Informace k zájezdu
Réunion - přechod po chatách

Úvodní stránka zájezdu Réunion - přechod po chatách ( Francie, Letecké zájezdy, Daleké cesty, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Absolvujeme dva vícedenní přechody po chatách, šestidenní a čtyřdenní. Přechody absolvujeme jen se středním batohem - ponesete si jen osobní věci, oblečení, pití na den a studenou stravu na den (maximálně na 4 dny), případně lehkou vložku do spacáku. V rámci obou přechodů je vždy jeden jednodenní vrcholový výstup nalehko. Mezi oběma přechody je vložen odpočinkový den s kratší túrou nalehko k vodopádům. Vždy po čtyřech dnech na treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou strmě nahoru a dolů, po dobře značených, ale úzkých, kamenitých stezkách, někdy mohou být blátivé (zejména oblast Bélouve). Denní převýšení je velmi různorodé, v průměru cca 1400-1500 m v součtu nahoru a dolů, minimálně 700 m a maximálně až 2200 m v součtu nahoru a dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 7-8 hodin včetně pauz.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

Tropický ostrov navštívíme v době místní „zimy“, na cestě zelenými horami a kaňony tak nebudeme přidušeni vlhkým horkem, denní teploty budou ve středních polohách hor příjemné mezi 15-20 °C, déšť je vzácný, jedná se o relativně nejsušší období roku. Ve vyšších polohách jsou běžné výkyvy teplot, kdy v noci často mrzne, konkrétně lze teplotu pod nulou očekávat při ranním výstupu na nejvyšší vrchol ostrova Piton des Neiges (při výstupu se zahřejete, ale nahoře bývá chladno, než vyjde slunce). Chladno bývá i na druhém vulkánu Piton de la Fournaise. Velkou roli hraje v horách vítr a jeho ochlazovací efekt. V nižších polohách a u moře bývá klasické léto, příjemných 23-25°C.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny:1 EUR (euro) = 25,165 Kč
Výměna peněz: Měnou je EUR. Na Réunionu nejsou žádné směnárny. Je třeba buď přivézt hotovost v EUR, nebo si EUR vybrat na místě z bankomatu (bankomaty jsou na letišti, v hlavním městě Saint-Denis, jeden bankomat je během treku v Cilaos - na ten však nelze spoléhat, v závěru pak v Saint-Leu). Každopádně je velmi doporučené vzít s sebou funkční platební kartu (embosovanou, mezinárodní, VISA či MASTERCARD). Platit kartou lze v supermarketu v Cilaos a v obchodech a v restauracích v civilizaci mimo hory. Platební karta slouží i jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální trekové mapy Réunionu:

  • IGN: list St-Denis 4402RT 1 : 25 000,
  • IGN: list Piton de la Fournaise 4406RT 1 : 25 000
  • IGN: Reunion 1 : 75 000 (celková mapa ostrova)

Knižní průvodci v češtině:

  • Mauricius, Réunion a Seychely: Lonely Planet - Svojtka. Česky, 2020.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu: Francie - Réunion.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming EU: Na ostrově fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ceny za volání jsou stejné jako ve Francii, tedy stejné jako v EU, po zrušení roamingových poplatků tedy stejné jako v ČR, jednotliví operátoři ale mohou mít podmínky pro různé tarify odlišné. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci a většinou i v horských osadách, problémovější je signál v členitých horách mimo osady. Internet funguje přes mobil za stejných tarifních podmínek jako u nás s možnými odchylkami u některých operátorů a některých tarifů.

Nabíjení: Na všech místech ubytování je možnost nabíjet baterie, často však kapacitně značně omezená, doporučujeme rozdvojku do zásuvky (stačí jedna do dvojice). Není potřeba žádná redukce do zásuvky.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: Hlavní zavazadlo středně velký batoh o objemu cca 40 l. Na palubu letadla a případně jednodenní výšlapy je vhodný malý, ultralehký a extraskladný batůžek 15-20 l. Na místě není po příletu žádná možnost úschovy nebo depositu přebytečných věcí.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, rozdvojka do zásuvky (stačí jedna do dvojice), lehká vložka do spacáku (z hygienických důvodů)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - lehké, plavky
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Dovoz a vývoz rostlin je zakázán, pro zvířata platí přísná pravidla. Je zakázáno vyvážet korály. Jinak se jedná o součást Evropské unie - není omezení pro dovoz potravin pro osobní potřebu apod.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Konzulární oddělení Velvyslanectví ČR v Paříži (České centrum Paříž)

Adresa: 18 rue Bonaparte, 75006 Paris
Telefon:+33/153 730 022
Fax: +331/153 730 027
Nouzová linka: +33/607 764 394
E-mail: ccparis@czech.cz
Web: czechcentres.cz/paris

Provozní hodiny úřadu: po - pá 9:00-18:00
Hodiny pro veřejnost: út - so 13:00-18:00

DŮLEŽITÉ TELEFONY
Mezinárodní předvolba: +262
Ambulance 15, policie 17, hasiči 18, tísňové číslo 112

Časový posun: + 2 hod v době našeho pobytu