Informace k zájezdu
Kanada - národní parky Skalistých hor

Úvodní stránka zájezdu Kanada - národní parky Skalistých hor ( Kanada, Letecké zájezdy, Turistika horská, Daleké cesty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Budeme podnikat jednodenní túry i kratší výlety nalehko. Délka denních túr je nejčastěji 5-8 hod včetně pauz. Denní převýšení je různorodé, kromě jednoho dne vždy max. 800 m nahoru a totéž dolů, výjimkou je výstup na Perley Rock 3. den (převýšení 1150 m). Některé dny si můžete v případě zájmu a dobrého počasí k základní variantě přidávat. Vždy je však možné zvolit lehčí a kratší variantu nebo si zařadit odpočinkový den a túru vynechat. Některé dny si od treků odpočineme a zvolíme program s kratšími výlety či se zastávkami na obdivování krás okolní krajiny. Pouze jednou (12. den) nás čeká delší přejezd. Všechny túry vedou po prošlapaných stezkách a cestách a neobsahují technicky náročné pasáže. Budeme trekovat v nadmořských výškách do 2611 m (Sentinel Pass). Ve vyšších polohách se budeme pohybovat nad horní hranicí lesa, skvělé výhledy se otevírají u téměř všech jezer.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

Pro klima je typická variabilita a proměnlivost. U pobřeží (Vancouver) je oceánské a mírné klima, ve Skalnatých horách je horské klima ovlivňované zejména nadmořskou výškou.
Vancouver zažívá v červenci a srpnu nejsušší období roku, teploty se mohou pohybovat přes den nejčastěji mezi 20-25 °C, přes noc cca okolo 10 °C. V kanadských Skalnatých horách se teploty nejčastěji pohybují mezi 7-22 °C, ve vyšších výškách však mohou noční teploty klesnout i k 0 °C. Červenec a srpen je ideální měsíc na cestování - sníh z minulé zimy je v horách na největším ústupu a nový sníh zpravidla ještě nenapadne.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 CAD (dolar) = 16,846 Kč
Výměna peněz: Ideální a téměř nutné (také pro případ prokázání dostatku peněz při vstupu do Kanady) je vzít s sebou do Kanady funkční platební kartu (embosovanou, mezinárodní, VISA či MASTERCARD) a kartou platit či si vybírat hotovost z bankomatů. Určitě s sebou i v tomto případě vzít základní obnos v hotovosti, ale v hotovosti stačí jen cca 100 CAD. Platební karta slouží i jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy Kanady - Britské Kolumbie:

  • Britská Kolumbie jih 1 : 900 000. ITM

Knižní průvodci v češtině:

  • Britská Kolumbie a kanadské Skalnaté hory. Lonely Planet - Svojtka. Česky, vydání 2017.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline tyto mapy Kanady: Britská Kolumbie, Alberta.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. V Kanadě fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone). Pokud potřebujete nutně a hodně využívat internet, bývá výhodnější si koupit místní kartu s datovým balíčkem než používat datový balíček od českého operátora. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, problémové ale samozřejmě v horách.

Nabíjení: V kempech a na ubytování penzionového typu lze dobíjet baterie (nelze na tábořištích - 3 noci), potřebujete ovšem adaptér do zásuvky, v Kanadě jsou oproti Evropě odlišné zásuvky - na 2 úzké ploché kolíky („americká zásuvka" - typ A a B).
Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít rozdvojku do zásuvky, kterou dáte do vašeho adaptéru. Je teoreticky možné, ale nezaručené, že půjde dobíjet baterie přes zapalovač v autě (kapacitně omezeno) - vezměte si proto pro případ redukci na nabíjení do auta s výstupem USB.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: Hlavní zavazadlo batoh, cestovní taška nebo kufr (zavazadla nebudete nikde daleko přenášet), malý batoh s objemem okolo 30 l na ostatní jednodenní túry a výlety a na palubu letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Všechny aktuálně nepotřebné věci budeme mít po celou dobu akce uschovány v autě či v kempech.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku, vytištěné potvrzení eTA
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, čelovka, toaletní papír, malý ručník, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C), do dvojic rozdvojka do zásuvky, repelent proti hmyzu, plynový vařič (na klasické šroubovací kartuše, typ VAR, Coleman apod.), věci na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

V případě dovozu peněžních prostředků (tj. mincí, bankovek, ale také např. cestovních šeků) ve výši 10.000 CAD a více je nutno učinit o této skutečnosti prohlášení u celních úředníků. Nesplnění této povinnosti může být sankcionováno zabavením dovážených peněžních prostředků a pokutou.

Mezi zakázané dovážené předměty patří předměty představující propagandu nesnášenlivosti a rasové nenávisti, narkotika nebo padělané peníze. Povolovací režim či úřední požadavek na dovoz se vztahuje na dovoz některých potravin. Do zboží, jejichž dovoz je kontrolován co do množství, spadají např. hovězí či mléčné výrobky, některé druhy čerstvého ovoce nebo zeleniny. Při překročení dovoleného množství lze uložit celní zatížení od 150 % do 350 %.

Je nutné upozornit na přísné omezení dovozu potravin, zejména ovoce a zeleniny, kde se doporučuje dát přednost ovoci sušenému či konzervovanému nebo konzervované zelenině. U některých druhů ovoce či zeleniny, masa a mléčných výrobků je často vyžadováno před vstupem na území Kanady vydané povolení k dovozu. Dovoz některých potravin je zakázán zcela, jako tomu je u jablek, jahod, meruněk či brambor.

Osvobození od cel při dovozu zboží se vztahuje na věci osobní spotřeby potřebné pro délku pobytu a částky do hodnoty 750 CAD. Je možno dovážet cigarety do 200 ks či 50 ks doutníků, alkoholické nápoje do objemu 1,5 l v případě vína nebo 1,14 l v případě lihovin. Celní sazby při nadměrném dovozu zboží či lihovin se pohybují okolo 30 % z hodnoty zboží.

Pokud se dováží jakékoli jídlo, zvířata/ryby a výrobky z nich, je nutné tyto položky uvést do celního prohlášení, která jsou rozdávána cestujícím na palubách letadel před přistáním v Kanadě. V případě nedodržení předpisů je většinou zboží zabráno a zlikvidováno na náklady návštěvníka a rovněž může být uložena pokuta (pokud porušení předpisů nedosáhne stupně nebezpečnosti trestného činu).

Přesné informace o dovozu si můžete pročíst zde: http://www.infovancouver.com/facts-for-visitors/customs

Uvedená nařízení prosím respektujte a nesnažte se je nijak obcházet. Případné postihy jsou velké a imigrační úředník vám kromě pokuty může odepřít vstup do země.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky, Ottawa
Adresa: 251 Cooper Street, Ottawa
Telefon: +1613/5623875, linka 11 -ústředna, linka 12,13,22 - konzulární oddělení
Fax: +1613/5623878
Nouzová linka: +1613/7942277
Provozní hodiny: pondělí-čtvrtek 08.00 - 17.00, pátek 8:00 - 14:30
Úřední hodiny pro veřejnost pondělí-pátek 09:00 - 12:00

Honorární konzulát České republiky, Vancouver
404-999 Canada Place (Suite #36), Vancouver, BC, V6C 3E2
Telefon: +1 604 830 45 29
E-mail: Vancouver.Honorary@mzv.gov.cz
O schůzku na konzulátu je třeba zažádat emailem a mít potvrzený termín.

DŮLEŽITÉ TELEFONY:
předvolba Kanady: +1
policie, záchranná služba, požáry: 911

Časový posun v době našeho pobytu (letní čas):

  • Britská Kolumbie (Vancouver a větší část zájezdu: 1. - 4. den a 11. - 16. den zájezdu): - 9 hodin
  • Alberta (Banff, Icefield Parkway, Jasper: 4. - 10. den zájezdu): - 8 hodin

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Martin Halamka - Kanada 2018.