MTB v maďarských národních parcích

„Maďároš, Termáloš, Bajkoš“

Národním parkem Aggtelek u hranic se Slovenskem přirozeně pokračuje Národný park Slovenský kras. Tvoří jej mohutná vápencová plošina s jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů Evropy. Tudy se projedeme v duchu hesla „I cesta může být cíl“ a budeme pozorovat místní divokou zvěř a doslova zapomenuté louky v hlubokých lesích. Mezi městy Eger a Miskolc se pak rozkládá Národní park Bükk, ostrov neporušené přírody, hlubokých údolí, roklí, strmých skalisek a kouzelných zákoutí. Zde si dáme do těla poctivým stoupáním, odměníme se krásnými výhledy a užijeme si parádní sjezdy uprostřed převážně bukových lesů. Denní etapy zakončíme v termálních lázních nebo večerním posezením v některém z místních vinných sklípků.

Čekají nás jednodenní etapy s délkou 40-65 km, převýšením do 1100 m a čistým časem jízdy 3-5 hodin. To vše ve středně náročném kopcovitém terénu, převážně po cyklostezkách, ale volitelně i turistických pěšinách. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytovaní budeme v obci Bogács, v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház, kde dostaneme také místní polopenzi. Dopravu autobusem a ubytovaní máme společně s pěším zájezdem Turistika v severním Maďarsku k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat a cyklistickým zájezdem Maďarské národní parky na kole.

S realizací zájezdů do Maďarska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Maďarsko je otevřené turistům, služby, restaurace i ubytování fungují - opatření v Maďarsku).
Aktuální povinnosti - vstup do Maďarska: pro občany ČR a SR není vstup do země nijak omezen (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: dokončené očkování, antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Slovenska.
  • 2. den: Z obce Aggtelek pohraničím přes Kečovo a po hřebeni hlubokými lesy až pod zříceninu hradu Szádvár. Údolím zpět přes Jósvafö do Aggtelek (↔ 50 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Volitelné zkrácení etapy a odpolední prohlídka jeskyně Baradla a následný přejezd autobusem na místo ubytování v Bogács. Podle chuti a času možná návštěva místního termálního aquaparku.
  • 3. den: Z Bogács mezi vinicemi do sedla Völgyfőház a dále po hřebeni pod vyhlídku Vár-hegy, zábavný sjezd do Felsőtarkány. Táhlým stoupáním až na vyhlídku Bél-kő a sjezd do údolí Szalajka a Szilvásvárad s hřebčínem lipicánů (↔ 60 km, ↑ 1100 m, ↓ 900 m). Cestou na ubytování možná návštěva unikátních termálních lázní Saliris Resort v obci Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu a vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukalle.
  • 4. den: Z Bogács údolím kolem pomníku Tájház a planiny Pazsag nad vesnici Répáshuta. Dále po loukách náhorní plošiny a úbočím do Bükkszentkereszt, zážitkový sjezd do termálů v Miskolctapolca (↔ 65 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Návštěva přírodních termálních jeskynních lázní Barlangfürdo nebo alternativně ježdění v bikeparku Lillafüred.
  • 5. den: Přejezd autobusem nad ves Répáshuta, odtud k vyhlídce Szikla a sjezdem v úbočí k osadě Hollóstető, dále do dlouhého údolí k obci Cserépfalu a do místa ubytování v Bogács (↔ 35 km, ↑ 400 m, ↓ 800 m). V případě nepřízně počasí možná návštěva termálů v Egeru nebo v Győru. Odpolední přejezd Maďarska přes Bratislavu, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház v obci Bogács ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

Chutná polopenze ve standardu místní gastronomie. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu. Ceny potravin i jídel jsou podobné jako u nás (polévka 900 HUF, zeleninový salát 900 HUF, hlavní jídlo 2 500 HUF, pizza 1 200 HUF, pivo 750 HUF, džus 350 HUF, pitná voda 300 HUF).

MTB v maďarských národních parcích

MTB v maďarských národních parcích