Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Stezkou Českem nejodlehlejšími pohořími v ČR

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník, třetí nejvyšší pohoří v České republice, a pohoří Rychlebské hory patří k méně navštěvovaným a přitom nejkrásnějším koutům naší země. Málo dotčená příroda, vzduch čistý a voda křišťálová, historie dávných časů a lidé dobří a vstřícní... Jsou také oblastí se zajímavou vojenskou minulostí. Právě na těchto místech se před rokem 1989 setkávali čeští a polští disidenti. Z vrcholů obou pohoří se nám otevřou zajímavé výhledy, odkud uvidíme česká pohoří z jiných úhlů, než jsme zvyklí. Po zdejších hřebenech vede Stezka Českem, novodobého turistického fenoménu.

Během našeho putování budeme mít možnost poznat krásnou přírodu této oblasti na severu Moravy a Slezska. Naše trasa povede po hřebenu převážně přes lesy a louky, kolem skal, studánek, přes sedla a vrcholy. Vystoupáme na nejvyšší vrchol Rychleb - Smrk (1127 m), na rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m) a Klepáči (1144 m) s nádhernými výhledy na hřebeny Jeseníků, Orlických hor i do sousedního Polska. Ochutnáme vyhlášené borůvkové knedlíky na chatě Paprsek. Projdeme se lesy připomínajícími kanadskou divočinu, napijeme se z pramene řeky Moravy a vystoupíme na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří Králický Sněžník (1424 m) s novou rozhlednou. Budeme spát na nejkrásnějším tábořišti celé oblasti u zaniklé osady Hraničky se silným historickým duchem a na dalších romantických místech.

Čeká nás poměrně pohodový přechod obou pohoří natěžko vhodný pro začátečníky, kteří s přechody nemají moc zkušeností, ale disponují dobrou fyzickou kondicí. Na své si však přijdou i zkušení horalové - milovníci krásné přírody, kteří si chtějí v klidu užít překrásný zapadlý kraj bez davů turistů. Denně strávíme chůzí 6-8 hodin, včetně pauz, s převýšením kolem 750 m nahoru a 500 m dolů. Charakter obou pohoří je spíše mírný, kromě dvou výstupů (na Borůvkovou horu a Králický Sněžník) a závěrečného sestupu 6. den. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích se zdrojem vody a poblíž dvou horských chat. Veškerou výbavu na celou délku přechodu, včetně jídla, si poneseme na zádech. Přechod je možné kdykoli zkrátit a sestoupit do civilizace. Půjdeme v menší skupině a bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného putování i večerního posezení na krásných tábořištích nebo u ohně.

Program zájezdu

  • 1. den: Setkání účastníků v Jeseníku kolem 16 hod., společný odjezd do Bílé Vody. Krátká etapa mírně stoupající lesní cestou k zaniklé osadě Růženec. (2 hod, ↑ 250 m)
  • 2. den: Hraničním hřebenem na rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m) střídavě přes lesy a louky kolem zapadlé vesničky Zálesí s třemi prameny, přes lesní bar a vrcholy Koníček (850 m), Černý vrch (826 m) a Hraniční vrch (752 m) do zaniklé osady Hraničky s nejhezčím tábořištěm celých Rychleb. (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Kolem Borůvkového vrchu (859 m) na Špičák (957 m), krásnou hřebenovkou až na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1127 m) s významnou lokalitou Rašeliniště na Smrku, přes vrcholy Brousek (1115 m) a Travná hora (1125 m) s výhledy na Králický Sněžník a Jeseníky, sestup k chatě Paprsek. táboření poblíž chaty, možnost večeře na chatě. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Kolem Medvědí boudy a přes lesy připomínající kanadskou divočinu zpět na hraniční hřeben. Kladským sedlem (815 m) rozdělujícím pohoří Rychlebské hory a Králický Sněžník, dále severovýchodním hřebenem Sněžníku na vrchol Stříbrnická (1250 m). Stoupání kolem kamenné plastiky slůněte a pramene řeky Moravy, na nejvyšší místo celého přechodu Králický Sněžník (1424 m). Dále kolem suťového pole Vlaštovčí kameny k polské chatě Na Sněžníku, táboření u chaty. (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 5. den: Krásná hřebenovka přes Malý Sněžník (1326 m) a Klepáč (1144 m), mimo jiné evropské rozvodí tří moří, s fenomenálním výhledem na Orlické hory, přes polskou oblast Miedzylesie. Rozloučení se s hřebenem a sestup do obce Červený Potok na vlak. (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 800 m)

Ubytování

Ve vlastních stanech. První dvě noci budeme na osvědčených horských tábořištích se zdrojem pitné vody poblíž a s možností rozdělání ohně. Další dvě noci budeme tábořit poblíž horských chat. Dobíjení baterií je možné na chatě Paprsek třetí den. Na chatách nemáme rezervované pokoje, jen domluvené postavení stanů poblíž. V případě špatného počasí je však možné se dle zájmu zeptat, zda mají volné ubytovací kapacity.

Stravování

Na přechodu hor je třeba mít vlastní stravu a vlastní vaření (na 4 dny). Hned druhý den je možnost se vydatně občerstvit v dobře vybaveném kiosku na Borůvkové hoře, který nabízí i několik teplých jídel a točené pivo. Druhý den potkáme také samoobslužný lesní bar s nabídkou studených nápojů či drobných pochutin. Třetí den táboříme u horské chaty Paprsek (3. den), kde je možné dát si vydatnou večeři i ochutnat místní speciality (např. vyhlášené borůvkové knedlíky) a objednat si i snídani na čtvrtý den. Poslední táboření je u polské chaty kousek pod vrcholem Králického sněžníku, kde je také možné dát si něco k jídlu. Dokoupit zásoby během přechodu není možné, ale vzhledem k možnostem jídla na chatách není nutné s sebou nosit tolik jídla. Při plném využití možností stravování na chatách se dá množství jídla neseného v batohu omezit na 2 večeře, 2 obědy a 2 snídaně. Samozřejmě se hodí mít zásobu energetických tyčinek dle vlastních preferencí pro rychlé doplnění energie.

  • 04.07.2025 - 08.07.2025
  • 5 dní
  • Číslo: 832
  • 3 600 Kč
  • Rezervace

Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Kurz přežití v přírodě - Rychlebské hory

Přechod hor, táboření s osvojením dovedností pro přežití v přírodě

Malá Fatra - přechod po chatách

Přechod hřebene Kriváňské Malé Fatry

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika kolem divoce rozeklaného hřebene rakouských Dolomit