CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4
Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách do 1600 m. Obtížnost přechodu bude volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se zimním tábořením teprve začínají, mají zkušenosti z letního táboření, kvalitní vybavení a odpovídající fyzičku. Trasa přechodu je volena tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům a bude se do určité míry přizpůsobovat aktuálním sněhovým podmínkám a počasí. Přechod Boržavy nám zabere 3-4 dny. Denní etapy jsou naplánované na 6-8 hodin v závislosti na aktuálních podmínkách terénu. Denní převýšení se pohybuje mezi 400-900 m nahoru a 400-900 m dolů. Výjimkou je 5. den zájezdu, kdy nás čeká klesání 1200 m. S naším autobusem se rozloučíme 2. den dopoledne a setkáme 6. den v Koločavě před oslavou nového roku. Šestý den pak s pomocí autobusu absolvujeme krátkou túru nalehko s malým převýšením 150 m ve výstupu a 400 m v sestupu.
POČASÍ
Ukrajinská zima může přinést husté sněžení i sluníčko a nezřídka se budeme prodírat i závějemi sněhu. Teploty v noci a i přes den můžou klesnout pod bod mrazu a můžeme počítat i se silným větrem. Zejména na hřebenech polonin.
Odkazy na aktuální předpověď počasí najdete zde:
• Kyjev
• Podobovest_accuweather
• Podobovest_snow-forecast
MĚNA A KAPESNÉ
Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách mohou být nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 20-50 UAH, víno stejně jako u nás (v obchodě 60 UAH, v hospodě až 300), vodka 70-120 UAH/láhev, šampus 90 UAH, cigarety 5-40 UAH, jídlo v hospodě 50-120 UAH, šašlik 40-45 UAH/100 g, tzn. porce 250 g cca 140 UAH.
Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EUR nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky), které lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic nebo v Užgorodu. Další výměny jsou možné poslední den také z bankomatů v Mukačevu.
MAPY A LITERATURA
Mapy oblastí, které navštívíme, u nás nejsou běžně dostupné. Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 60-70 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech. V autobusu si můžete nechat v tašce věci na cestu na Ukrajinu a domů, případně i oblečení a přezutí na silvestrovský rej.
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, měna příslušné země nebo eura, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh. Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení jako je teplé oblečení, kvalitní obuv, stan, spacák, vhodná karimatka pro zimní období (nezamrzá), vařič a palivo (v případě použití benzínového vařiče si palivo načerpejte na první tři dny již v ČR). Plynový vařič zamrzá dříve než benzinový (pokud mu však dáte přednost, používejte zimní směs). Sněžnice (po mnoha zkušenostech jsou pro tento zájezd nejlepší plastové s kloubem a hroty) a teleskopické hole se zimními talířky. Sněžnice se nám pro pohyb v terénu v této oblasti osvědčily více než běžky nebo skialpy. Lopatu (součást lavinového setu) si vezměte alespoň do dvojice, využijete ji pro přípravu místa pro nocování. Počítejte s tím, že noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice 250 Kč, lavinová výbava 400 Kč) uveďte v poznámce přihlášky.
• Doporučené vybavení: Žďárák (bivakovací vak), láhve na vodu, termoska, věci osobní hygieny, turistický ručník a toaletní papír, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, zapalovač, ešus, lžíci, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, tužka, zápisník, fotoaparát, kvalitní čelovka, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimně rychle ztrácejí kapacitu), telefon a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), …
• Oblečení: Termoprádlo na den i noc a kvalitní obuv v bezproblémovém stavu včetně dobrých ponožek (minimálně tři páry), 2x rukavice, návleky, teplá čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, fleece, softshell), ... Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
• Strava: Dehydrovaná strava, nebo jídlo typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, polévky, paštiky, sušené maso, energetické tyčinky, koření, rozpustné multivitaminové tablety s minerály, hroznový cukr, čaje, slivovice, … Při balení myslete na to, že přes noc (možná i přes den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). Potraviny je nutné vézt z ČR jen na první čtyři dny. 5. den je možné jídlo dokoupit na místě (ceny v obchodech jsou nižší než v ČR). Dehydrovanou stravu na přechod na Ukrajině nekoupíte. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství! Z ČR si vezměte také jídlo na cestu.
• Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.