CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3
Podnikneme čtyřdenní přechod pohoří Velebit s noclehy na horských chatách, kde je někdy možné i stravování - díky tomu lze ušetřit na váze a jít po celou dobu přechodu jen s malým batohem. Poté se přesuneme autobusem do kempu u moře ve Starigradu, kde budeme spát 3 noci ve vlastních stanech. V kempu dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně, která se úzce pojí s lokálními chutěmi a budeme odtud po další 3 dny vyrážet na jednodenní programy - nejprve je zařazen 1 odpočinkový den s fakultativní plavbou na Kornatské ostrovy a dále 2 celodenní horské túry. Přechod Velebitu i túry v oblasti Paklenice jsou celkově středně náročné. Při denních etapách na přechodu Velebitu si po většinu dní můžete svou náročnost volit - výstupy na většinu vrcholů a zacházky do skalních měst jsou fakultativní. Délka denních etap a převýšení jsou různorodá a často volitelná, 5-10 hodin včetně přestávek s převýšením nejčastěji 1000-1600 m v součtu nahoru a dolů. Nelze zkrátit delší etapu 4. den, kdy nás čeká túra cca 27 km, ovšem bez náročnějšího převýšení. Po dobu pobytu v kempu ve Starigradu si můžete kdykoliv zařadit vlastní odpočinkový program - koupání v moři či objevování přímoří či podhůří Paklenice - fíky, mandloně, kamenné zídky, kamenné vesničky, ... Chůze po některých horských stezkách a překonávání skalnatých úseků (Rožanski a Dabarski kukovi, Malá Paklenica, Bojinac) vyžaduje zvýšenou opatrnost, všechny tyto úseky však lze případně vynechat. S autobusem se rozloučíme 2. den ráno a znovu se potkáme 5. den odpoledne po přechodu Velebitu. Během přechodu budeme mít v autobusu uloženy všechny nepotřebné věci, hlavně stany, spacáky a karimatky, které pak využijeme v kempu. V kempu bude autobus společně s námi.
POČASÍ
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Chorvatsko
Dom Zavižan
Velebit
Počasí v horách je proměnlivé - v září může být i překvapivě chladno, zcela odlišně od vyšších teplot na jadranském pobřeží. V horách je třeba být připraven na teploty v širokém rozsahu 5-30 °C. Počítejte nejen se slunečnem, ale také s deštěm či místním velmi silným větrem bórou.
MÍSTNÍ MĚNA
1 EUR (euro) = 25,375 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou. Výběr z bankomatu je možný ve Starigradu (od 5. dne večer). Platit kartou lze na cestě tam a zpět na benzinkách, na místě platit kartou většinou lze jen v obchodech.
MAPY A LITERATURA
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
SMAND Planinarska karta:
- 16a NP Sjeverni Velebit 1 : 30 000
- 17 Srednji Velebit 1 : 30 000
- 19 Nacionalni park Paklenica 1 : 30 000
Knižní průvodci:
- Ivo Petr: Slovinské a chorvatské hory, nakl. Mirago (kroužková vazba)
- Chorvatsko - Kvarner a severní Dalmácie, nakl. Kartografie Praha
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Chorvatsko)
MOBILY
Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ
Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit. Věci do kempu zabalte zvlášť, ideálně do sportovní či cestovní tašky.
- Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
- Nocování:
• kvalitní stan (vodě a větru odolný)
• karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
• spacák přiměřeného tepelného komfortu, pro všechny navíc lehký spacák či vložka do spacáku na chaty - Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
- Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l, suroviny na vaření na horské chaty, do kempu navíc: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
PŘEKROČENÍ HRANIC
K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY
Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku
Veleposlanstvo Češke Republike
Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb
Tel:+38516177246, +38516176894
Fax: +38516176630
Nouzová linka: +385916121533
Email: zagreb@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/zagreb
Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí-pátek 09.00-12.00
Konzulární jednatelství ČR v Chorvatsku
Trg. 128. brigade Hrvatske vojske 4, 51 000 Rijeka
Tel: + 385 916121560
Nouzová linka: + 385 916121560
Email: consulate.rijeka@mzv.cz
KJ Rijeka je v provozu během letní turistické sezony od 1.7. do 30.8.2022
Telefonní čísla: předvolba +385
Policie: 192
Hasiči: 193
Rychlá zdravotnická pomoc: 194
Nouzová linka: 112 (bez dalších předvoleb)