Informace k zájezdu
Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Úvodní stránka zájezdu Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách ( Norsko, Letecké zájezdy, Přechody hor, Evropa letecky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Jedná se o přechod hor střední náročnosti. Trasy vedou po horských stezkách, v trávě, suti a v nejvyšších partiích i po sněhu. Vzhledem k převládajícímu typu terénu v suti a po sněhu je nutná jistá chůze. 2 dny programu je na výběr mezi lehčí a těžší variantou. Lehčí varianta A je průměrně 7 hodin chůze s převýšením okolo 600-900 m, těžší varianta B pak průměrně 10 hodin s převýšením 1000-1600 m. Je nutné absolvovat celý program, protože po celou dobu přechodu hor nebudeme ve spojení s civilizací. Ke zvládnutí přechodu je nutná adekvátní fyzická i psychická odolnost. U některých túr, jako například přes hřeben Bessegen, se nachází lehké lezecké úseky, kterým se dá ale vyhnout volbou lehčí varianty. Výjimečně může být nutné přebrodit řeku v místě, kde velká voda strhla lávku či mostek. Na trase se můžeme často potkat se zbývající sněhovou pokrývkou (až do výšky 1 m). Je proto potřeba vhodně přizpůsobit vybavení (sněhové návleky, trekové hole).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na internetových stránkách na norském meteorologickém serveru http://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Norsko se nachází severněji než naše republika, počasí zde je v létě chladnější než u nás. Budeme-li se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, bude zde chladněji než v údolích. V horách je počasí velmi proměnlivé, často větrné, s velkým množstvím srážek. Při nocování u jezer mohou noční teploty klesnout až k nule. Proto nezapomeňte na teplé spacáky a teplé spodní prádlo
Pro norské hory jsou typické NÁHLÉ ZVRATY POČASÍ. Je nutné počítat i s možností nízkých teplot, častým a intenzivním deštěm a silným větrem. Protože se budeme pohybovat v přímořských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme zvyklí z domova.
Vrcholové partie hor budou pod sněhem, při nižších teplotách se může objevit námraza na kamenech. Sníh může dlouho do léta vydržet i v nižších nadmořských výškách.

MÍSTNÍ MĚNA


Kurz měny: 1 NOK (koruna) = 2,171 Kč
Výměna peněz: V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Platební kartou lze platit v civilizaci téměř všude, a to i menší částky. Platit kartou lze i na všech horských chatách, na nichž budeme spát. Norské koruny si můžete vybrat na místě z bankomatu, nicméně během zájezdu nebudete hotovost potřebovat. Kdekoli se budete pohybovat, je možné platit kartou a na mnoha místech už hotovost nepřijímají.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Jotunheimen 1 : 100 000 (je zde vidět celá trasa)
  • Freytag & Berndt: Skandinavien Atlas 1 : 300 000 a 1 : 400 000 (pro celkovou orientaci v Norsku)
  • mapy jednotlivých oblastí 1 : 50 000 koupíte nejlépe až na místě v ceně 60-120 NOK, některé mapy je možné koupit i u nás ve specializovaných prodejnách
  • průvodce Ivo Petr, Hory Skandinávie, nakl. Mirago 2005
  • průvodce Phil Lee, Norsko, nakl. Jota, 2005
  • průvodce Martin Schmidt, Norsko, nakl. CPress 2010

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline tyto mapy Norska: Oppland, Vestlandet - Sogn og Fjordane, Hedmark, Akershus.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Při nocování v kempech i na chatách je možné nabíjet u sociálních zařízení, ovšem kapacita je omezená. Doporučujeme si vzít kvalitní nabitou powerbanku. Pro použití elektrických zásuvek v Norsku není potřeba žádná redukce.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Batoh na záda - doporučený objem cca 30-40 l (nalehko se spaním na chatách a využitím chatové stravy); malý batůžek - super skladný, ultralehký o objemu do 20 l na palubu do letadla.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
  • Pro spaní na chatách: vložka do spacáku (nutná)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, repelent (spaní u vody)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do chladného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), teplejší oblečení na noc, návleky, teplé rukavice, doporučujeme i lehkou nebo teplejší péřovou bundu - do této destinace vzhledem k nízkým teplotám a výskytu sněhu vše důrazně doporučujeme
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Pro vlastní vaření doporučujeme: ešus, vařič (+závětří), lžíce/příbor, nůž, otvírák (vše je nutné sbalit do odbaveného/podpalubního zavazadla). Plynové kartuše dokoupíme až na místě, nelze je přepravovat v letadle. Krabička zápalek nebo malý zapalovač je do letadla povolen v množství 1 ks/osobu v případě, kdy ho má osoba u sebe (nesmí být v žádném ze zavazadel). Případně zápalky dokoupíme též až na místě. Lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly! Studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr.

Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho). Většinou je možné přes den na místě doplnit vodu ze studánek či horských potoků.

  • Pití: Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte dle vaší osobní žíznivosti), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží, podrobnosti zde: http://www.toll.no
V hotovosti lze dovézt max. 25.000 NOK, bezcelně pak zboží v hodnotě do 6.000 NOK (vč. tabáku a alkoholu).
Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky pouze pro osobní potřebu a nejlépe s potvrzením od lékaře v angličtině), dále zbraní, střeliva a pyrotechniky.
Bezcelně lze dovézt:
1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva
a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru.
Kvóta lihovin může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva, kvótu na víno lze vyměnit za stejné množství piva. Kvóta na tabák může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva. Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Norsku
Embassy of the Czech Republic
Fritzners gate 14, 0244 Oslo
Tel: +47/22121031
Fax: +47/22553395
Nouzová linka: +47/92611283 (pohotovostní telefon mimo pracovní dobu, je určen občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života)
Email: oslo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/oslo
Provozní hodiny úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: út, st, čt 10.00-12.00

Honorární konzulát ČR v Trondheimu
Tungaveien 38, 7440 Trondheim
Tel: +47/93233100
Email: trondheim@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-16.00

Důležitá telefonní čísla: Policie 112, První pomoc 113, Hasiči 110

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lukáš Valášek - Norsko 2010, Eva a Vladan - Norsko 2010, Míša Středová - Přechod NP Jotunheimen 2014, Přechod NP Jotunheimen 2015, Přechod NP Jotunheimen 2017, Přechod NP Jotunheimen 2018, Robo Fischer - Přechod NP Jotunheimen 2015 - članek i fotogalerie.