CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3
Středně náročný zájezd, kde se budeme pohybovat převážně v horském terénu po značených stezkách v trávě i suti. Celodenní túry na vrcholy a po hřebenech nám zaberou i s přestávkami asi 6-8 hodin a čeká nás převýšení okolo 1000 m. Lehčí a kratší výlety zvládneme zhruba za 3-5 hodin a překonáme převýšení okolo 500 m. Mezi časově a fyzicky náročnější patří zejména túra na hřeben Romsdalseggen, výstup na vyhlídkový vrchol Bråkdalsbelgen a trek přes legendární hřeben Besseggen. A to hlavně díky značné exponovanosti tras a náročnému terénu. V některých místech přechodu hřebene je nutné k výstupu použít i ruce. V těchto dnech si můžete v závislosti na aktuální kondici vybrat mezi náročnou a jednodušší variantou programu. 6. den při výstupu na Galdhøpiggen (2469 m) půjdeme po ledovci, a proto použijeme lano, sedací úvazek a jistící karabinu pro bezpečný pohyb v tomto terénu. Půjčení vybavení pro pohyb na ledovci (sedací úvazek, karabina a lano) je zahrnuto v ceně zájezdu. Výstup není za běžných podmínek časově ani technicky příliš náročný, přesto okusíme pravé horské dobrodružství. Pro výstup je nutné mít pevnou nepromokavou obuv a nesmeky. Program zájezdu mohou absolvovat i aktivní děti od 10-12 let zvyklé na pohyb v horách. Je však potřeba mít vyzkoušené, že vaše dítě podobně náročný výšlap zvládne.
Na náročnosti jednotlivých výletů se nemalou měrou podílí i počasí. Pro norské hory jsou typické náhlé zvraty počasí. I v létě můžou noční teploty klesat až k nule, je třeba počítat s deštěm a případnými zbytky sněhu na trasách. Některé výlety je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Informace o možnostech alternativního individuálního programu dostanete od vašeho průvodce. Podmínkou pro rafting není předchozí zkušenost ani fyzická kondice, pouze věk minimálně 15 let a nutnost umět plavat, obtížnost je WW 3. Před nástupem na řeku projedeme školením a dostaneme potřebné vybavení, doba plavby je asi 2 hodiny. Pokud se nemůžete raftingu zúčastnit, poskytneme vám slevu. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž budeme mít uloženy všechny aktuálně nepotřebné věci.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na norském meteorologickém serveru http://www.yr.no/ - stačí do vyhledávače zadat konkrétní místo z našeho programu.
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/10-1073265/Norway/M%C3%B8re%20og%20Romsdal/Rauma/Trollstigen
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-6431104/France/Corsica/South%20Corsica/Ota
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/1-162579/Norway/Innlandet/Lom/Galdh%C3%B8piggen
Norsko se nachází severněji než naše republika, počasí zde je v létě chladnější než u nás. Budeme-li se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, bude zde chladněji než v údolích. V horách je počasí velmi proměnlivé, často větrné, s velkým množství srážek. Rukavice, zimní čepice a návleky jsou běžnou potřebou v každých horách i v letním období. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém a repelent (blízkost vody). Protože se budeme pohybovat v přímořských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme z domova zvyklí.
MÍSTNÍ MĚNA
1 NOK (koruna) = 2,171 Kč
V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Platební kartou lze platit téměř všude i malé částky. Bankomaty jsou dostupné téměř všude. Norské koruny si můžete vybrat na místě z bankomatu, nicméně během zájezdu nebudete hotovost potřebovat. Kdekoli se budete pohybovat, je možné platit kartou a na mnoha místech už hotovost nepřijímají.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a průvodce:
- NP Rondane (1 : 50 000), NP Dovrefjel (1 : 100 000), Romsdalsfjella (1 : 80 000), Tafjordfjella (1 : 50 000), Jotunheimen (1 : 50 000) - mapy je možné nakoupit buď v ČR, nebo až na místě.
- pro všeobecnou orientaci v Norsku se může hodit např. Freytag & Berndt: Skandinavien Atlas, 1 : 300 000 a 1 : 400 000 (asi 600 Kč).
- průvodce Ivo Petr, Hory Skandinávie, nakl. Mirago 2005
- průvodce Phil Lee, Norsko, nakl. Jota, 2005
- průvodce Martin Schmidt, Norsko, nakl. CPress 2010
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro zájezd do Norska není nutné stahovat celou zemi. Budeme se pohybovat v těchto oblastech: Møre og Romsdal, Oppland, Sør-Trøndelag. Proto postačí stáhnout si pouze jmenované.
MOBILY A NABÍJENÍ
Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
V kempech je možné nabíjet u sociálních zařízení. Pro použití elektrických zásuvek v Norsku není potřeba žádná redukce.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější.
- Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
- Nocování: Pro spaní v chatkách je třeba mít vlastní prostěradlo a lehký spacák/ vložku do spacáku
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, repelent, návleky na boty, nesmeky
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Strava: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží, podrobnosti zde: http://www.toll.no
V hotovosti lze dovézt max. 25.000 NOK, bezcelně pak zboží v hodnotě do 6.000 NOK (vč. tabáku a alkoholu).
Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky pouze pro osobní potřebu a nejlépe s potvrzením od lékaře v angličtině), dále zbraní, střeliva a pyrotechniky.
Bezcelně lze dovézt:
1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva
a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru.
Kvóta lihovin může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva, kvótu na víno lze vyměnit za stejné množství piva. Kvóta na tabák může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva. Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví ČR v Norsku
Embassy of the Czech Republic
Fritzners gate 14, 0244 Oslo
Tel: +47/22121031
Fax: +47/22553395
Nouzová linka: +47/92611283 (pohotovostní telefon mimo pracovní dobu, je určen občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života)
Email: oslo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/oslo
Provozní hodiny úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: út, st, čt 10.00-12.00
Honorární konzulát ČR v Trondheimu
Tungaveien 38, 7440 Trondheim
Tel: +47/93233100
Email: trondheim@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-16.00
Důležitá telefonní čísla: Policie 112, První pomoc 113, Hasiči 110
FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ
David Hainall - články na iDnes.cz Jotunheimen, nejvyšší hory Norska i Skandinávie, Norsko - nejstarší národní park Rondane, Veronika Pelikánová - Norsko 2010, Martina Lazarová - Norské hory 2010, Hanka a Honza - Norské hory 2011, Zuzana Moravcová - Norské hory 2014, Jiří Masopust - Norské hory 2014.
Video ze zájezdu Norské hory a krásy přírody (natočil: Tonda Hrabica, sestříhala: Monika Bezuchová):