CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4
Jelikož se jedná o přechody hor na těžko se všemi potřebnými věcmi, je nutná dobrá fyzická a také psychická odolnost. Turistika po poloninách je celkově středně náročná. První přechod polonin je čtyřdenní, druhý dvoudenní. Po celou dobu akce budeme moci nechat v busu všechny aktuálně nepotřebné věci. Mezi oběma přechody polonin se s busem setkáme a vyzvedneme si zásoby na další pochod. Mezi přechody hor je také možné dokoupit čerstvé potraviny v místních obchodech. Na túrách strávíme v případě celodenních túr průměrně okolo 8 hodin včetně občasných přestávek. Délka tras je různá - v průměru jsou denní etapy naplánovány přibližně na 20 km, náročnost záleží ale více na převýšení. Denní převýšení je rozdílné, u celodenních túr je průměrně cca 1000 m nahoru a totéž dolů. Černohorská polonina je nejvyšší, s vrcholy přesahujícími 2000 m, v Rachovských horách se budeme pohybovat o něco níže s maximem přes 1800 m, nejvyšší vrcholy poloniny Boržavy pak dosahují okolo 1500-1600 m. Na poloninách se budeme většinou pohybovat po travnatých stezkách a cestách, nikde se nevyskytují žádné náročné skalnaté úseky.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Kvasy/ (Kvasy)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla 2061 m)
https://www.yr.no (do vyhledávače stačí zadat některé z míst, kde se budeme pohybovat)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.
MÍSTNÍ MĚNA
100 UAH (hřivna) = 54,64 Kč (listopad 2024)
Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH. Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EURO nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky), které lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic, nebo i ve větších městech (Mukačevo, Chust, Jasiňa …), kde lze vybrat peníze i kartou z bankomatu. Poplatky za výběr z bankomatu jsou ale vyšší než v EU a u mnohých bankomatů je poměrně nízký limit. Směnit lze případně i v místě ubytování. Kromě cesty tam a zpět (benzinky…) téměř nikde nelze platit kartou.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Aurius: Černá Hora, Svidovec 1:50 000,
- Aurius: Borzhava 1:50 000
- Aurius: Svidovec, Polonina Krasna, Gorgany 1:50 000
Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2013 - 2014, které pokrývají náš přechod hor, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.
Alternativa pro východní část Zakarpatí:
- Dimap: Východní Karpaty 1:50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008
- Dimap: Zakarpatská oblast 1:250 000 - automapa
Z knižních průvodců doporučujeme:
- Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
- Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011.
- Petr Stavinoha a Martin Mitáš Podkarpatská Rus - Verchovina, Freytag Bernd, 2018 (podrobně popsaná oblast druhé části zájezdu)
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
MOBILY A NABÍJENÍ
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
- Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-18 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.
- Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse, případně platební karta (zejména na výběr z bankomatu)
- Nocování:
• kvalitní stan (vodě a větru odolný)
• karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
• spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0°C) - Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
- Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
• ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
• lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
• studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
• pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho).. Mezi přechody hor je v civilizaci vhodné spoléhat na místní zdroje potravin i hotových jídel. Vodu budeme postupně doplňovat. - Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
PŘEKROČENÍ HRANIC
- K této cestě potřebujete platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce po skončení zájezdu. Na občanský průkaz není možné do země přicestovat. Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu.
- Je nezbytné řídit se celními předpisy: Obecně žádné střelné či bodné zbraně (včetně nožů se střenkou delší než 12 cm), drogy a návykové látky. Při příjezdu potraviny pro vlastní potřebu v jednom balení nepřekračující hodnotu 200 € a váhu 2 kg. Při vývozu žádné masné a mléčné výrobky. Maximálně 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína, 5 l piva, 20 cigaret. Přejíždíme vnější hranici EU. Odbavení na hranici bývá zdlouhavé (průměrně 3 hodiny) a při návratu i velmi přísné (kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví ČR v Kyjevě:
Posoĺstvo Českoi Respubliky
Jaroslaviv Val, 34 A, 010901 Kyjev
Tel: +38044/2726 800,
Fax: +38044/2726 801
Nouzová linka: +38/0503101046
Email: kyiv@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/kyiv
Provozní hodiny: po-pá: 08.30-17.00
Úřed. hodiny KO pro veřejnost: po-pá: 9.00-12.30, 14.00-16.30
Generální konzulát ČR ve Lvově:
Antonovycha 130/a, Lvov 79057
Tel: +380/322-976893
Fax: +380/322-976896
Nouzová linka: +380/676732811
Email: lvov@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/lvov
Provozní hodiny: po-čt: 08.15-17.00, pá: 8.15-15.45
Úřední hodiny pro veřejnost: po-čt: 9.00-12.30, 14.00-16.30, pá 9.00-12:30
Důležitá telefonní čísla: Hasiči 101, Milice 102, První pomoc 103, Tísňové číslo 112.
Časový posun: +1 hod. (východoevropský čas)
FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ
Fotky z minulých zájezdů Poloniny Podkarpatské Rusi: Jan Polák - Slideshow Poloniny Podkarpatské Rusi 2011.