CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4 - 5
Nejprve absolvujeme pětidenní trek ve vysokohorském prostředí, během kterého překonáme dvě horská sedla s maximální výškou 3800 metrů. Denně nás čeká nejčastěji 7-9 hodin chůze včetně pauz, trasy do 16 kilometrů a různorodé převýšení, nejčastěji mezi 800-1700 m v součtu nahoru a dolů. Během třídenního výstupu v oblasti Ala Archa natěžko vystoupáme na vysokohorské tábořiště ve výšce 3370 m a nalehko se pokusíme zdolat vrchol Pik Učitel (4541 m). První a druhý den je zde denní převýšení kolem 1200 metrů nahoru, druhý a třetí den to stejné dolů. Aklimatizovaní zde již budeme z prvního treku.
V horách budeme chodit po neznačených cestách převážně vyšlapaných od místních turistů, či pastevců. Zvýšená náročnost pohybu vychází hlavně z pobytu ve vyšší nadmořské výšce. Ve vyšších polohách můžeme očekávat zbytky sněhu.
Na trecích si všechny věci nutné ke zdolání pochodu budeme nosit na zádech. Pro výstup na Pik Učitel není nutná žádná horolezecká výbava, vzhledem ke kamenitému terénu a pár exponovaným úsekům ve vrchní části výstupu je však nutná jistá chůze, dobrá stabilita a absence závratí. Mezi oběma pěšími treky se vydáme na dvoudenní putování na koních, délky těchto koňských etap jsou 17-18 km, koňské trasy lze případně absolvovat i pěšky. Během obou pěších přechodů hor i během putování na koních bude možné aktuálně nepotřebné věci a zásoby zanechat na ubytování.
K úspěšnému absolvování zájezdu je nutná dobrá fyzická kondice a zkušenost s přechody hor natěžko. Před samotným zájezdem je žádoucí si svoji kondici a vybavení otestovat na jiné akci, např. víkendový přechod hor v Čechách, na Slovenku, či v jiných evropských horách.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kyrgyzstán se vyznačuje silně kontinentálním klimatem. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou i mezi dnem a nocí. My se budeme pohybovat v oblasti pohoří Ťan-Šan, které je šestým nejvyšším na světě a proto se i počasí v této oblasti řídí silně horským charakterem - typické je svojí proměnlivostí, s možností odpoledních přeháněk či bouřek. Teploty se zde můžou v létě pohybovat od 25 °C během slunečného dne až k mrazu -5 °C během noci. Nutný je dobrý spacák s komfortem v minusových hodnotách.
MÍSTNÍ MĚNA
Kurz měny: 100 KGS (som) = 27,13 Kč (listopad 2024)
Výměna peněz: Měnou je kyrgyzstánský som, který u nás neseženete. S sebou je třeba vzít USD (jedině nové bankovky, emise 2006 a novější) nebo EUR - obojí vyměníte na místě bez problémů za somy. Bankomaty: Jsou na letišti, spousty v Biškeku, několik v Karakolu a Kočkoru. Některé jsou pouze pro domácí karty, ale vždy najdete bankomat pro mezinárodní platební karty. Možnost platby kartou je hodně omezená na některé obchody.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Tian Shan, Khan Tengri, Pobeda a Pik Lenina 1 : 100 000 (zahrnuje hlavní hory vč. trekové oblasti Karakolu a Ala Archa obsahuje i mapu celé země v měřítku 1 : 1 mil.)
- Kyrgyzstan 1 : 750 000 (Gizi map) - celková mapa země
Knižní průvodci:
- Střední Asie - Lonely Planet (Svojtka) - obsahuje 5 zemí vč. Kyrgyzstánu, vydání 2015
- Kyrgyzstan - Bradt, 3. ed. 2015 (angl.)
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si off-line mapu celého Kyrgyzstánu.
MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. Na většině míst v horách není mobilní signál.
Nabíjení: Nabíjení baterií je možné při všech noclezích v hostelech. Zásuvky jsou stejné jako u nás, není třeba žádná redukce. Pokud budete nabíjet nadstandardní množství baterií, doporučujeme rozdvojku do zásuvky. Během přechodů hor baterie dobíjet nelze.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Zavazadla: Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-18 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Dále doporučujeme batůžek na palubu letadla (malý, skladný). Nepotřebné věci si mezi jednotlivými treky vždy necháme na ubytování.
- Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, čelovka, toaletní papír, malý ručník, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C)
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - lehké, plavky
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (velmi doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis)
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
Povolený převoz zboží přes státní hranici Kyrgyzské republiky fyzickými osobami pro osobní spotřebu: alkohol (plnoletí) - 2 litry, cigarety (plnoletí) - 200 kusů, koberce - 2 kusy, potraviny - 10 kg, foto-, audio-, video- technika - od každého 1 kus.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Kontaktní český úřad Kyrgyzstán - Velvyslanectví Astana
Business Center Altyn Orda, 11th floor, Orynbor 4, 010000 Astana
Tel: +77172/660472
Fax: +77172/660142
Nouzová linka: +7702/2144498
E-mail: astana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/astana
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00 - 17.00
Telefony:
požárníci: 101
milice: 102
rychlá záchranná služba: 103
Časový posun: +4 hod v době letního času, +5 hod v době zimního času
FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ
Lucie Plicová - Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Ala - Kul, Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Trek z Jety Oguz, Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Kaňon "SKAZKA", Blog o cestě do Kyrgyzstánu-trek k ledovci Inylček, Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Horse riding .