CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2
Zájezd je zaměřený na nenáročnou až středně náročnou pěší turistiku po rýžových terasách, domorodých vesnicích, horách a sopkách ostrova Luzon. Všechny pěší túry absolvujeme nalehko formou kratších výletů, tyto jednodenní túry zvládne každý průměrně zdatný cestovatel, ať už začínající či zkušený. V druhé části zájezdu si budeme užívat exotiky na ostrovech Palawan a Busuanga, kde absolvujeme lodní výlety po snových ostrůvcích, prostor bude i pro relaxaci na kouzelných plážích. Na pěších túrách a při aktivitách strávíme denně nejčastěji 4-6 hodin, převýšení pěších túr je většinou do 500 m nahoru a totéž dolů. V horách při turistice nehrozí vysoké tropické teploty, ty nám budou vyhovovat při mořských aktivitách. Kromě pěších túr se pustíme i do malého jeskynního dobrodružství a vyzkoušíme si kajaking mezi tropickými ostrovy. Pěší túry jsou po stezkách, cestách i rýžových terasách a vždy je vede náš zkušený průvodce znalý destinace. Průchod jeskyněmi v Sagadě je navíc s místním průvodcem, který je k dispozici i při túře na Mt. Pinatubo a Mt. Pulag a při lodních tour.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
- Filipínský úřad pro atmosférické, geofyzikální a astronomické služby
- Manila (5 m)
- Banaue, Luzon (1044 m)
- El Nido, Palawan (36 m)
Filipínské klima je tropické, teploty ale záleží na nadmořské výšce. V horách při turistice vysoké tropické teploty nehrozí, ty nám naopak budou vyhovovat při mořských aktivitách. Období sucha, ve kterém na Filipíny pojedeme, je od druhé poloviny listopadu do dubna. Od června do října je období dešťů a tajfunů, kdy spadne až 500 mm srážek měsíčně a vlhkost vzduchu často dosahuje až 100%. Teploty jsou v nížinách vysoké po celý rok, denní teploty kolísají v průběhu roku jen v rozmezí několika málo °C. Na přelomu března a února jsou v nižších polohách denní teploty přes 30 °C, noci jsou také tropické s teplotami neklesajícími pod 22 °C. Ve vyšších polohách na rýžových terasách na Luzonu odpovídají teploty našemu příjemnému létu. Na nejvyšších vrcholech může být velmi chladno a větrno.
MÍSTNÍ MĚNA
Kurz měny: 100 PHP (peso) = 41,097 Kč
Výměna peněz: Nejlepší je mít s sebou mezinárodní embosovanou (s vystouplými čísly) platební kartu Visa (rozšířenější) či MasterCard a určitou část peněz v hotovosti. Kartu využijete pro výběry místní měny z bankomatů, na které často ve městech narazíme. K přímým platbám lze kartu využít jen omezeně (větší obchody, dražší restaurace). Jako hotovost si vezměte USD (rozšířenější) či EUR, obě měny vyměníte po příletu na filipínské peso. U dolarů berte jen nové bankovky (nejstarší série 2006). Filipínské peso určitě neseženete v ČR.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Philippinen 1:900 000, Freytag a Berndt
Knižní průvodci v češtině:
- Filipíny, Lonely Planet, vydání 2018
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline tyto mapy Filipín: Metro Manila, Central Luzon, Cordillera Administrative Region, Ilocos, Cagayan Valley, Calabarzon, Mimaropa.
MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Nabíjení: S výjimkou jednoduchého ubytování ve vsi Batad je ve všech hotelech možnost nabíjení baterií a elektrických zařízení. Na Filipíny je potřeba adaptér - kromě univerzálních zásuvek, kam lze vsunout 2 kulaté kolíky narazíte i na „americké“ zásuvky na 2 ploché kolíky (typ A), někdy i se zemnícím kulatým kolíkem (typ B).
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Zavazadla: Hlavní zavazadlo můžete mít středně velký batoh (objem do 50 l) nebo středně velký kufr na kolečkách. Sportovní taška do ruky nebo kufr do ruky vhodné nejsou. Charakter akce umožňuje omezit velikost a váhu zavazadla. Dále budete potřebovat malý, lehký, skladný batůžek o objemu cca 20-30 l na všechny jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla. Velmi vhodný je i malý vodácký vak (do 20 l) „drybag“ s rolovacím uzávěrem - využijete na plavbách okolo Palawanu (lze koupit i po příletu na Palawan)
- Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50 % nebo Predator forte 25%), teleskopické hole, čelovka, deštník do měst, špunty do uší, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, mapy, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Často budete hlavně v kraťasech a tričku. Ve vyšších polohách potřebujete nezbytně teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, teplejší mikina. Připravte se i na občasný déšť - lehké nepromokavé kalhoty a hlavně nepromokavá bunda; pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky
- Boty: do hor lehké nízké trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), dále sandály (páskáče)
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
Při příletu je nutné vyplnit celní deklaraci. Dovolen je bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Dovoz ovoce, živočichů či produktů organického původu je třeba uvést v celní deklaraci.
Striktně je zakázáno dovážet (i vyvážet) drogy (tresty doživotí) - důrazně nabádáme, abyste se vyhnuli jakékoliv asociaci s drogami od nákupu a převozu po držení a osobní užití. Zakázano dovážet je dále chybně/falešně označené látky a potraviny, předměty ze zlata, stříbra a jiných drahých kovů bez vyraženého označení kvality kovu. Zakázán je vývoz korálů a jiných mořských produktů, zvířat, orchidejí.
Dovoz alkoholu je omezen na 2 litry, vývoz na 1 litr na osobu starší 18 let. Konzumace alkoholu na veřejnosti je - mimo vyhrazené restaurační zařízení - zakázána.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví Manila: Embassy of the Czech Republic
Adresa: Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, 1226 Manila
Telefon: +632/8111155, 8111156 (přímý bez připojení)
Fax: +632/8111020
Nouzová linka: +63/9189905778 (nouzová linka funguje pouze mimo pracovní dobu zastupitelského úřadu a je určena výhradně občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života)
E-mail: manila@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.30 - 17.00
Úřední hodiny KO pro veřejnost: úterý a středa 09.00 - 13.00, 14.00 - 16.00
Časový posun: +7 hod v době zájezdu
FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ
Marcel Telín - Filipíny 2020.