CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3
Během zájezdu nás čekají túry o průměrné délce 8 hodin (včetně přestávek) a převýšení 900-1300 m střídané odpočinkovějšími dny s túrami do 4 hodin a převýšením do 500 m. Některé dny je možné si vybrat mezi jednodušší (A) nebo náročnější (B) variantou programu, nebo túru úplně vynechat a zvolit si individuální program. Budeme se pohybovat po značených i neznačených cestách, nejčastěji horských pěšinách, v kamenitém, ale i bažinato-travnatém terénu. Mnohdy nás čekají strmé výstupy do sedel nebo na exponované hřebeny skotských hor. Na náročnosti jednotlivých výletů se nemalou měrou podílí i počasí. Přestože skotské hory nedosahují přílišných nadmořských výšek, počasí zde může být nevyzpytatelné. Je potřeba počítat s možností nízkých teplot, častým a intenzivním deštěm a silným větrem.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na internetových stránkách:
https://www.bbc.com/weather/2650225 - Edinburgh
https://www.metoffice.gov.uk/weather/forecast/gfh7n5qpt#?date=2022-09-12 - Ben Nevis
Skotsko se nachází v mírném podnebném pásu a vzhledem k ostrovní poloze je jeho klima velmi ovlivněno okolním oceánem a Golfským proudem. Výkyvy teplot během roku jsou sice menší než u nás, ale změny počasí nastávají v rychlém časovém sledu. Počasí je tedy výrazně proměnlivější než u nás, Skoti rádi s nadsázkou říkají, že za 1 hodinu se mohou ve Skotsku vystřídat všechna roční období. Jedná se také o jedno z území s nejvyšším ročním úhrnem srážek v Evropě. Teploty v létě se mohou pohybovat dle konkrétního místa mezi 5-25 °C.
Skotské hory a kopce sice nedosahují závratných nadmořských výšek, přesto je k nim ale potřeba přistupovat s respektem. Zvraty v počasí mohou být velmi náhlé, je vždy potřeba být připraven na náhlý příchod mlhy, silného deště či prudkého větru.
Skotskou "specialitou" jsou v létě hejna mušek - midges. Nezapomeňte si tedy přibalit kvalitní repelent. O aktuálním výskytu midges se můžete informovat zde: https://www.smidgeup.com/midge-forecast/.
MÍSTNÍ MĚNA
Kurz měny: 1 GBP (libra) = 30,335 Kč
Výměna peněz: Ve Skotsku se platí Britskou librou (GBP), doporučujeme si vyměnit peníze ještě před cestou (v ČR), případně si hotovost můžete na místě vybrat z bankomatů. Na většině místech lze platit pohodlně kartou.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Cairn Gorm & Aviemore 1:25000 OS #403
- Glen Coe/Glen Etive 1:25.000 turistická mapa OS #384
- Ben Nevis & Fort William 1:25000 mapa OS #392
- Loch Lomond North 1:25000 turistická mapa OS #364
Knižní průvodci:
- Průvodce: Skotsko, Lonely Planet, vydáno 2011, nakl. Svojtka & Co. s.r.o.
- Průvodce: Skotsko, Rough Guides, vydáno 2012, nakl. Jota
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout offline mapu: Skotsko
MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ
Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Ve Velké Británii (Anglie, Wales, Skotsko, Severní Irsko) používají zásuvkový standard typu G a zásuvky jsou tu větší než ty naše. Zástrčka je přitom tvořena třemi kolíky obdélníkového tvaru a napětí a frekvence činí 230 V/50 Hz. Doporučujeme pořídit si adaptér.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
- Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, adaptér do zásuvky, repelent
- Oblečení: pohodlné a praktické, do teplejšího, chladnějšího, větrnějšího i deštivějšího počasí (skotské počasí se nedá dost dobře předvídat). Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, nepromokavé návleky (i s ohledem na bažinatější terén), teplejší rukavice (oceníte při výstupu na Ben Nevis), plavky
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
Občané ČR mohou bezcelně dovážet zboží nakoupené a zdaněné v jiné zemi EU. V případě dovozu alkoholu nebo tabáku musí občan ČR prokázat, že zboží bude sloužit k jeho vlastnímu užití a že je jím dopravováno. Pod pojmem „vlastní užití“ je zahrnuta vlastní spotřeba a dary. Celní úředník zjišťuje, zda se nejedná o obchodní dovoz zejména v případech, kdy je dováženo více než: 800 kusů cigaret, 200 doutníků, 400 doutníčků, 1 kg tabáku, 110 litrů piva, 90 litrů vína, 10 litrů lihovin, 20 litrů meziproduktů. Více se dozvíte zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/velka_britanie/cestovani/duty.html
V rámci imigračního systému občané EU nepotřebují vízum ke vstupu do Spojeného království za účelem krátkodobé návštěvy. Délka pobytu v takovém případě může dosáhnout maximálně 6 měsíců.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Honorární konzulát Edinburgh
Adresa: 14 Eskside West, Musselburgh, EH21 6PL
Telefon: +44 7732 961720
E-mail: edinburgh@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Veronika MACLEOD
Konzulární působnost: Skotsko
Provozní hodiny úřadu: Čtvrtek 10:00 - 12:00
Požární služba, policie, ambulance: 999 nebo 112
Časový posun oproti ČR: -1 hod