CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3
Čeká nás pestrý program v podobě středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně překonáme převýšení v rozmezí 700-950 m nahoru a totéž dolů. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ale také po lávových polích či kamenech. Kterýkoliv výlet je možno vynechat a strávit den individuálně.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://freemeteo.cz/pocasi/isla-de-la-gomera/aktualni-pocasi/umisteni/?gid=2517187&station=12904&language=czech&country=spain (La Gomera)
https://freemeteo.cz/pocasi/isla-de-la-palma/aktualni-pocasi/umisteni/?gid=2515680&station=12897&language=czech&country=spain (La Palma)
Počasí na La Gomera by se dalo shrnout velmi jednoduše - je tu hezky celý rok. Počasí zde ovlivňují dvě základní okolnosti - Kanárský proud, což je mořský proud, který se odděluje od teplého Golfského proudu, a větry vanoucí ze severovýchodu, které přinášejí vlhkost a v létě udržují teploty okolo přijatelných 30 stupňů. La Gomera je celkem hornatý ostrov, a to samozřejmě ovlivňuje i počasí. Kromě toho, že je v horách chladněji, vytváří tyto hory určitý štít před výše zmíněnými severovýchodními větry. Na severu se častěji vytváří oblačnost a častěji zde prší. Také je sever ostrova mnohem vlhčí a zelenější. Jih je slunnější a sušší a také teplejší. Občas se teploty mezi severem a jihem mohou i o několik stupňů lišit. V době našeho pobytu se teplota vzduchu pohybuje okolo 25 °C.
La Palma je o něco chladnější než ostatní ostrovy z kanárského souostroví. Může za to jeho poloha vůči vzdušným a mořským proudům. Počasí na La Palma je totiž ovlivněno jak Kanárským proudem, tak severovýchodními větry. Oba tyto faktory udržují na La Palma teplotu sice nižší než na ostatních ostrovech, na druhou stranu je počasí v průběhu celého roku více méně stabilní. V době našeho pobytu je průměrná teplota vzduchu 23 °C.
MÍSTNÍ MĚNA
Kurz měny: 1 EUR (euro) = 25,355 Kč
Výměna peněz: Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13 %.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- La Gomera - turistická mapa (Kompass č. 231) - Turistická mapa ostrova La Gomera v měřítku 1:50 000.
- La Palma - turistická mapa (kompass č. 232) - Turistická mapa ostrova La Palma v měřítku 1:50 000.
Knižní průvodci k ostrovům samostatně nejsou v českém jazyce bohužel k dispozici. Kompletní knižní průvodce Kanárskými ostrovy:
- LINGEA CZ - Kanárské ostrovy - inspirace na cesty - 2.vydání, rok vydání: 2018
- Kanárské ostrovy - Lonely Planet - 2. vydání, rok vydání: 2012
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu: Kanárské ostrovy.
MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ
Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
- Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví ČR ve Španělsku - Madrid
Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 - 24, 28016 Madrid
Tel: +34 91 353 1880, KO: +34 91 353 1897 - 96 - 80 (ústředna)
Fax: +34 91 353 1885
Nouzová linka: +34 69 998 2307
Email: madrid@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/madrid
Úřední hodiny velvyslanectví: 8,30-17,00 hod.
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí, úterý a čtvrtek 10-12 hod., středa 10-14 hod.
Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112
Honorární konzulát České republiky na Tenerife
Calle Roques del Salmor 1, 38670 Costa Adeje, Tenerife, Kanárské ostrovy
Tel.: +34 606 670 225 (omezená dostupnost)
E-mail: tenerife@honoraryconsulate.es
Honorární konzulka: paní Marcela Tosal
Působnost úřadu: Kanárské ostrovy
Úřední hodiny: veškerá osobní jednání probíhají pouze na základě předem sjednané schůzky
Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112
Časový posun oproti ČR: - 1 hod
Videa a fotky ze zájezdů
Video ze zájezdu La Gomera a La Palma 2020 (Petr "Megi" Gregor):