Přechod pohoří Fagaraš a Paring
Fagaraš (Făgăraş) - Větrné hory ...na severu mlha, na jihu travnaté a skalnaté srázy, mezi nimi ostrá hranice... vlny, vichry a déšť na pustém, skalami vroubeném urlejském jezeru... nekonečné dny pochodu nahoru a dolů...
Paring (Parâng) - Divoké hory ...vejdi do nich od východu, můžeš-li, teprve pak poznáš jejich velkolepost. Půjdeš nad šedými ledovcovými údolími a nad tmavými jezery, u nichž po mnoha dnech spatříš první poutníky, první osamělé stany...
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)
Fagaraš - největší a nejvyšší pohoří Rumunska s nejvyšší rumunskou horou Moldoveanu (2544 m). Jeho divoce skalnatý i příjemně travnatý hřeben je přes 70 km dlouhý (vzdušnou čarou) a v délce 60 km neklesne pod 2000 metrů. Pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří Fagaraš mezi nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější pohoří. Přesto jsou hory dotčeny civilizací jen velmi málo a mohou nám poskytnout vše, co od treku ve velehorách můžeme čekat: kouzlo drsné, ale i romantické přírody, hluboké lesy i daleké rozhledy, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou.
Paring - druhé nejvyšší pohoří Rumunska, které společně s dalšími horskými masivy tvoří nejrozsáhlejší horský uzel rumunských Karpat. Centrální část liduprázdného Paringu v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky jeho nejvyšší hory Parângul Mare (2519 m) budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa.
Jedná se o unikátní přechod v rumunských Karpatech - jedinečné spojení dvou nejvyšších rumunských pohoří s jejich nejvyššími vrcholy Moldoveanu a Parângul Mare. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější části jednotlivých pohoří. Přechod Fagaraše je třídenní, na Paringu strávíme dva dny. Na túrách strávíme denně nejčastěji 7-8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je velmi různorodé, pohybuje se nejčastěji mezi 700-1300 m ve výstupech a totéž v sestupech - s výjimkou jednoho dne, kdy při sestupu z pohoří Fagaraš sklesáme téměř 2400 m (náročnost podrobněji). Spát budeme na horských tábořištích ve vlastních stanech, 1 noc na Paringu pak přenocujeme na horské chatě. Ve skupině bývá obvykle okolo 15 osob.
Průvodce: Jeroným Boháček
V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda (1x spíme u horského jezera). Rozdělávání ohně je možné nad vesnicí Breaza pod Fagarašem (4. den), na dalších to není možné kvůli nadmořské výšce. Jednu noc na Paringu spíme na horské chatě v 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na chatě je kapacitně omezená možnost dobíjet baterie, žádná redukce do zásuvky není potřeba.
Z vlastních, převážně dovezených zásob, vlastní vaření. Mezi přechody se setkáme s autobusem, kde si můžete nechat zásoby na druhou část přechodu. Při přejezdu bude také možné dokoupit čerstvé potraviny. Během přechodu narazíme na začátcích a koncích některých túr na funkční horské chaty (Fagaraš - Bâlea Lac, Podragu; Paring - na chatě spíme), kde je možné dát si pivo nebo ochutnat rumunské speciality. Na chatě na Paringu (1 noc) máme v ceně snídani. Ceny jídel na horských chatách jsou podobné jako v českých horách, na Fagaraši jsou o něco vyšší. Ceny potravin v obchodech jsou podobné jako v ČR.