Informace k zájezdu
Kláštery Rumunska na kole

Úvodní stránka zájezdu Kláštery Rumunska na kole ( Rumunsko, Balkán, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

NáročnostPočasíMěnaMapyPřeprava kolVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čekají nás převážně šotolinové cesty v horském terénu. Úseky jednotlivých cykloetap nejsou nijak technicky náročné, ale vyžadují dobrou kontrolu nad svým kolem. Budeme jezdit nalehko, s věcmi potřebnými pouze na 1 den. Věci si necháme v místě ubytování, v jehož zázemí je také možnost mytí a bezpečného uskladnění kol v uzamčených prostorách. Denně ujedeme průměrně 50-65 km s průměrným převýšením kolem 500 m.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí v Rumunsku můžete sledovat na: http://www.meteoromania.ro/ (Suceava). Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni na déšť a bouřky, mlhu a chlad, ale stejně tak může být teplé a slunečné počasí. Teploty v noci se mohou přiblížit nule a na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh.
V Moldavsku je počasí poněkud teplejší. Aktuální předpověď můžete sledovat zde: http://meteo2.md/

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Rumunsko - Přibližné ceny (v přepočtu na koruny): bochník chleba asi 15 Kč, oplatky 4-15 Kč, čokoláda asi 20 Kč, pivo 15-25 Kč, tvrdý alkohol 0,5 l asi 50-100 Kč. V hospodách např. klobása 5 lei, sytá polévka 7 lei, miči 3 lei/kus, maso kolem 15 lei, pivo 4 lei). V Moldavsku je ještě o něco levněji.
Výměna peněz: Pro cestu do Rumunska a Moldavska doporučujeme výměnu měn: euro nebo americké dolary. V Rumunsku lze lei (nyní na kurzovním lístku označované RON) vyměnit na hraničním přechodu. V Moldavsku lze leu (nyní na kurzovním lístku označované MDL), taktéž bez problému vyměnit na hranicích. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 200 euro. Ve vybraných obchodech a restauracích v Rumunsku lze platit i platební kartou.

MAPY A LITERATURA

Mapy oblastí, které navštívíme, u nás nejsou běžně dostupné. Pro zájemce doporučujeme mapy těchto lokalit:
Erfatr - Dimap: M-ti Rarau-Giumalau, zona Manastirilor a Bucovina 1:70 000.
Turistické mapy Moldavska prakticky neexistují.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, valuty, české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, telefon vč. nabíječky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo, crossové kolo.
Na kolo: Nahradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Lehčí trekovky na krátké túry a sandály jako přezutí do autobusu či penzionu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Vybavení pro případné jednodenní túry nalehko.
Strava: Společné snídaně v hotelech (V Moldavsku i večeře) + místní hospůdky na večeře a někdy i obědy + nákupy na místě. Z domu si můžete vzít věci na svačiny a na studené obědy během cyklotúr (salámy, paštiky, cukrovinky), ale lze koupit i na místě.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.