CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4
Jedná se o třídenní přechody po chatách v pohoří Fagaraš a dvoudenní přechod po chatách v pohoří Piatra Craiului. Spíme na horských chatách, lze tedy zásadně ušetřit na váze batohu, není třeba nést stan, vaření ani karimatku. Nošení jídla můžete také významně omezit, na ubytování doporučujeme využití místní stravy. 6 dní na Fagaraši mezi jednotlivými chatami a jen část túr na Piatra Craiului půjdeme se všemi věcmi potřebnými na tuto část přechodu. Další 1 túra na Fagaraši i 2 hřebenové túry v Piatra Craiului jsou jednodenní nalehko (s věcmi potřebnými na 1 den) s návratem na stejnou chatu - tyto túry je tak možno zkrátit či vynechat a zařadit si odpočinek.
Denní etapy jsou variabilní, kromě kratší závěrečné túry a odpočinkového dne strávíme na túrách nejčastěji 7-8 hodin včetně pauz s denním převýšením nahoru i dolů nejčastěji 600-1500 m (průměrně kolem 1000 m nahoru i dolů). Technicky náročnější jsou některé úseky v oblasti Negoiu a na pár jiných místech na Fagaraši a také některé partie v Piatra Craiului - jedná se o exponovanější, místy i vzdušnější skalní úseky zajištěné ocelovými lany, řetezy či kramlemi. Pro překonání těchto míst je třeba zvýšené opatrnosti a určité základní míry lezecké šikovnosti. Zájezd není vhodný pro lidi se závratí nebo strachem z výšky. Nejvyšší denní převýšení ve výstupu nás čeká 4. den (1550 m), ovšem tento den zase vůbec neklesáme. Náročnější bude i 9. den zájezdu, kdy při sestupu z hřebene Fagaraše sejdeme 1600 výškových metrů. Trasy vedou po pěšinách a horských stezkách, místy skalnatých či suťovitých. Kromě úvodní túry a nástupů do hor a sestupů z nich povede naše putování nad hranicí lesa, ve výšce přes 2000 m. S autobusem se uvidíme mezi přechody hor (4. den a 6. den) a budeme moci z busu doplnit zásoby na další dny. Všechny nepotřebné věci (včetně těch na zpáteční cestu) a zásoby můžete mít stále uloženy v autobusu a částečně na chatách.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko) nebo
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Moldoveanu/forecasts/2545 (Moldoveanu 2544 m)
Počasí v horách je proměnlivé. Oblast Fagaraše a Piatry Craiului patří k deštivějším pohořím. Buďte proto připraveni na déšť, silné a časté bouřky, mlhu a chlad. I v létě zde může v nejvyšších polohách nasněžit a občas přijdou i silná krupobití. Stejně tak může být nádherné, stabilní, teplé a slunečné počasí. Rozsah možných denních teplot na hřebeni může být 5-20 °C. Teploty v noci mohou klesnout na nulu a na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh.
MÍSTNÍ MĚNA
1 EUR (euro) = 4,98 RON
1 RON (leu) = 5,082 Kč
Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Na výběr hotovosti z bankomatu se nelze spoléhat, není tomu podřízen program zájezdu, výběr by však měl být možný individuálně v Zarnesti 3. den po sestupu z hor a potom až na zpáteční cestě v Sibiu. Platba kartou je možná při cestě tam a zpět na benzínkách, v případném supermarketu v Zarnesti a při posledních nákupech v Sibiu. Pokud vám nějaké rumunské lei zbudou, bude možnost je utratit na zpáteční cestě v Sibiu či vyměnit zpět na eura.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Dimap: Muntii Fagarasului 1 : 60 000,
- Bel Alpin: Piatra Crailui 1 : 30 000.
Knižní průvodci:
- Michal Bulička - Rumunské Karpaty (edice v kroužkové vazbě).
- Rumunské hory (nakl. Sky)
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd nemusíte stahovat celou mapu Rumunska, stačí oblasti: Brasov, Sibiu a Arges.
MOBILY
Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
- Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), lehký spacák a eventuelně i vložka do spacáku.
- Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
Tipy a vychytávky:
Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. - Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
PŘEKROČENÍ HRANIC
K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY
Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.
BEZPEČNOSTNÍ SITUACE
Rumunsko je od roku 2007 členem EU a v posledních letech ekonomicky roste. Minulostí jsou problémové hranice, zcela rozbité silnice, zanedbaná města. Velké kontrasty mezi městy a venkovem uvidíte v Rumunsku stále, ale jinak se situace výrazně zlepšila. Bezpečnost se začíná blížit běžné středoevropské úrovni.
Je třeba si dát pozor:
- Na ovčácké psy, kteří při hlídání svého stáda nebo salaše mohou být agresivní. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Na zastrašení jsou ideální teleskopické hole. Někdy taky velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
- Na krádeže v blízkosti vesnic. Obecně jsou ale rumunští vesničané velmi přátelští a příjemní. Jen je třeba ctít základní bezpečnostní pravidla (nenechávat své věci nehlídané, neukazovat zbytečně na odiv cennosti, ...)
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
Tel: +40213039230
Fax: +40213122539
Nouzová linka: +40744564676
Email: bucharest@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po,st,čt: 08.30-11.30
Honorární konzulát ČR v Temešváru
Remus 7A, apt. 2-3, 300 194 Timişoara
Tel: +40356179038, v případě nouze v nočních hodinách:
+40726121219
Fax: +40356179039
Email: timisoara@honorary.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14:00-16:00
TELEFONY:
Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná
služba)
Informace - 118932
Časový posun v Rumunsku: +1 hod. (jedná se o VEČ)
FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ
Aleš Paděra - Fagaras 2015.