Informace k zájezdu
Sopky Indonésie

Úvodní stránka zájezdu Sopky Indonésie ( Indonésie, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Zájezd je zaměřen zejména na výstupy na indonéské sopky a horskou turistiku. Při třídenním treku na sopku Rinjani nám stravu a zapůjčené vybavení na kempování ponesou nosiči, půjdeme tedy nalehko, přesto se jedná o fyzicky náročnější výstup (náročnost 3-4) určený pro zdatné účastníky. Převýšení při tomto výstupu je za tři dny celkem až 3200 m nahoru a 2700 m dolů. Některé partie představují velmi strmá stoupání a na vrchol se jde po klouzavé suti. Samotný vrcholový výstup probíhá před svítáním, umožní-li to okolnosti - vrcholu se dosahuje při východu slunce. Vrcholu není nutné dosáhnout, výstup je možné kdykoliv přerušit a vrátit se na tábořiště. Dále budeme nalehko vyrážet na jednodenní a kratší méně až středně náročné túry a výlety - náročnost těchto túr je od 2-3 (Gunung Batur a přechod kaldery Bromo), přes 2 (Kawah Ijen) až po 1-2 (ostatní výlety). Náročnost túr a výletů mimo vyšší polohy ovlivňuje tropické klima. Horské akce střídá odpočinek - aktivní poznávání exotické kultury jihovýchodní Asie a vychutnávání pláží a moře. Zavazadla budeme mít buď uložená na ubytování, nebo se s námi povezou ve smluvené dopravě. S ohledem na charakter a plán akce není třeba brát mnoho věcí.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

Klima je tropické. Přes den teploty kolem 27-30 °C, pocitově je však vzhledem k vysoké vlhkosti teplota vnímána jinak než u nás, tedy rozhodně jako vyšší teplota. Počítejte s velkou spotřebou tekutin. Noční teploty jsou také tropické, představte si tropická vedra, která bývají pár dnů v létě u nás, teplota neklesne pod 20 °C. V oblasti budeme v období sucha, které trvá cca od května do září. Teplota na sopkách bývá kolem 10-15 °C, pocitová teplota může být díky větru i nižší, chladněji bývá hlavně brzy ráno, na vrcholech klidně i pod 5 °C, po východu slunce se rychle otepluje. Při výstupech na sopky je třeba se připravit i na nepřízeň počasí (vítr, déšť, nižší teploty).

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1000 IDR (rupie) = 1,510 Kč
Výměna peněz: Nejlepší je mít s sebou určitou část peněz v hotovosti a k tomu mít mezinárodní embosovanou (s vystouplými čísly) platební kartu Visa nebo MasterCard - kartu doporučujeme vzít jako rezervu a jako zdroj peněz pro výběr z bankomatů, na které často ve městech narazíte. Platby kartou ale většinou nejsou možné, jen v některých větších obchodech. Jinak s sebou hotovost v USD nebo v EUR, obě měny jsou rovnocenné, co do použitelnosti (možná o něco lepší je USD), u dolarů jen nové bankovky (nejstarší série 2006) a nebrat nízké hodnoty (1, 2, 5, 10 USD - bývá za ně horší kurz).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Malaysia, Indonesia 1 : 2 mil. Marco Polo (celá Indonésie a Malajsie)
  • Indonesia - Bali, Lombok 1 : 180 000. Nelles Map
  • Indonesia - Java, Jakarta 1 : 750 000. Nelles Map

Knižní průvodci v češtině:

  • Indonésie: Lonely Planet - Svojtka, 2016
  • Bali a Lombok: Lonely Planet - Svojtka, 2017
  • Bali a Lombok. Rough Guides, 2015

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je třeba si stáhnout tyto mapy Indonésie: Bali, Západní Nusa Tenggara, Východní Jáva, Jakarta.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. Každopádně volat z mobilu se dost prodraží, minuta volání je většinou od 60 Kč, SMS je za cca 14 Kč. Pokrytí signálem je dobré. Pro komunikaci s domovem doporučujeme spíše internet či volání přes internet.
Nabíjení: Dobíjení baterií bude možné v naprosté většině ubytování. Redukce do zásuvky nejsou potřeba, zásuvky jsou jako v ČR. Pokud hodláte nabíjet pravidelně nadstandardní množství baterií, vezměte si rozdvojku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo středně velký batoh (co nejlehčí), o objemu 30-40 l, dále malý, lehký, skladný batoh o objemu do 20 l na všechny jednodenní túry, výlety a na palubu letadla. Hlavní zavazadla budeme mít buď uložené na ubytování, nebo se s námi povezou ve smluvené dopravě. Nedoporučujeme brát s sebou kufry na kolečkách a to nejenom vzhledem k povaze celého zájezdu, ale i proto, že na ostrovech Gili není možné kufry vést vzhledem k písčitým stezkám, kterými jsou ostrovy protkané. Je zde ale možné pronajmout si drožku.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, pro výstup na sopku je nutná čelovka, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50% nebo Predator forte 25%), deštník do měst, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, ručník, vlastní vložka do spacáku, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, špunty do uší, není nutné brát si potápěčské brýle ani šnorchl (na ostrově Gili se dají půjčit)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Často budete hlavně v kraťasech a tričku. Ve vyšších polohách potřebujete nezbytně teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, teplejší mikina. Připravte se i na občasný déšť - lehké nepromokavé kalhoty a hlavně nepromokavá bunda; pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky. (Pzn.: ve vyšších polohách se budete pohybovat při výstupech na sopky.)
  • Boty: do hor lehké nízké trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), dále sandály (páskáče)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, kinedryl

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Při příjezdu do země je zapotřebí odevzdat vyplněné celní prohlášení; formulář je k dispozici na palubě letadla nebo na letišti.
Bezcelně lze dovézt věci pro osobní potřebu do hodnoty 250 USD na osobu nebo 1000 USD na rodinu. Zboží nad uvedené limity podléhá dovoznímu clu. Clo se neplatí z přivezených fotoaparátů, videokamer, dalekohledů, laptopů, mobilních telefonů apod. v případě, že budou užívány během pobytu v Indonésii a při odjezdu z Indonésie vyvezeny.
Je povoleno dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 200 g tabáku a 1 litr alkoholu na dospělého cestovatele. Dovoz zvířat, rostlin a výrobků tohoto původu podléhá inspekci, případně karanténě. Je zakázán např. dovoz narkotik, léků jiných než pro osobní užívání.

Podrobnější informace o omezeních pro dovoz a pro vývoz z Indonésie jsou k dispozici na http://www.balitourismboard.org/custom_service.html.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Jakartě:
Adresa: Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta
Telefon: +62 21 239 61 12 nebo +62 21 239 61 13
Fax: +62/213 904 078
Nouzová linka: +62/ 811 1941 251 - linka je pouze pro telefonní hovory a nikoliv pro textové zprávy
E-mail: jakarta@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/jakarta
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 07.45 - 16.15
Úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Časový posun: + 5 hod v době zájezdu (letní čas)

Důležité telefonní čísla:
Policie 110
Hasiči 113
Lékařská záchranná služba 118, 119