Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Nejtěžší klettersteigy Rakouska – Super ferrata Dachstein

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu Hoher Dachstein s téměř třítisícovou výškou (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím. Okolí Dachsteinu je tak turisticky velmi atraktivním cílem. Pro náročné a zkušené ferratisty jsme připravili opravdové horské dobrodružství: náročné ferraty v oblasti jižní stěny Dachsteinu patřící k těm nejtěžším na světě. Postupně zdoláme dnes již legendární 1200 m dlouhou Super ferratu Dachstein skládající se ze tří částí, skutečnou lahůdku mezi vším, co vám vertikální svět zajištěných cest může nabídnout. Naším dalším cílem bude ferrata Irg klettersteig vedoucí na vrchol Grosser Koppenkarstein (2865 m) a na závěr si vychutnáme ferratu Rosina vedoucí skalami úchvatné soutěsky Silberklamm.

Tento zájezd je určen pro náročné a zkušené ferratisty. Čekají nás obtížné zajištěné cesty. Nejtěžší místo ve ferratě Johann Klettersteig, která je nejnáročnější a nejdelší částí Super ferraty na Dachstein, je klasifikováno jako D/E, kratší ferrata Sky Walk je téměř v celé své délce hodnocena obtížností E. Ferraty jsou navíc relativně dlouhé, túry druhého a třetího dne nám zaberou až 8 hod. Denně budeme překonávat převýšení v průměru 1000 m nahoru a dolů. K dispozici nám bude Sommercard umožňující zdarma využít 1x lanovku Dachstein Südwandbahn a další výhody. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Minimální věk pro účast na tomto zájezdu je 18 let. Ubytovaní budeme v příjemném hotelu v obci Haus im Ennstal s kvalitní polopenzí. Dopravu a místo ubytování máme společné se zájezdem Jižní Dachstein - pohodová turistika, ke kterému je možné se kterýkoliv den přidat. Ve skupině bývá obvykle do 10 osob.

S realizací zájezdů do Rakouska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Rakousko se od 19.5. otevřelo turistům, fungují ubytování a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), očkování (1. dávka + 22 dní), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 21 hod přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: První část Super ferraty Dachstein: Od hotelu Türlwand (1962 m) k nástupu na ferratu Anna klettersteig (D) a na vrchol Mitterstein (2097 m). Poté alternativně výjezd lanovkou Dachstein Südwandbahn od hotelu Türlwand (1962 m) až do výšky 2687 m na okraj Schladminger Gletscher. Po krátkém nástupu vedoucím i po okraji malého ledovce Edlgries výstup ferratou Irg na Grosser Koppenkarstein (D) (2865 m). Sestup k horní stanici lanovky lehčí ferratou Westgrat-Klettersteig Koppenkarstein (B/C), jejíž součástí je i lanový most. (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m, s ferratou Irg 1,5-2,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m)
  • 3. den: Druhá část Super ferraty Dachstein: Od hotelu Türlwand (1962 m) k nástupu na ferratu Johann Klettersteig (D/E) - 4hodinové náročné lezení bez možnosti dřívějšího sestupu - až k Seethalerhalerhütte (2740 m). Po zdolání ferraty Johann Klettersteig možnost sestoupení ferratou Abstiegs-klettersteig obtížnosti (C/D) ke kratší, ale velmi těžké ferratě Sky Walk (E), místy převislé stěny pod horní stanicí lanovky. Další horské atrakce: ledový palác Eispalast, Treppe ins Nichts (Schody do prázdna), visutý most Hängebrücke. Sjezd lanovkou zpět k autobusu. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 300 m s ferratou Skywalk +1,5 hod, ↑ +150 m, ↓ +150 m)
  • 4. den: Náročná ferrata Rosina (D) začínající lanovým mostem nad potokem a dále kolmou stěnou bez možnosti odpočinku podél vodopádu v soutěsce Silberklamm v blízkosti obce Ramsau. Po zaslouženém relaxu u chaty Silberkarhütte (1223 m) sestup soutěskou a po poledni odjezd (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

2x v hotelu Land Hotel Kolb v obci Haus im Ennstal ve 2lůžkových pokojích se sprchou, WC, balkonem a TV nebo v apartmánech s oddělenými ložnicemi. K dispozici je také wifi a sauna zdarma.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 2. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně je formou švédských stolů. K večeři se podává polévka, hlavní jídlo (možnost výběru ze 2-3 možností včetně vegetariánského jídla), dále salát a dezert. Zájem o vegetariánskou stravu uveďte v přihlášce. Na trase jsou chaty s nabídkou stravování, ale dorazíme na ně spíše později odpoledne. Svačiny na túry si určitě vezměte s sebou z ČR. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Nejvyšší hora Dolomit, Sella, Rosengarten (Itálie)

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)

Hochschwab - ferraty

Obtížné ferraty pohoří Hochschwab v blízkém Rakousku