CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1 - 2
Zájezd je zaměřen na méně a středně náročnou turistiku a poznávání místní kultury a historie. Budeme chodit s malým batůžkem nalehko.Túry jsou s menším převýšením od 300 do 500 m nahoru a totéž dolů, náročnost mírně zvyšuje tropické klima a příkré svahy. V pralesích severního Thajska musíme počítat se značnou členitostí terénu. Stezky se klikatí podél potůčků a říček nebo se vinou po svazích hor a poskytují fantastické výhledy do kraje. Chvíli prudce stoupají přes kořeny a kameny, aby záhy podobně prudce klesly zpět. Cesty mohou být místy bahnité nebo kamenité. Na denních túrách budeme denně trávit 4-6 hod včetně pauz.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba na:
Do vyhledávacího okna stačí zadat konkrétní místo z našeho programu; uvedené odkazy jsou směrovány na Bangkok.
Thajsko má tropické klima s vysokými teplotami, vlhkostí a vlivem monzunů, které do Thajska přináší období dešťů. Od června do října je v Thajsku sezóna dešťů, deště ale mají tendenci být krátké a v noci, proto i sezóna dešťů je vhodná k návštěvě Thajska. Nejlepší období na dovolenou v Thajsku je v období od listopadu do února, kdy severovýchodní monzun přináší vzduch o teplotě kolem 27 °C a srážky jsou spíše výjimečné. Průměrné teploty v Bangkoku během tohoto období klesnou na příjemných 28 °C s maximem 31 °C a nejnižší teplotou v noci 24 °C. Na celou dovolenou pak stačí jen kraťasy a tričko! Déšť je v únoru ve většině Thajska téměř nulový, v jižním Thajsku prší 5 dní v měsíci a spadá necelých 40 mm srážek.
MÍSTNÍ MĚNA
Kurz měny: 100 THB (baht) = 69,709 Kč, 1 EUR (euro) = 25,020 Kč, 1 USD (dolar) = 23,788 Kč
Thajské bankovky mají hodnotu 20 až 1000 bahtů, mince 1, 2, 5 a 10 bahtů. Jeden baht se dále dělí na 100 satangů. Existují například mince o hodnotě 25 nebo 50 satangů, ale vzhledem k velmi malé hodnotě se k běžným platbám moc nepoužívají a vídáme je hlavně v chrámech, jako formu darů.
Výměna peněz: Thajské bathy si vyměníte ve směnárně nebo vyberete z bankomatů. První možnost výměny peněz bude na letišti v Bangkoku. Nejvhodnější a nejlépe směnitelnou cizí měnou jsou Eura nebo USD. Výběr hotovosti z bankomatů ve větších městech nepředstavuje žádný problém. Za výběh hotovosti z bankomatu si místní banky účtují poplatek 220 THB. Kartou lze platit v některých obchodech a restauracích ve větších městech, nelze se však na to spoléhat.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme např. tyto originální mapy a průvodce:
- Thailand - Road map: 1 : 900 000. Freytag & Berndt.
Knižní průvodci:
- Emmons R., Gray P. a Tang P.: Thajsko - turistický průvodce. Rough Guide, Jota 2016.
- Bewer T., Bush A., Isalska A.: Thajsko. Lonely Planet, Svojtka & Co. 2018.
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Vzhledem k velikosti země a vzdálenosti mezi destinacemi v našem programu, doporučujeme stáhnout si offline mapy celého Thajska kompletně.
MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. Pokrytí signálem je většinou bezproblémové. Jedinou výjimkou jsou hodně odlehlá místa v horách.
Nabíjení: Baterie lze dobíjet na všech ubytování kromě homestay na treku na severu Thajska. V Thajsku narazíte na více typů zásuvek a často bývá potřeba použít redukci. Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít i rozdvojku do zásuvky.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Menší batoh volte tak, aby se Vám do něj vešly všechny věci při třídenním putování v pralesích severního Thajska.
- Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka (na třídenní trek pralesem), repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50 % nebo Predator forte 25 %)
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Často budete hlavně v kraťasech a tričku. Ve vyšších polohách potřebujete nezbytně teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, teplejší mikina. Připravte se i na občasný déšť - lehké nepromokavé kalhoty a hlavně nepromokavá bunda; pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky. Pro návštěvy chrámů je často nutné, aby muži měli dlouhé kalhoty a ženy dlouhou sukni. Dále je potřeba mít krytá ramena a ženy i lokty.
- Boty: do hor lehké nízké trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované). Pokud jste zvyklí, zvládnete trek i v kvalitních turistických sandálech s krytou špičkou.
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
ZAVAZADLA DO LETADLA
- V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
- Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
- S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.
Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:
- Jak na bezproblémový odlet
- Jak na bezpečnostní kontrolu na letišti
- Pokud letíte poprvé
- Jak se obléknout do letadla
PŘEKROČENÍ HRANIC
Do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství. V Thajsku je pro bezcelní dovoz alkoholických nápojů a cigaret pro vlastní spotřebu stanoven následující limit: 1 litr alkoholického nápoje a 200 kusů cigaret na osobu. Dodržování limitu je důsledně vymáháno.
Osoby vstupující do Thajska jsou povinny na vyžádání prokázat dostatek finančních prostředků v hotovosti. Prokazovaná částka je 20 000 THB na osobu nebo 40 000 THB na rodinu. Kromě thajských bahtů je možné předložit ekvivalentní částku v jiné světové měně (USD, EUR).
Omezen je i dovoz a vývoz zboží, u něhož je potřeba povolení příslušného úřadu (zobrazení Buddhy, starožitnosti, náboženské předměty atd., více informací na mzv.cz).
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví ČR v Bangkoku
Adresa: 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok
Telefon: +66 225 092 23, +66 225 092 24
Nouzová linka: +66 614 233 819
Email: bangkok@embassy.mzv.cz
Úřední hodiny úřadu: pondělí - pátek: 8:30-17:00
Časový posun: +5 hodin v době letního času, + 6 hodin v době zimního času
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 191, Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155 (bezplatně), Policie 191 (bezplatně)
FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ
David Hainall - Thajsko leden 2022
David Hainall - Thajsko listopad 2022
David Hainall - Thajsko únor 2023