Informace k zájezdu
Vietnam na kole

Úvodní stránka zájezdu Vietnam na kole ( Vietnam, Cykloturistika, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Akce je zaměřena na cyklistiku přírodou, kterou budeme kombinovat s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Pro účast na zájezdu je třeba smysl účastníků pro dobrodružství. Všechny cyklistické etapy jsou nalehko - po celou dobu s námi pojede doprovodné vozidlo, které nám bude plně k dispozici. Délku denních etap je proto možné jakkoli kombinovat a zkracovat. Cykloetapy jsou svou délkou a převýšením středně náročné, délku denních etap je možné vždy přizpůsobit své aktuální kondici. Cykloetapy jsou většinou náročnosti 2-3, nejčastěji délky mezi 35-60 km denně s průměrným převýšením 300-1000 metrů ve výjezdu (některé dny možno až 1400 m) a 600-1400 m ve sjezdu (některé dny možno až 1800 m), povrch je téměř všude asfalt. V úvodu zájezdu se rozjezdíme v převážně rovinaté krajině. Poté následuje hlavní cyklistický program v hornatějším terénu na severu Vietnamu. V závěru se za odpočinkem na ostrov Cat Bat vydáme bez kol, program tam absolvujeme pěšky, plavbou na lodi a také na kajacích (předchozí zkušenost s jízdou na kajaku není nutná).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba na:

Jih země se vyznačuje tropickým monzunovým podnebím, teplým a vlhkým. Ovšem sever Vietnamu, kde se budeme pohybovat, leží v subtropech. Počasí v severním Vietnamu je obecně chladnější než v jižním Vietnamu a v ostatních zemích jihovýchodní Asie ve stejné zeměpisné délce. Doporučované měsíce k cestování na severu jsou září až duben. Je to suché období, kdy spadne méně srážek než v letních měsících a teploty jsou příjemné. Hodně chladné měsíce jsou na severu prosinec a leden.
Od října do listopadu je v severním Vietnamu dobré počasí na cyklistiku, je to období podzimu, kdy je krajina zelená, může ovšem i pršet a být mlha, teploty jsou proměnlivé, průměrné teploty se pohybují mezi 13-22° C.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 10000 VND (dong) = 9,21 Kč (listopad 2024), 1 USD (dolar) = 23,949 Kč
Výměna peněz: Mince se již nepoužívají. Nejmenší bankovka je 200 dongů a největší 500 000 dongů. Vietnamské dongy si buď vyměníte ve směnárně nebo vyberete z bankomatů. Nejvhodnější a nejlépe směnitelnou cizí měnou je USD. Vyměnit lze určitě bez problémů i EUR, ale měnit USD je vhodnější, rozšířenější a může to být kurzově i výhodnější. Americkými dolary se dá ve Vietnamu i platit, ovšem většinou se USD akceptují jen za větší platby - zpravidla platby za tour a jiné služby v cestovním ruchu. Vy budete téměř všude platit v místní měně, v donzích - v krámcích, v restauracích i skoro všude jinde. Většina bankomatů akceptuje Visa nebo MasterCard a je omezena relativně nízkým limitem (2 000 000 - 8 000 000 dongů/výběr, ty vyšší limity mívají třeba banky ANZ, Citibank, ...) Kartou lze platit v některých obchodech a restauracích ve větších městech, nelze se však na to spoléhat.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme např. tyto originální mapy:

  • Vietnam, Laos, Cambodia 1 : 900 000 (Freytag a Berndt)

Knižní průvodci:

  • Vietnam, Lonely Planet (Svojtka), česky, vydání 2014
  • Vietnam, Rough Guides (JOTA), česky, vydání 2014
  • Vietnam - Poznejte, Lingea, česky, 2016
  • Vietnam, Kambodža, Laos a Severní Thajsko, Lonely Planet, česky, 2018

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline tyto 4 oblasti Vietnamu: Hanoj, Ninh Binh, Ha Giang a Haiphong.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Pokrytí signálem je většinou bezproblémové. Jedinou výjimkou jsou hodně odlehlá místa v horách.

Nabíjení: Baterie lze dobíjet téměř na všech ubytování kromě chatek. Adaptér do zásuvek není potřeba, ve Vietnamu sice narazíte na více typů zásuvek (i na americký a britský typ), ale snad na každém pokoji v severním Vietnamu je zásuvka téměř totožná s evropskou, do níž lze strčit naši klasickou dvoukolíkovou zástrčku. Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít i rozdvojku do zásuvky. Na zásuvky není nutná redukce.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, sportovní taška nebo kufr (bude upřesněno dle podmínek letecké společnosti pro přepravu kol); malý batoh - na kolo a na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. Hlavní zavazadlo budeme mít buď uschované na ubytování, nebo se s námi poveze naší dopravou, nebudeme jej nikde přenášet na delší vzdálenost.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50 % nebo Predator forte 25%)
  • Oblečení: do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky a výlety v Cat Ba i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

Ve Vietnamu se vyskytuje i malárie. Ovšem v celé oblasti, kde se budeme pohybovat, se antimalarika běžně nepředepisují, riziko je mnohem menší, než jsou negativní účinky těchto léků. I v případě dalších onemocnění přenášených komáry je důležitá hlavně prevence před komářím štípnutím - používat kvalitní repelenty. Opravdu dobré repelenty mají na Zdravotních ústavech, kupovat nahodile repelenty někde v drogerii jsou mnohdy vyhozené peníze. Dále je třeba se bránit komářímu štípnutí nošením dlouhých kalhot a dlouhých rukávů, hlavně za a po soumraku v době největší aktivity komárů - v horách severního Vietnamu je to lehko proveditelné, jelikož nepanuje tropické horko.

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Možnost bezcelního dovozu zboží pro osobní potřebu v objemu (počítáno na jednu osobu starší 18 let): 1,5 l lihovin (s obsahem alkoholu nad 22%), 2 l lihovin (s obsahem alkoholu do 22 %), 3 l piva, 200 ks cigaret. Bezcelně je dále možno dovézt osobní předměty, jejichž hodnota nepřesáhne 400 USD. Elektroniku, valuty nad 5.000 USD, cenné kovy, drahokamy je nutné deklarovat v celním prohlášení v zájmu bezproblémového odbavení při příjezdu do Vietnamu. Zákaz dovozu drog a pornografických materiálů... Platí zákaz vývozu starožitností bez povolení Ministerstva kultury Vietnamu, vietnamské měny, chráněných živočichů a rostlin. Při nákupu všech předmětů, které by mohly být pokládány za starožitnosti, je nutné si uschovat účtenky pro případnou celní kontrolu.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Hanoji
Adresa: 13 Chu Van An, Hanoi
Telefon: +84 24 3845 4131-2
Fax: +84 24 3823 3996
Nouzová linka: +84 912 341 032
Email: hanoi@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny: po-pá 08.00 - 12.00, 12.30 - 16.30

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc: 115
Požárníci: 114
Policie: 113
Informace: 116, 1080
Turistická policie v Hanoji:
04-3771085 nebo 04-38525252 (pro krádeže, podvody…)

Časový posun: +5 hod v době letního času, +6 hod v době zimního času