Beskydy a Javorníky

Nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a Vsetínských vrchů

Moravskoslezské Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky rozprostírajícím se u hranic se Slovenskem. Nachází se zde 32 vrcholů přesahujících hranici 1000 m. Do hlubokých údolí shlíží z nadmořské výšky 1323 m nejvyšší hora, která je po právu označována za královnu celé oblasti - Lysá hora. Nepřehlédnutelnou dominantou je taktéž rozložitý masív druhé nejvyšší hory tohoto kraje přezdívané též jako beskydská K2 - Smrk (1276 m). Fantastické panorama beskydských tisícovek dotváří největší přehradní nádrž Beskyd - Šance. Javorníky s nejvyšší kótou v podobě Velkého Javorníku (1071 m) a Vsetínské vrchy s Vysokou (1024 m) jsou významným horským celkem navazujícím na Beskydy. V údolí řeky Vsetínské Bečvy jsou do dnešních dnů k vidění architektonické skvosty v podobě valašských dřevěnic a kouzlo této krajiny dotváří scenérie pestrobarevných luk a zachovalých pastvin s menšími stády ovcí. Všechna tato 3 pohoří jsou součástí CHKO Beskydy, největší chráněnou krajinnou oblastí u nás.

Túry nás mimo jiné zavedou právě na nejvyšší vrcholy všech výše zmiňovaných pohoří. Projdeme se také hluboce zaříznutými údolími s množstvím skalek, podél toků průzračných říček s několika vodopády. Zažijeme nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Máte jedinečnou příležitost ochutnat místní speciality jako např. kyselici, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice. Poznáme zkrátka vše, co tato výjimečná oblast naší republiky nabízí.

Budeme se pohybovat po klasických turistických stezkách v nadmořské výšce do 1323 m, délka túr se pohybuje zpravidla v rozmezí 7-8 hodin (včetně přestávek na odpočinek a občerstvení) s převýšením nejčastěji okolo 600 m, při výstupech na Lysou a Smrk se převýšení blíží až k 1000 m. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě. Po cestě budeme potkávat horské chaty a hospůdky s možností občerstvení. První část programu budeme ubytovaní na horském hotelu v překrásném prostředí na hřebeni Gruně v části obce Staré Hamry, druhou pak strávíme v penzionu v malebné obci Velké Karlovice. V obou případech s kvalitní místní polopenzí.

Program zájezdu

  • 1. den: V dopoledních hodinách sraz v Trojanovicích. Sedačkovou lanovkou na Pustevny (1018 m) s dřevěnými stavbami Libušínem a Maměnkou postavené dle návrhu Dušana Jurkoviče. Kolem sochy pohanského boha slunce, hojnosti a úrody Radegasta pozvolné stoupání až na bájnou a mýty opředenou horu Radhošť (1129 m) s kaplí svatého Cyrila a Metoděje. Možnost jedinečné atrakce Stezky Valaška s jedinou prosklenou vyhlídkou bez ocelového zábradlí v Evropě s variantou prodloužení trasy přes vrchol Tanečnice (1084 m). Sestup do Trojanovic (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 700 m). Možná také varianta sjezdu lanovkou či koloběžkou z Pusteven do Trojanovic (↓ 400 m). Přejezd na ubytování.
  • 2. den: Vrchol programu: Přímo z ubytování nejprve podél říčky Poledňana do Masarykova údolí, odtud zahájení výstupu na nejvyšší bod - královnu Moravskoslezských Beskyd - Lysou horu (1323 m) s jedinečným panoramatickým 360° výhledem. Za dobré viditelnosti lze spatřit cíp Vysokých Tater a další významná slovenská pohoří. (9 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
  • 3. den: Trasa pro opravdové labužníky: Po překrásném panoramatickém hřebeni Gruň s poeticky vyhlížejícím dřevěným kostelíkem Panny Marie a idylicky posazenou nejstarší chatou Beskyd - Švarnou Hankou na Bílý Kříž (896 m) s výhledem na Malou Fatru a následně po česko-slovenském pohraničí k vyhlídce u Vlčích skal s nádherným výhledem na Lysou horu. Dále údolím říčky Černé Ostravice a návrat na hřeben Gruně ke Švarné Hance. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Z obce Ostravice výstup na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, přezdívanou také jako beskydská K2 - Smrk (1276 m). Po úpatí Malého Smrku (1174 m) sestup na Krkavčí stezku a na dohled největší přehradní nádrže Beskyd - Šance. Přejezd na ubytování ve Velkých Karlovicích (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Místní dopravou do sedla Soláň-Čarták. Přes Soláň, nedaleko místní Zvonice možnost zhlédnutí Galerie v přírodě - umělecká řezbářská díla v podobě dřevěných soch, krásnou hřebenovkou na Kotlovou (869 m) a nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů Vysokou (1024 m). Od pramene Rožnovské Bečvy sestup k Súkenické rozhledně (953 m) a kolem pramene Vsetínské Bečvy sestup do Makovského průsmyku (800 m). Návrat do Velkých Karlovic. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 800 m)
  • 6. den: Autobusem do Podťaté - Světlá podél říčky Lemešné do stejnojmenného sedla a po výhledově vděčné NS Javorníky na nejvyšší vrchol s příznačným názvem Velký Javorník (1071 m). Odtud kolem rozhledny Stratenec do sedla Bukovina (985 m) a sedla Příschlop (850m), následně přes Javorníček (860 m) s rozlehlými loukami do údolí Pluskovec s možností zhlédnutí jedinečného díla valašských řezbářů v podobě Kaple svatého Huberta a galerie soch. Pěšky zpět na ubytování. (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 650 m)
  • 7. den: Místní dopravou na Vranču a následným stoupáním na vrchol Kohútka (913 m) na hlavním hřebeni Javorníků. Po NS Javorníky a přes Stolečný vrch (962 m) do Frňovského sedla (930 m). Odtud klesání k přehradní nádrži Karolinka nedaleko stejnojmenné obce. Možnost osvěžení ve Valašském Balatonu v obci Nový Hrozenkov. Zpět do Velkých Karlovic autobusem. (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 600 m)
  • 8. den: Autem do okresního města Vsetín, odtud pozvolným stoupáním po nádherném travnatém hřebeni se silným nádechem valašského venkova a shlukem dřevěnic až pod vrchol Ochmelov (734 m) a dál přes četné louky klesat do obce Hovězí. Návrat do Vsetína vlakem.(6 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)

Ubytování

Spát budeme 3x v příjemném horském hotelu Charbulák v obci Staré Hamry, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V pokojích je k dispozici TV, rádio a wifi. 4x v Ubytování u Muzea v obci Velké Karlovice ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním nebo společným sociálním zařízením a wifi. V Karlovicích je možnost navštívit místní koupaliště nebo třeba muzeum, které přiblíží ve všech aspektech tento rázovitý kraj.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. Na Gruni se snídaně podává formou švédských stolů, večeře se skládá z polévky a vybrat si lze ze dvou hlavních jídel, v Karlovicích je servírovaná jednotná snídaně (párky, pečivo, máslo, džem, čaj, ...) a večeře v podobě polévky a hlavního chodu. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na výlety si tak vezměte s sebou. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje na chatách, či v hospůdkách, které na túrách potkáme. Gruň je bez možnosti doplnit zásoby, ve Velkých Karlovicích je hned několik restaurací a obchodů s potravinami. Vyznavače zlatavého moku jistě potěší možnost ochutnávky speciálních druhů v jedinečném Beskydském pivovárku Ostravice.

Beskydy a Javorníky

Beskydy a Javorníky