Informace k zájezdu
Maroko - Vysoký Atlas

Úvodní stránka zájezdu Maroko - Vysoký Atlas ( Maroko, Letecké zájezdy, Turistika horská, Daleké cesty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jádrem programu je středně náročné sedmidenní putování v horách Vysokého Atlasu s ubytováním v horských penzionech a horské chatě. V rámci tohoto putování jsou 4 dny přechodové túry mezi ubytováními (3., 6., 7. a 9. den), kdy si všechny své na túru potřebné věci ponesete v menším až středním lehkém batohu na zádech - je třeba nést jen vložku do spacáku či ultralehký spacák na chatu pod Toubkalem, oblečení, osobní věci, jídlo a pití na daný den. 3 dny v rámci sedmidenního putování budeme vyrážet na jednodenní túry nalehko (jen s věcmi na den) s návratem na stejné místo ubytování (4., 5. a 8. den), kde budeme vždy moci uschovat aktuálně nepotřebné věci - např. vložku do spacáku, náhradní oblečení, nabíječku, hygienu apod.. Nikdy není třeba s sebou nosit zásoby jídla, snídaně jsou v ceně zájezdu na všech ubytováních, večeři si koupíte v restauraci, na studený oběd je možné po trase postupně dokupovat potraviny a sladkosti. I když budeme chodit bez větší zátěže, je potřeba se připravit na členitý terén ve vyšších nadmořských výškách převážně kolem 2500-3500 m. Denní etapy zaberou nejčastěji okolo 7 hodin včetně pauz, při výstupech na alternativní aklimatizační vrcholy strávíme na cestě denně až okolo 9 hodin. Denní převýšení se pohybuje průměrně mezi 800 - 1100 m nahoru a totéž dolů. Absolvujeme výstupy do vysoko položených sedel a můžeme si přidat i několik aklimatizačních vrcholů, abychom se co nejlépe připravili na výstup na nejvyšší vrchol Maroka Jebel Toubkal (4167 m). Trasa putování Vysokým Atlasem vede po horských stezkách, ve vyšších partiích hor přes vysoko položená sedla a na nejvyšší vrchol Jebel Toubkal v suti, po kamení a přes nízké skalní stupně.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:

Počasí bývá v Maroku během jara a začátkem podzimu spíše teplé až horké a velmi suché jen s malým množstvím srážek. V horách Vysokého Atlasu se však můžeme setkat s odpoledními bouřkami z tepla, s náhlými zvraty počasí i s možným trvalejším deštěm a teploty po západu slunce a v noci mohou zvláště pod Jebel Toubkalem klesnout i pod nulu.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 MAD (dirham) = 2,37 Kč (listopad 2024), 1 EUR (euro) = 25,120 Kč, 1 USD (dolar) = 24,168 Kč
Výměna peněz: Měnou je marocký dirham (MAD). Tato měna není v našich bankách volně směnitelná a proto je nutné si ji na požádání objednat. Jednodušší možností je vést s sebou adekvátní částku v EUR (nebo v USD) a peníze si vyměnit v místní směnárně. Možnost budeme mít na letišti nebo ve městě po příletu. Peníze je také možné vybrat z bankomatu na letišti či ve velkých marockých městech (Marrákeš, Fes apod.). Mimo města a na vesnicích s bankomaty nemůžeme počítat. Platba kartou v obchodech nebo restauracích je spíše problematická a není možné s ní na 100 % počítat.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Maroko - cestovní mapa, měřítko: 1 : 800 000 sever, 1 : 2 mil. jih, vydavatel: Freytag a Berndt
  • Mapa Toubkal & Marrakech, 1 : 50 000, voděodolná, vydavatel: Cordee distribuce
  • Trekking Map Jebel Toubkal, High Atlas Morocco, 1 : 100 000, nakladatel: ExpressMap

Knižní průvodci:

  • Maroko - Rough Guide, nakl. JOTA, česky, 2014
  • The Rough Guide to Morocco, angl., 2016
  • Morocco - Lonely Planet, 12th edition, 2017
  • Maroko - Lonely Planet, nakl. Svojtka, česky, 2012

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu celého Maroka.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás a nabíjení je možné na všech ubytování.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh na záda, doporučený objem 40-50 l; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. V průběhu sedmidenního putování budou nepotřebné věci uloženy v Marrákeši na hotelu.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), hygienická lehká vložka do spacáku nebo lehký spacák (na 2 noci na horské chatě pod Toubkalem, jsou k dispozici deky)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice stačí lehčí (výstup na horu Jebel Toubkal)
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis)

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Dovoz valut není omezen. Dovoz marockých dirhamů je povolen jen do výše 2 000 MAD. Marocké orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku, ale u občanů EU se tak běžně nikdy neděje. Jako důkaz finančního zajištění turistického pobytu v Maroku stačí i platební karta.
Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Omezení se však vztahují především na tabák (max. 200g zpracovaného tabáku), alkohol (1 láhev vína, 1 láhev jiných alkoholických nápojů) či parfémy (1 balení parfému max. 150 ml, 1 balení toaletní vody max. 250 ml). V případě léků musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě. V případě zvláštních druhů léků, které jsou např. v ČR na předpis, je doporučováno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce).

POZOR: Problémy při vstupu mohou mít turisté, kteří s sebou vezou velmi kvalitní záznamová zařízení, zejména videokamery. Pokud je marocké orgány budou považovat za profesionální zařízení, mohou požadovat povolení k natáčení a následně zařízení zadržet na letišti a vydat až při odletu.
Při odjezdu jsou kontroly zaměřeny zvláště na držení a přepravu drog. Tresty odnětí svobody za držení i sebemenšího množství takových látek jsou přísné, nepodmíněné a jsou spojeny s enormními finančními postihy (zabavení vozidla, pokuty ve statisících korun aj.).
Zákaz platí pro vývoz fauny a flóry. Omezen je vývoz zkamenělin, ozdobných nerostů a polodrahokamů - bezcelně lze vyvézt maximálně 10 ks.
V případě vývozu zakoupených uměleckých předmětů vyšší hodnoty je praktické mít u sebe doklad o zakoupení.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Bezpečnostní situace v Maroku na hlavních turistických trasách je dobrá, avšak je žádoucí i na turisticky atraktivních místech dbát zvýšené pozornosti, sledovat aktuální dění.
Budeme se pohybovat v turisty hojně navštěvované islámské zemi, přesto se ženám ve městech doporučuje chodit se zahalenou hlavou a zakrytými rameny a koleny. Vezměte s sebou raději šátek a odpovídající oblečení pro pohyb v těchto místech, abychom zbytečně nebudili pozornost a pohoršení.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Maroku
Ambassade de la République Tcheque
4,5 km, Avenue Mohammed VI, 10, Rue Ait Melloul, Villa Merzaa, Rabat - Souissi, 10000 Rabat
B.P. 410
Tel: +212/537755420
Fax: +212/537754393
Nouzová linka: +212613452583
Email: rabat@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/rabat
Úřední hodiny úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hodiny konzulární oddělení: út a čt 09.00-11.30

Honorární konzulát ČR v Maroku
13, rue Houssin Al Khaddar, Fès
Tel: +212/5356 500 87
Fax: +212/5356 500 97
Email: Fes@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-12.30 a 14.30-17.00

Důležitá telefonní čísla: Policie (ve městech) 19
Královské četnictvo - Gendarmerie royale (mimo aglomerace) 177
S.O.S. nehody (ambulance) 150
Hasiči a Rychlá lékařská pomoc 15

Časový posun: -1 hod v době našeho pobytu


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z Maroka: David Hainall (produktový manažer zájezdu) - články na iDnes.cz Vysoký Atlas a Džabal Toubkal + Duny Er Chebi + Maroko 2016, Michael Kotas - Maroko 2015 - video.