Národní parky Ordesa, Possets a Maladeta (Španělsko)
Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho je tvoří množství horských masívů o různorodé geologické struktuře, díky čemuž jsou Pyreneje jedny z nejrozmanitějších hor v Evropě. Jejich jednotlivé oblasti jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.
My navštívíme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Projdeme francouzskou i španělskou část Národního Parku Ordesa, kde kdysi voda a ledovce rozervaly zemi do podoby dnešních monumentálních hluboce zaříznutých kaňonů (Ordesa, Aňisclo a Pineta) s fantastickými výhledy. Obnažené vrásy zdejších svahů hrají pestrobarevnou paletou barev. Přejdeme do přírodního parku Possets y Maladeta, přes dvě horská sedla, až do údolí Benasque. V závěru se nabídne možnost výstupu na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je se svou výškou 3404 m druhým nejvyšším vrcholem pevninského Španělska. Kromě toulání po horách nás také čekají i poznávací a odpočinkové zastávky, a to v italském historickém městě Janov nebo v přístavním městečku Stresa, které nabízí jedinečnou možnost navštívit nádherné Borromejské ostrovy.
Na programu jsou dva dvoudenní přechody hor s noclehy na horských chatách, doplněný o jednodenní túry s noclehy v hotelech. Na horských chatách využijeme místní chutnou několikachodovou polopenzi, a tak je možné jít téměř nalehko. Na hotelech pak dostaneme tradiční kontinentální snídaně. Jedná se o středně náročnou až náročnější horskou turistiku, na několika místech je několik skalnatých úseků zajištěných řetězy, na Pico de Aneto se jde i po ledovci. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, na túrách strávíme denně nejčastěji 8-10 hodin včetně přestávek (náročnost podrobněji). Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a cepín, ty vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Dopravu a část programu máme společné se zájezdem Pyreneje.
1x na horské chatě Viadós ve společných noclehárně na patrových postelích (deky jsou k dispozici, z hygienických důvodů je třeba vlastní vložka do spacáku nebo spacák) a 1x u horské chaty Góriz ve vypůjčených stanech s karimatkou, je potřeba vlastní spacák. V případě volné kapacity je možné přespání i na horské chatě ve společné noclehárně, ta má ovšem omezené kapacity. Do konce února vás budeme informovat, zda můžete počítat s ubytováním na chatě či ve stanu. V případě ubytování na chatě postačí vložka do spacáku, na chatě jsou k dispozici deky. Na obou chatách je možnost teplé sprchy, na chatě Góriz zdarma, na chatě Viadós za příplatek 2 €. Mezi přechody hor spíme 3x v hotelech se snídaní - 1x v Janově, 1x v Bielse a 1x v Benasque. Čekají nás celkem čtyři noční přejezdy v autobuse.
V hotelech dostaneme chutnou kontinentální snídani. Na horských chatách Góriz a Viádos dostaneme chutnou místní několikachodovou polopenzi. Dokoupení zásob a případná návštěva restaurace s ochutnáním místních specialit je ideální při návštěvě italského města Janov (2. a 3. den) a Stresa (9. den), dále pak ve francouzských Lurdách (4. den) a španělském Benasque (7. den). Pitnou vodu lze doplňovat každý den v místě ubytování či na horských chatách, případně jí lze zakoupit v místech pobytu (města) či na benzínkách při autobusových přejezdech. Na zdroje pitné vody na denních túrách není vhodné se plně spoléhat. Jídlo na den si můžete vzít s sebou z ČR na první přechod, případně zakoupit před příjezdem do Pyrenejí v Janově.