CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3
První den se aklimatizujeme na místní sněhové podmínky na sjezdovkách a freeridových terénech olympijského lyžařského střediska Bjelašnica. Od druhého dne bude program už čistě skialpový a budeme si vybírat z palety skialpových cílů v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a počasí. Podle počtu účastníků se buď rozdělíme na skupinky o podobné výkonnosti, nebo se budeme pohybovat ve větší skupině. Zájezd je proto vhodný pro pokročilé i pro začínající skialpinisty, kteří bezpečně sjedou sjezdovky všech obtížností a chtějí se zdokonalit v jízdě ve volném terénu. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1350 - 2100 m. Každý den obvykle absolvujeme dva výstupy a sjezdy, takže je možné se těšit na denní převýšení od 700 do 1200 výškových metrů. Jednotlivé túry nám zaberou většinou 5-8 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se krásnými zimními horami.
Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).
POČASÍ
Počasí v bosenských pohořích může být nevyzpytatelné. Očekávat můžeme sluníčko, jasnou oblohu s dalekými výhledy, ale i husté sněžení a silný vítr. I přes den se teploty budou nejspíš pohybovat pod bodem mrazu.
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: Snow-forecast.com - Bjelašnica 2067 m nebo Windy.com - Umoljani atd.
MÍSTNÍ MĚNA
1 € = 1,96 BAM; 1 BAM = 12,87 Kč (listopad 2024)
Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Na místě se setkáte spíše s označením KM (psáno za číselným údajem). Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. Je vhodné mít s sebou euro bankovky nižších nominálních hodnot. Možnost výměny eura za marky bude jen po cestě na benzince a poté až poslední odpoledne v Sarajevu.
MAPY A LITERATURA
Kvalitní tištěné turistické mapy Bosny a Hercegoviny prakticky neexistují, existuje stará mapa Bjelašnice, ale u nás není běžně k dostání.
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
MOBILY
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. do 18 kg a snažte se o maximální skladnost. Po příjezdu do střediska Bjelašnica půjdeme rovnou do akce, převlékat a chystat se budeme v nebo u autobusu. Oblečení a vybavení na túru si proto sbalte tak, abyste se vyhnuli zdlouhavému přebalování zavazadel - ideálně mít tyto věci nachystané někde pohromadě v horní části batohu/zavazadla. Na túru vyrazíte jen s malým batohem, hlavní zavazadlo přeložíme do místního minibusu. Se zájezdovým autobusem se setkáme až v den odjezdu, není tedy dobré v něm něco nechávat (snad jenom civilní oblečení na zpáteční cestu).
- Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
- Nutná výbava: skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!), haršajzny
- Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
- Boty: kvalitní zimní obuv do hor, boty na přezutí po túře
- Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh na jednodenní túry s možností připnutí lyží, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
- Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky atd.), láhev na pití a termoska. Během túry není možné vařit, svačiny na den je třeba si připravit předem.
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
PŘEKROČENÍ HRANIC
K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Je nezbytné se řídit celními předpisy (max. 1 l alkoholu, max. 200 cigaret, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.
BEZPEČNOSTNÍ SITUACE
Bosna a Hercegovina je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s Vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je vhodné se nepouštět do politických diskuzí a neprobírat válku v bývalé Jugoslávii a v Bosně. Není vhodné se stavět na stranu Srbů, ani Chorvatů, ani Bosňáků. Minulost je zatížena mnoha křivdami a každá ze stran má nějaké svoje pravdy.
Je dobré zachovat některé zásady bezpečnosti. Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze vyhnout:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví ČR v Bosně a Hercegovině
Ambasada Republike Češke
Franjevačka 13, 71 000 Sarajevo
Tel: +38733/587050
Fax: +38733/587060
Nouzová linka: +38766906195
Email: sarajevo@mzv.gov.cz
Web: http://www.mzv.cz/sarajevo
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.00-17.00, pá 08.00-14.30
Důležitá telefonní čísla: předvolba +387, Policie 122, Hasiči 123, Lékařská záchranná služba 124
Videa ze zájezdů
Bosny a Hercegoviny 2013 - Bjelašnica a Jahorina (Luděk Šmerda):
Bosna: skialp na Bjelašnici a Visočici 2021 (Aleš Paděra):