CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3
Jedná se o přechod po horských lodžiích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu dostaneme vždy na místě, nebude tedy třeba nosit žádné zásoby ani výbavu na vaření. Treky vedou po horských stezkách a širších prašných cestách v lesích i holými hřebeny. Nemusíme se obávat žádných technicky náročných nebo exponovaných úseků. Délka denních etap se pohybuje v rozmezí 6-15 km, obvykle 3-7 hodin denně s častými přestávkami. Převýšení na tomto treku se pohybuje zpravidla do 1000 m výstupu nebo sestupu za den, pouze při sestupu z hřebene je převýšení větší. První a třetí den na treku jsou v plánu kratší etapy. Na tomto treku se nemusíme příliš obávat akutní horské nemoci, nejvýše položeným místem noclehu je osada Sandakphu (3630 m). Na cestu se může vydat každý, kdo má zkušenosti s vícedenními přechody hor po chatách a odpovídající fyzickou kondici.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
Darjeeling
New Delhi
Náš zájezd je směrovaný do období po odeznění monzunů a před začátkem zimy. V horách bývá touto dobou stabilní počasí, přes den slunečno s příjemnými teplotami, které po západu slunce rychle klesají, v hřebenových partiích pod nulu. Déšť nebývá častý, ale je třeba s možností horšího počasí počítat. Ve vyšších polohách bývá větrno. V Dillí počítejte s teplým subtropickým počasím, které však už touto dobou nebývá příliš horké.
MÍSTNÍ MĚNA
Kurz měny: 100 INR (rupie) = 28,448 Kč
Výměna peněz: V Indii se platí indickými rupiemi. Peníze (EUR, USD) se dají vyměnit po příjezdu do Dillí na letišti nebo za lepší kurz ve městě, na obou místech jsou i bankomaty pro výběr kartou. Bankomaty jsou i jinde, ovšem nedá se na to spoléhat, ne všechny berou cizí karty, případně v nich chybí hotovost. Při výměně peněz je dobré si zkontrolovat, jestli jsou obdržené bankovky v celku, zvláště jestli nejsou natrhnuté po obvodu. Těch byste se pak dost těžko zbavovali.
U všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochrannými znaky, v případě USD je nutné mít bankovky od série 2006 a mladší. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně).
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- dobrý výběr map je přímo v Dárdžilingu
Knižní průvodci v češtině věnující se celé Indii:
- Severní Indie - Lonely Planet, Svojtka, vyd. 2008
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si mapy těchto oblastí Indie: Západní Bengálsko, Dillí a popř. Uttarpradéš (pro Agru a Taj Mahal).
MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Pokud potřebujete častější přístup na internet, můžete si koupit místní SIM kartu s datovým balíčkem.
Nabíjení: Dobíjení baterií je možné na všech ubytování ve městech, během treku jen na některých chatách. V Indii se používá odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, nicméně české koncovky v indických zásuvkách zpravidla fungují, jen někdy nedrží dobře.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh na záda, doporučený objem 40-50 l; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. Balte s rozvahou, aby hmotnost vašeho batohu nepřesáhla 15 kg. Před trekem bude možné část věcí zanechat v hotelu, do kterého se po treku opět vrátíme.
- Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), spacák přiměřeného teplotního komfortu
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - lehčí
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis), dále i širokospektrá antibiotika
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
Povinná výměna valut neexistuje. Měnit hotovost mimo banky nebo registrované směnárny je protizákonné.
Eura, americké dolary a ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech, u všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně).
Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky včetně jednoho notebooku a šperků, pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny.
Do Indie je povolen bezcelní dovoz maximálně 2 litrů alkoholických nápojů, 100 cigaret, 25 kusů doutníků nebo 125 g tabáku.
Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.
V zájmu zamezení korupce se po příletu na mezinárodní terminál 3 letiště v Dillí platí případné clo pouze u přepážky Central Bank of India, a to po vydání dokladu "Bank Receipt" ze strany pracovníka celní kontroly. Pokud by kdokoli vyžadoval úhradu cla jiným způsobem, doporučuje se ověřit si tento postup u non-stop celní služby na telefonu +91 11 256 56 555 nebo +91 11 256 520 88.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví České republiky v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Telefon: +91-11-2415 5200
Fax: +91-11-2415 5270
Nouzová linka: +91 9910999460
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/newdelhi
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.00-16.30
úřední hodiny pro veřejnost: úterý 09.00-11.00
Důležitá telefonní čísla v Indii: policie 100, záchranná služba 102, hasiči 101