CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3
Jedná se o kurz pohybu v zimních horách s noclehy ve vlastních stanech u horských chat, které jsou otevřeny i v zimním období. Zájezd je určen všem začínajícím zimním turistům, náročnost celé akce je však do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce kolem 1800-2200 m. Délka jednotlivých túr 3-5 hodin (včetně přestávek na odpočinek a kochání se) zahrnuje pouze čas nutný k přesunu na další chatu, venkovními aktivitami ale strávíme celý den. Po celou dobu kurzu si vše potřebné poneseme v batohu na zádech. Ve srovnání s našimi letními přechody je tento kurz náročnější, přináší však neopakovatelné a silné zážitky spojené s pravým zimním dobrodružstvím.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
• Hallstatt
• Dachstein (2995 m)
V Alpách je nutné být připraven v tomto období na jakékoliv počasí - sníh, vítr a mráz. Může však být i slunečno a relativně teplo. Počítejte však se souvislou vrstvou sněhu.
MĚNA A KAPESNÉ
Ceny: Na zájezdu si budete platit případné občerstvení na chatách. Vaše výdaje záleží na tom, jak vydatně se budete na chatách stravovat. Cena jídel je cca 10-15 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.
MAPY A LITERATURA
Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
• Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
Své vybavení si sbalte do batohu o objemu 60-70 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech.
V mikrobusu si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, eura, kartička cestovního zahraničního pojištění. Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení jako je teplé oblečení, kvalitní obuv, stan, spacák, vhodná karimatka pro zimní období (která nezamrzá), vařič a palivo (v případě použití benzínového vařiče si palivo načerpejte již v ČR). Plynový vařič zamrzá dříve než benzinový (pokud mu však dáte přednost, používejte bombu se zimní směsí). Sněžnice (po mnoha zkušenostech jsou pro tento zájezd nejlepší plastové s kloubem a hroty) a teleskopické hole se zimními talířky. Sněžnice se nám pro pohyb v terénu v této oblasti osvědčily více než běžky nebo skialpy. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice, lavinová výbava) jste uvedli v poznámce přihlášky. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA. Počítejte s tím, že noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu.
• Doporučené vybavení: Žďárák (bivakovací vak), láhve na vodu, termoska, věci osobní hygieny, turistický ručník a toaletní papír, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, zapalovač, ešus, lžíci, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, tužka, zápisník, fotoaparát, kvalitní čelovka, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimě rychle ztrácejí kapacitu), telefon a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), …
• Oblečení: Termoprádlo na den i noc a kvalitní obuv v bezproblémovém stavu včetně dobrých ponožek (minimálně dva páry), 2x rukavice, návleky, teplá čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), ... Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
• Strava: Dehydrovaná strava, nebo jídlo typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, polévky, paštiky, sušené maso, energetické tyčinky, koření, rozpustné multivitaminové tablety s minerály, hroznový cukr, čaje, slivovice, … Při balení myslete na to, že přes noc (možná i přes den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). Potraviny je nutné vézt již z ČR. Na místě již nebude možné si je dokoupit. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství! Z ČR si vezměte také jídlo na cestu.
• Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.