Karavanky - skialp ve Slovinsku

Zimní túry na pomezí Rakouska a Slovinska

Slovinsko je rájem pro letní i zimní sportovní aktivity v horách. Jedním z mnoha slovinských pohoří jsou i Karavanky, které se rozkládají na pomezí Rakouska a Slovinska. Najdeme zde celou řadu vrcholů s nadmořskou výškou kolem 2000 m. Atraktivitu této oblasti zvyšuje i skvělá dopravní dostupnost. Březen se navíc vyznačuje obvykle dobrými sněhovými podmínkami, které přímo vybízí ke skialpovým túrám a parádním dlouhým sjezdům po zdejších svazích. Máme tedy jedinečnou šanci poznat divokou a nespoutanou zimní krásu zdejších hor bez davů turistů a lyžařů. Na skialpových lyžích nebo splitboardech se vypravíme do oblasti, která se rozprostírá na západ od silničního sedla Loibl (1080 m).

Zájezd je určen zejména skialpinistům a splitboardistům, kteří již mají základní zkušenosti s pohybem na skialpových lyžích a s lyžováním mimo upravené sjezdovky. Zdejší terény jsou bezpečné a trasy našich túr se důsledně vyhýbají lavinovým terénům. Spát budeme na horské chatě Dom na Zelenici (1536 m) a dostaneme zde místní polopenzi. Oblast Domu na Zelenici dnes funguje jako výukové středisko slovinských „planinarov“. Mezi sedlem a chatou se nachází sjezdovky zrušeného lyžařského střediska, které využijeme jak první den k večernímu výstupu na chatu, tak ke sjezdu na parkoviště poslední den. Instruktor vás během teoretických přednášek a praktického venkovního výcviku seznámí s pravidly bezpečného pohybu v horách, problematikou lavinové prevence a proškolí vás v používání lavinového setu. Program přizpůsobíme povětrnostním a sněhovým podmínkám. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 19:30 hod na parkovišti v sedle Loibl. Seznámení se s vybavením a výstup na chatu (1-1,5 hod) Dom na Zelenici (1536 m). Večer teoretický úvod do lavinové problematiky.
 • 2. den: Ráno praxe lavinové prevence, poté výstupy na vrcholy Vrh Ljubeljščice (1705 m), Spodnji Plot (1682 m), nácvik výstupu ve strmém terénu, sjezdy volným terénem a v řídkém lese. ( 6-7 hod).
 • 3. den: Podle aktuálních sněhových podmínek výstupy na některé z vrcholů jako Begunjščica - Veliki Vrh (2060 m), Vrtača (2181 m) a Stol (2236 m) ( 6-7 hod).
 • 4. den: Výstup na vrchol Srednji vrh (1797 m) a sjezd na chatu. Sbalení věcí a pokračování ve sjezdu do sedla sedla Loibl (1080 m) ( 4-4,5 hod). Odjezd do České republiky s předpokládaným příjezdem do Brna po 20 hod.

Ubytování

3x v horské chatě Dom na Zelenici ve vícelůžkových pokojích. Spacák ani hygienická vložka do spacáku není potřeba. Toalety a sprchy jsou společné na chodbě a k dispozici je i restaurace.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Během túr se předpokládá vlastní strava. Pro vegetariány je možné objednat samostatné menu, svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je na parkovišti v sedle Loibl v 19:30 hod (dálniční poplatky Rakousko 9,10 €).

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 1200 Kč. Odjezd z Brna je ve 14 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

V poznámce přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Slovinsko - informace o zemi

Náhradní zájezd: skialpovat se bude, kdyby trakaře padaly! A kdyby to náhodou kvůli COVIDu nešlo ve Slovinsku (např. zavřené hranice, nutné drahé PCR testy atd.), tak Vám ve stejném termínu nabídneme alternativní skialpový program v českých horách: v Krkonoších, Jeseníkách, na Kraličáku, nebo na Slovensku či v Rakousku. O případném náhradním zájezdu se budeme snažit vás informovat v co největším předstihu, ideálně nejpozději 30 dní před odjezdem. Rozhodnutí už bude na vás: jestli zrušit dovolenou a jít do práce (vracíme peníze), nebo si užít prodloužený skialpový víkend v dobré partě, jenom na jiném místě.

 • 27.01.2022 - 30.01.2022
 • 4 dny
 • Číslo: 124
 • 7 200 Kč
 • Rezervace

Karavanky - skialp ve Slovinsku

Karavanky - skialp ve Slovinsku

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod po chatách (Rakousko)

Skialp v Rauris

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Makedonie na skialpech

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Malá Fatra - skialpový kurz

Pohyb v zimním terénu a lavinový kurz (Slovensko)

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier