Informace k zájezdu
Prokletije

Úvodní stránka zájezdu Prokletije ( Černá Hora, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Délka denních túr je asi 4-7 hodin čistého času chůze, což odpovídá asi 6-9 hodinám celkového času i se zastávkami. Průměrné denní převýšení je asi 1100 m nahoru a 1100 m dolů. Během některých dnů se můžeme dělit na menší skupinky, které budou mít částečnou možnost si zvolit obtížnost túry (některé dny jsou společné se zájezdem Prokleté hory). Ale i ve skupince, která zvolí lehčí variantu túry, je potřeba počítat s tím, že jedeme do vysokých skalnatých hor - je proto nutná odpovídající fyzická a psychická kondice. Náročnější a technicky obtížnější mohou být dny, kdy budeme stoupat na vrcholy Karanfil (4. den) a Zla Kolata (6. den). Během zájezdu je možné vynechat některé túry a udělat si volný den v místě stanování, popřípadě se projít pohádkovými dolinami. Autobus nám bude k dispozici s výjimkou 6. a 8. dne zájezdu. Nepotřebné věci, oblečení a jídlo bude možné nechat v autobuse.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html nebo na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Kontinentální počasí ve vnitrozemských horách (Durmitor, Bjelasica, Komovi, Prokletije) se velmi liší od středomořského podnebí na pobřeží. Teploty jsou zde asi o 6-15 °C (dle nadmořské výšky - každých 1000 m nahoru je asi 6 °C dolů) nižší než na pobřeží. Od června do září můžete čekat denní teploty kolem 15-25 °C, vysoko v horách i nižší. Noční teploty ve výšce kolem 1000 m n. m. asi kolem 10-15 °C. Při přechodu studené fronty budou uvedené teploty nižší. Vysoko v horách může foukat silný vítr, který snižuje vnímanou teplotu (wind chill effect). V červnu a asi i v červenci bude pravděpodobně na některých místech v horách ležet i sníh.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,205 Kč
Platby kartou a bankomaty nejsou v této oblasti příliš rozšířené. Proto doporučujeme vyměnit si peníze již doma a vézt si do Černé Hory dostatečnou hotovost.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • nová kvalitní mapa Prokletije (hiking and biking map) 1 : 50000 (vydavatel Kartografija Huber + German Technical Cooperation)
  • nová kvalitní mapa Bjelasica a Komovi (mountain turistic map) 1 : 50000 (vydavatel Austrian Development Agency)

Kromě toho jsou zajímavé tyto materiály:

  • Ivo Petr: Balkánské hory (Mirago)
  • Černá Hora - průvodce od Freytag & Berndt - nejvíc informací o přímořských oblastech, hodně historie, památek; o vnitrozemí a horách méně
  • Bosna a Hercegovina a Černá Hora - průvodce Treking
  • http://cerna-hora.xf.cz/mapy/ - mapy Prokletije, Bjelasica, Komovi

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu celé Černé Hory.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-18 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nocování:
    • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
    • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
    • spacák přiměřeného tepelného komfortu
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu) s náhradními bateriemi
  • Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
    • ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
    • lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
    • studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
    • pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
    Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho).

Většinou je možné přes den doplnit vodu ze studánek či horských potoků, ale některé dny je voda dostupná jen ráno a večer na tábořišti.

  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Bezcelně lze dovést na osobu starší 18 let 200 cigaret, 250 g tabáku, 2 l vína, 1 l tvrdého alkoholu, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny jen v množství, nepřesahujícím osobní spotřebu. Na hranicích se před celníky chovejte zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může prodloužit odbavování až na několik hodin.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Srbsku
Ambasada Republika Češke u Beogradu
Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Beograd
tel: +381 11 33 36 200
fax: +381 11 32 36 448
nouzová linka +381 63 218 616 (při volání v Srbsku 063 218 616)
email: belgrade@mzv.gov.cz
web: http://www.mzv.cz/belgrade
provozní hodiny úřadu: po-čt: 07.30-16.15; pá 07.30-15:00

Velvyslanectví České republiky v Černé Hoře
Ambasada Republike Češke u Podgorici
Partizanski put 6a, Tološi, 81 000 Podgorica
tel: +382 202 811 03
nouzová linka: +382 693 388 00 (při volání z Černé Hory 0693 388 00)
email: podgorica@mzv.gov.cz
web: http://www.mzv.cz/podgorica
Konzulární hodiny pro veřejnost: út, čt 09.00-13.00

Důležitá telefonní čísla: Předvolba +382, Jednotný záchranný systém 112, Policie 122, Hasiči 123, První pomoc 124



Zobrazit mapu zájezdu Prokletije a Komovi na větší mapě

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Několik účastníků zájezdu - Montenegro 2006, Petr - Proklatije, Komovi, Kapa Moračka 2007, Laco - Crna Gora aneb Monte Mokro 2007, Jan Volf - Prokletije 2013, Vladimír Červenka - Prokletije 2017.