Skialp v Zakarpatské Ukrajině

Skialpové túry v Ukrajinských Karpatech

Ukrajinské Karpaty jsou pro milovníky zimní horské přírody opravdovým rájem. Tento zatím méně civilizovaný kraj nabízí panenské sněhové pláně pro všechny, kteří se rádi vydávají do zasněžených terénů. Vypravte se s námi do východní části Podkarpatské Rusi nedaleko rumunských hranic. Zde se tyčí na Černohorské polonině nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m), v jejichž blízkosti se budeme pohybovat první část našeho pobytu. V druhé části se zase vydáme do oblasti Svidovecké poloniny s nádhernými vrcholy Bliznice (1880 m). O váš bezpečný pohyb v terénu se postará průvodce, který vám vysvětlí, jak se vyhnout lavinám a v samotném terénu vám to předvede i prakticky. Večery pak můžete trávit v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jejich srdečných domorodcích.

Čekají nás panoramatické skialpové túry, na které budeme vyrážet nejprve ze zapadlého městečka Jasina s venkovským charakterem, v jejímž blízkém okolí najdete také množství místních hospůdek a restaurací. Poté se přesuneme do horského střediska Dragobrat, které se nachází pod Svidoveckou poloninou ve výšce 1350 m, kde leží 6 měsíců v roce sníh a které nabízí perfektní podmínky pro skialpové túry a sjezdy v prašanu. Na skialpech zdoláme nejvyšší vrchol celé Ukrajiny Hoverlu (2061 m) i nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznice (1880 m). Bydlet budeme v horské chatě na okraji střediska. Na obou chatách dostaneme místní polopenzi.

Zájezd je určen milovníkům horských terénů, kteří chtějí vyrazit do hor i v zimě a užit si krásné sjezdy v bezpečném, ale zároveň pro běžné lyžaře nedostupném terénu. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 7-8 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 700-1250 m nahoru a to samé dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Večery pak můžete strávit čerpáním zakarpatské atmosféry v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jeho srdečných domorodcích. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné se zájezdy Zakarpatská Ukrajina v zimě a Ukrajina-zimní turistika na sněžnicích, který je zaměřený na turistiku v zimním terénu na sněžnicích, k jejíž programu je možné se po domluvě s průvodcem kterýkoliv den přidat. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena skialpové výpravy.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Prohlídka Mukačeva a přesun do městečka Jasina. Večer seznámení s mentalitou místního obyvatelstva a silou levné a kvalitní ukrajinské vodky.
 • 3. den: Ranní krátký přejezd do lyžařského střediska Bukovel, rozježdění se na svazích hřebene Dovga (1371 m), v případě příznivých sněhových podmínek hřebenovka po lesích a pláních až do Jasine. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
 • 4. den: Celodenní skialpová túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061 m). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 5. den: Dopolední přesun terénními auty z Jasini do horského střediska Dragobrat (1500 m) a seznámení se s přilehlými svahy, odpolední praxe lavinové problematiky.
 • 6. den: Z horského střediska Dragobrat výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny přes Kotel (1770 m) až na Gerišašku (1762 m). Přes Dohjasku (1761 m) sjezd do údolí říčky Kocivska, a přes hřeben Stohu zpět do Dragobradu. Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany. (7-8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 7.den: Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m), odpolední ježdění na přilehlých svazích. (5-7hod, ↑ 650-1000 m, ↓ 650-1000 m)
 • 8. den: Sjezd z turbázy po cestách i pláních mezi samotami do údolí Jasini (2-3 hod, ↑ 100 m, ↓ 800 m). Zastávka na jídlo a poslední útrata v místním obchodním domě. Večerní odjezd a noční přejezd Slovenska.
 • 9. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Program zájezdu č. 1063

 • 1. den: Odpolední odjezd z Brna přes Žilinu, přejezd Slovenska.
 • 2. den: Noční přejezd Ukrajiny, dopolední příjezd přes městečko Jasina do lyžařského střediska Bukovel, rozježdění se na svazích hřebene Dovga (1371 m). Návrat do Jasine místními taxíky, ubytování se v penzionu na 3 noci.
 • 3. den: Celodenní skialpová túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061 m). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Ranní výjezd terénními auty do lyžařského střediska Dragobrad. Výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny přes Kotel (1770 m) až na Gerišašku (1762 m). Přes Dohjasku (1761 m) sjezd do údolí říčky Kocivska, a přes hřeben Stohu zpět do Dragobradu. Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany (7-8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m). Sjezd gruzaviky zpátky do Jasini.
 • 5. den: Ranní výjezd terénními auty do lyžařského střediska Dragobrad. Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m): Sjezd z turbázy po cestách i pláních mezi samotami do údolí Jasini (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 1300 m). Po programu poslední večeře v Jasini, odjezd, noční přejezd Slovenska.
 • 6. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu v Jasini a 3 x na dřevěné chatě Dragobrat v horách (zájezd č. 1063 3x v penzionu v Jasini). V Jasini budeme bydlet v 2-4lůžkových pokojích většinou s vlastním sociálním zařízením. Na Dragobratu se ubytujeme v prostých 2-4lůžkových pokojích, sociální zařízení je na pokoji, nebo společné na chodbě. Na Dragobratu je možné na místě zajistit 2lůžkový pokoj s doplatkem asi 400 Kč/os./3 noci.

Stravování

Místní polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní (u zájezdu č. 1063 končí 5.den večeří). Ochutnáte pravou ukrajinskou teplou snídani (těstoviny, maso, pohanka, salám, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny v Jasini jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a kolib a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, měna, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

 • 04.02.2022 - 12.02.2022
 • 9 dní
 • Číslo: 106
 • 9 700 Kč
 • Rezervace
 • 01.03.2022 - 06.03.2022
 • 6 dní
 • Číslo: 1062
 • 7 200 Kč
 • Rezervace

Skialp v Zakarpatské Ukrajině

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - lyžování, snowboarding a freeride

Skialp v Rauris

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Makedonie na skialpech

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Karavanky - skialp ve Slovinsku

Zimní túry na pomezí Rakouska a Slovinska

Rauris - skialp pro pokročilé

Náročný skialp s výhledem na Grossglockner (Rakousko)