Informace k zájezdu
Tour du Mont Blanc natěžko

Úvodní stránka zájezdu Tour du Mont Blanc natěžko ( Francie, Švýcarsko, Itálie, Alpy, Přechody hor )

Náročnost Počasí Měna Mapy Vybavení

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Jedná se o přechod natěžko mimo ledovce. Kromě vyhlídky Aiguille du Midi, kam si vyjedeme lanovkou, se budeme pohybovat ve výškách pod 3000 m. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, účastník musí být schopen zvládat pohyb v horském terénu s většími převýšeními a nést při tom cca 15-18 kg v batohu na zádech. Velmi důležitá je i dobrá psychická odolnost vůči případnému špatnému počasí, chladu, vedru, vichru. Etapy Tour du Mt. Blanc jsou koncipovány většinou tak, že ráno se vyráží z údolního kempu, stoupá se nejčastěji do sedla, případně méně často na hřeben či na vrchol a odpoledne se klesá do dalšího údolí, kde je další kemp. Tento model modifikují lanovky, které nám občas usnadní postup. Větší část túr jsou nástupy či sestupy nádhernými údolími přes výhledová sedla, některé trasy jsou vedeny ve svazích, méně po hřebenech. Každá etapa Tour vykazuje relativně značné převýšení - v průměru denně 700-1400 m výškových metrů ve stoupání a totéž v klesání. Ve dnech, kdy se používá lanovka, je převýšení vždy nižší. V průměru strávíme na túře kolem 7-8 hodin denně včetně přestávek. Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Např. připojištění sportovec u Generali nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním. Připojištění doporučujeme také zájemcům o fakultativní výlety na vrcholy Helbronner nebo Aig. du Midi (nadmořská výška nad 3000 m).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí v Chamonix můžete sledovat např. na: http://www.xpocasi.cz/francie/chamonix.
Případně je možné využít přehledný norský server: http://www.yr.no/.
I když nebudeme vystupovat na okolní sněhem pokryté vrcholy, je potřeba počítat s proměnlivým počasím. Vzhledem k častým západním a jihozápadním větrům, které přinášejí od moře zvýšenou oblačnost, bývá zde i v létě hodně srážek. Oblačnost bývá horami zadržována a je proto potřeba počítat se zhoršením počasí na 3-5 dní, než fronta postoupí dále k východu. I teplota vzduchu je v závislosti na nadmořské výšce značně rozdílná. V Chamonix se teploty pohybují v létě mezi 15-25 °C. Ve výškách kolem 2500 m n. m. může být ranní teplota i v létě pod bodem mrazu. Proto nezapomeňte na teplé spacáky a spodní prádlo. Rukavice a zimní čepice je běžnou potřebou v každých horách i v letním období. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Počítá se s výdaji za lanovky a za místní dopravu v celkové výši cca 79 €. Větší fakultativní výdaje za lanovky a zubačky (mimo rámec hlavního programu) můžete mít v Courmayeuru a v Chamonix - viz cena nezahrnuje. Co se doplňování zásob na místě týče - tuto investici určitě doporučujeme, i když v Alpách je výrazně dráž než v ČR. Zásadně tak ovšem můžete ušetřit na váze neseného batohu. Dále můžete utratit i v restauracích či kavárnách v Courmayeuru a v Chamonix. Ceny za potraviny i ceny v restauracích jsou v Alpách více než 2x tak vyšší jak u nás. Výši kapesného přizpůsobte svým individuálním potřebám. K předpokládaným výdajům si vezměte krizovou rezervu minimálně 50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Ve Francii i v Itálii je měnou euro. Ve Švýcarsku se platí švýcarskými franky (CHF). Ve Švýcarsku budeme ale jen krátce: půl dne 2. den a sotva půl dne 9. den. Možnost útraty ve Švýcarsku je malá a není nutná - 2 až 3 hospůdky cestou... Takže nějaké CHF si vezměte z ČR dle svého uvážení. Eura si vyměňte v ČR, na místě je za koruny určitě nevyměníte. Můžete se z části spolehnout na výběr hotovosti z bankomatu, který je možný 4. den v Courmayeru, 8. a 9. den v Chamonix. Kartou lze platit po cestě tam a zpět na benzínkách, dále je možnost využít kartu hojně v Courmayeuru a v Chamonix - supermarkety, lepší restaurace, vybrané obchody, lanovky.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
IGN: listy 3531ET St.Gervais, 3630OT Chamonix, 1:25 000
Libris: Massif et tour du Mont Blanc 1:50 000
Kompas: Mt. Blanc 1:50 000 (nezahrnuje celou trasu)
Knižní průvodci:
Ivo Petr: Francouzské hory (nakladatelství Mirago, kroužková vazba)

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Rozumná váha batohu na vícedenní přechod hor je cca 15-17 kg, někdo unese i 20 kg. Berou se věci jako na letní treking v kterýchkoliv jiných horách. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička, ...
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství EUR, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Batoh vhodný pro vícedenní přechody hor na těžko o objemu cca 55-75 l (je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit), stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany i zastaralá "áčka"), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: teleskopické hole, batůžek na jednodenní túry a výlety (malý, lehký a skladný), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, mapa, ...
Oblečení: pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: Vzhledem k tomu, že větší část zájezdu je koncipována jako přechod hor natěžko, je nutné tomu složení stravy přizpůsobit. Potraviny lze průběžně doplňovat, z ČR určitě neberte stravu na celou akci! Také viz kap. stravování. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, cibule, koření, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2-3 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti, vodu budeme postupně doplňovat (vždy minimálně na místě noclehu). Zásobu vody na úvodní túru do hor si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také práškové nápoje (Tang, ...) a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy