CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3
Zájezd je určen těm, kteří mají alespoň základní zkušenosti s běžkováním v českých horách. Jedná se o hřebenový přejezd s ubytováním na chatách. V maximální možné míře budeme využívat urolbované zimní tratě. Občas je možnost ze strojové stopy uhnout a vydat se prošláplou stopou přímo přes vrcholy. Denní etapy jsou dlouhé 25-30 km s převýšením nahoru 400-700 m, přibližně na 6-7 hodin i s přestávkami. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.
Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí v ČR můžete sledovat např. na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu - www.chmi.cz. Data z ČHMÚ přebírá pak většina dalších českých serverů věnovaných počasí. Dalším zdrojem o počasí s podrobnými daty především o větru je Windy.com.
Do mobilu doporučujeme základní aplikaci ČHMÚ s podrobnou předpovědí pro všechna města v ČR, radarem, předpovědí srážek atd. Pro větší fanoušky počasí pak ČHMÚ+ a Windy.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Orlické hory - mapa KČT č. 27 - 1 : 50 000
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
- Doklady a peníze: doklad totožnosti, adekvátní množství finančních prostředků, kartička zdravotní pojišťovny
- Nutná vybava: běžky, běžecké boty, hole, máte-li mazací běžky, tak sadu vosků (pevné i klistry - dle počasí a sněhových podmínek).
- Oblečení: kvalitní a prověřené oblečení na celodenní běžkování. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní ponožky, rukavice na běžky a pro jistotu i teplé rukavice, čepice, šátek, oblečení na spaní a případně i něco na převlečení po programu a lehčí přezůvky (papuče)
- Ostatní: batoh 30-40 l, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, mobil a nabíječka, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
- Strava: Po cestě je dostatek možností stravování v chatách nebo bufetech, velké zásoby jídla s sebou tedy brát nemusíte. Můžete si s sebou vzít něco na obědy a svačiny nastudeno, doporučujeme i něco sladkého - cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, oplatky, termosku s čajem nebo láhev na pití.
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Důležitá telefonní čísla:
Zdravotnická záchranná služba 155
Policie 158
Městská policie 156
Hasiči 150
jednotné evropské číslo tísňového volání 112
Horská záchranná služba 1210