Nejodlehlejší částí Islandu - západní fjordy
Island je země ledovců, sopek, gejzírů, geotermálních pramenů, fjordů a vodopádů, ale i pastvin a vysokých nedostupných hor. Ostrov obklopený oceánem, jehož vlny brázdí největší savci této planety, s pobřežím, které obývají tisíce rozmanitých ptáků. Najdete ho těsně pod polárním kruhem, ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí místního života. Pojeďte s námi za dobrodružstvím na místo, které od nás není letadlem až tak vzdálené a přitom jako by leželo „na konci světa“. V tomto období je dobrá šance spatření úchvatného fenoménu severských oblastí - polární záře - na tmavé obloze uvidíte zelenavý pruh polární „světelné show“, který se rozprostře přes celou oblohu, pak se tyto světelné pásy pomalu vlní ve větru, jako by tančily, a vám zanechají zážitek na celý život.
Projdeme NP Thingvellir (UNESCO), kde se setkávají Severoamerická a Eurasijská tektonická deska. V místě s jedinečným kulturním i historickým významem pro tento ostrov (kolem roku 930 byl na pláni Thingvellir založen zřejmě nejstarší parlament na světě) uvidíme tektonickou puklinu tvořenou údolím Almannagjá s vodopádem Öxarárfoss, dále propast Flosagjá zaplněnou vodou s viditelností až 70 metrů do hloubky. Projdeme se přes lávové pole až k sopečnému kráteru Eldborg zvanému „Ohnivý hrad“. Projdeme pod horou Snaefellsjokull 1446 m (islandsky „sněhem zapadaný ledovec“) známou z románu J. Verna: Cesta do středu země. Probádáme úžasná čedičová pobřeží se sopečnými komíny a budeme obdivovat přírodou vytvořenou a mořem omílanou barevnou „bránu“ Gatklettur. Navštívíme nejzápadnější část ostrova, útes Látrabjarg, hnízdiště a útočiště různých druhů ptáků. Uvidíme nejkrásnější vodopád západních fjordů - Dynjandifoss (též Dynjandi), který je vysoký 100 metrů, skládá se ze sedmi kaskád a postupně se rozšiřuje (nahoře má třicet metrů a dole okolo šedesáti). Vyjedeme na moře za pozorováním velryb a keporkaků v odlehlé, ale krásné a nedotčené části Islandu u Hólmavíku a pokud budeme mít štěstí, uvidíme jejich vzletnou a hravou vodní akrobacii. Přebrodíme říčku směr nejvyšší islandský vodopád Glymur. A bude čas projít se i po ulicích Reykjavíku. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním nedotčené přírody a pozorováním úžasné fauny.
Jedná se o program s lehčími až středně náročnými jednodenními túrami. Denně strávíme na různorodých túrách 2-7 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení 100-500 metrů nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Spát budeme ve vícelůžkových chatkách, hostelech a hotelech po trase, strava je ve vlastní režii. Na místě se budeme dopravovat půjčenými minivany a čeká nás i jedna cesta trajektem. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jeden minivan (8+1), maximálně však 2 auta, tedy 16 cestovatelů.
Průvodce:
Zuzana Vávrová
Program dní může být i v závislosti na počasí upraven (některé trasy v dešti nelze absolvovat).
11x na různých místech po trase zájezdu (jednoduché, ale čisté ubytování turistického typu). Hostely, chatky i pokoje jsou vícelůžkové (obvykle 4lůžkové), většinou se sdíleným WC a koupelnou. Na většině ubytování je vybavená společná kuchyňka, nebo alespoň varná konev a mikrovlnka. Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Většina míst poskytuje zdarma wifi. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.
Na většině ubytováních je možnost si vařit v kuchyňce vybavené základním nádobím (talíře, příbory, hrnce). Doporučujeme si vzít z ČR hotová jídla typu Adventure menu, pozor ale na dovoz maximálně 3 kg potravin (viz kapitola: Překročení hranic). Zásoby budeme dokupovat na místě po trase zájezdu, obchodů v dané oblasti je ale málo, někdy nakoupíme na více dní dopředu. Na některých místech je možné najíst se i v bufetu nebo v restauraci a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Můžete si s sebou vzít i pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Výše nákladů na jídlo se odvíjí od toho, jak moc se budete stravovat v restauracích. Můžete počítat s částkou cca 40-50 €/den. Na zájezd doporučujeme část zásob dovézt již z ČR, čímž budou Vaše náklady na jídlo výrazně nižší, na Islandu lze víceméně vše platit kartou, hotovost v ISK tedy potřebovat nebudete. Veškerá voda na Islandu je pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká.
Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými minivany pro 9 osob , které řídí průvodci. Čeká nás několik časově náročnějších přejezdů i s ohledem na kvalitu místních silnic. Počítejte s omezeným úložným prostorem pro vaše zavazadla (ne velké skořepinové kufry), abychom se všichni pohodlně vešli.
Dále nás čeká jeden přesun trajektem a plavba lodí za pozorováním velryb.
Cestovní formality: Island není v EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Island je součástí Schengenského prostoru).
Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety z Prahy. Časy letů se můžou lišit s ohledem na případné změny přímo u letecké společnosti.
Praha - Keflavík : 21:55-00:10
Keflavík - Praha: 15:00-20:55
(časy letů jsou místní)
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.