Informace k zájezdu
Kláštery a turistika v rumunských horách

Úvodní stránka zájezdu Kláštery a turistika v rumunských horách ( Rumunsko, Karpaty, Turistika nenáročná )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Během zájezdu nás čekají nenáročné jednodenní túry spojené s prohlídkami místních pozoruhodností a turistických cílů. Jedná se o lehčí túry po pěšinách, šotolinových a vozových cestách s převýšením 100-500 m. Samotné túry nám zaberou asi 4-5 hod. Díky velké koncentraci památek strávíme i hodně času jejich prohlídkami. Po celou dobu zájezdu budeme mít k dispozici autobus. Během některých túr bude možno se i s autobusem setkat a doplnit si oblečení či potraviny. O těchto možnostech vás bude před každou túrou informovat průvodce.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí v Rumunsku můžete sledovat na: http://www.meteoromania.ro/ (Suceava). Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni na déšť a bouřky, mlhu a chlad, ale stejně tak může být teplé a slunečné počasí. Teploty v noci se mohou přiblížit nule a na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh. V Moldavsku je počasí poněkud teplejší. Aktuální předpověď můžete sledovat zde: http://meteo2.md/

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Rumunsko - Přibližné ceny (v přepočtu na koruny): bochník chleba asi 15 Kč, oplatky 4-15 Kč, čokoláda asi 20 Kč, pivo 15-25 Kč, tvrdý alkohol 0,5 l asi 50-100 Kč. V hospodách např. klobása 5 lei, sytá polévka 7 lei, miči 3 lei/kus, maso kolem 15 lei, pivo 4 lei). V Moldavsku je ještě o něco levněji.
Výměna peněz: Pro cestu do Rumunska a Moldavska doporučujeme výměnu měn: euro nebo americké dolary. V Rumunsku lze lei (nyní na kurzovním lístku označované RON) vyměnit na hraničním přechodu. V Moldavsku lze leu (nyní na kurzovním lístku označované MDL), taktéž bez problému vyměnit na hranicích. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 200 €. Ve vybraných obchodech a restauracích v Rumunsku lze platit i platební kartou.

MAPY A LITERATURA

Mapy oblastí, které navštívíme, u nás nejsou běžně dostupné. Pro zájemce doporučujeme mapy těchto lokalit:
Erfatr - Dimap: M-ti Rarau-Giumalau, zona Manastirilor a Bucovina 1:70 000. Turistické mapy Moldavska prakticky neexistují.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství EUR, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca do 25 l na denní túry.
• Doporučené vybavení: Teleskopické hole, čelovka, sandály na přezutí po túře nebo do busu, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, ručník, mapy (odkaz v kap. Mapy a literatura), telefon vč. nabíječky, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
• Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy, případně návleky. Boty: kvalitní rozchozené turistické boty, co nejméně promokavé, nebo i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat.
• Strava: V místě ubytování v Rumunsku budeme dostávat místní snídani a v Moldavsku místní polopenzi - snídaně a večeře. Více také viz kap. Stravování. S sebou studenou stravu z ČR na první dny, např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, … Pití: V místě ubytování je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
• Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.