny v místních krámcích. Vhodná studená strava: chleba a něco na něj - kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem; ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, …), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 1,5-2 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti, pitná voda k doplnění je na ubytování samozřejmě k dispozici. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Katka Jarošová - Apuseni 2012.