Chorvatské národní parky na kole

Skalní města, vodopády, soutěsky a ostrovy Dalmácie

Poznejte s námi Chorvatsko pestřeji než jen při lenošení na pláži u moře. Na tomto zájezdu navštívíme během jednodenních vyjížděk čtyři národní parky, hory, jezera, vodopády, soutěsky, skalní labyrinty, městečka i ostrovy. Dostatek času bude i na relaxaci u moře.

Národní park Plitvička jezera - 16 překrásných modrozelených a křišťálově průzračných jezer, kolem nichž se tyčí hrozivé skály a lomozí burácející vodopády, nejvyšší z nich má 75 m. V soutěsce NP Velika Paklenica není nouze o fantastické přírodní scenérie, vysoké skalní stěny s všemožnými útvary a výhledy do podivuhodné horské krajiny v bezprostřední blízkosti moře. NP Krka - svět nádherných vodopádů a travertinových kaskád obklopený zelení, je skvělým místem na odpočinek. Skalní bludiště Dabarski kukovi v pohoří Velebit tvoří neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů, nespočet závrtů a propastí. Divoká skaliska Tulove Grede sloužila filmařům jako kulisa hory Nugget-tsil ve slavné vinnetouovské sérii. NP Kornatské ostrovy - fantastické kontrasty temně modrého moře a vyprahlých ostrovů poznáme při celodenní plavbě po Jadranu.

Čekají nás jednodenní etapy ve středně náročném kopcovitém terénu. Délka cykloetap je 30-65 km s převýšením maximálně 900 m. Každý den je možné koupání v moři. Kterýkoliv výlet je možné vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Po celou dobu zájezdu budeme nocovat v kempu u moře, buď ve vlastních stanech, nebo za příplatek v apartmánech. V kempu dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Dopravu a část programu máme společnou se zájezdem Národní parky, hory a moře Chorvatska, ke kterému je možné se libovolný den přidat.

S realizací zájezdů do Chorvatska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Chorvatsko je otevřené turistům, situace se tam zlepšuje a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Chorvatska: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), očkování (1. dávka + 22 dní), prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti do 12 let; důrazné doporučení vyplnit elektronický dotazník. Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna (u termínu 6402 i z Prahy kolem 16 hod, u termínu 640 i z Olomouce kolem 17 hod) přes Bratislavu. Noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Ranní příjezd do Chorvatska. Procházka v NP Plitvička jezera - to nejkrásnější, co chorvatská příroda stvořila. Svět modravých jezírek s průzračnou vodou plnou ryb, travertinové kaskády, „Padající vody“ a „Stříbrné jezero“ ze známé Mayovky (4 hod). Přejezd do Starigradu, ubytování v kempu.
 • 3. den: Stoupání ze Starigradu úbočím nad mořem až ke kapli na planině Veliko Rujno pod vrcholem Bojin Kuk, navíc volitelně časově náročnější výstup na vrchol s panoramatickými výhledy. Sjezd zpět dolů do Starigradu. (↔ 30 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Alternativně projížďka podél pobřeží k mostu Maslenica, koupání a návštěva kaváren a restaurací. (↔ 40 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 4. den: Projížďka v NP Krka: Z městečka Skradin k vodopádům Skradinski buk, přes Lozovac a Vrulje do starobylého přístavního města Šibenik s pevností a katedrálou Sveti Jakov (↔ 45 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Koupání u námořní pevnosti Sv. Mikuláše.
 • 5. den: Návštěva v okolí skalního města Dabarski kukovi v pohoří Velebit k moři. Z osady Baške Oštarije sjezd do města Karlobag a dále podél pobřeží do kempu s koupáním a občerstvením cestou. (↔ 70 km, ↑ 200 m, ↓ 950 m). Alternativně náročnější varianta sjezdu do sedla Dabarska kosa a na chatu Ravni Dabar s možností výstupu na skalnaté vrcholky - „kuky“ (pěšky 4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m), sjezd zpět do údolí. (na kole ↔ 35 km, ↑ 0 - 650 m, ↓ 650 m)
 • 6. den: Odpočinkový den v NP Kornatské ostrovy: Okružní vyjížďka po pobřeží a plážích i výhledových hřebíncích ostrova Murter se spoustou příležitostí ke koupání (↔ 30 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Alternativně celodenní fakultativní plavba lodí v okolí Murteru - světem snad nejkrásnějších ostrovů, ostrůvků a útesů ve Středomoří, koupání.
 • 7. den: Po stopách filmového Vinnetoua. Výhled do kaňonu Zrmanji, který posloužil jako předloha známé Rio Pecos. Výjezd do sedla Vrh Prag (856 m) pod bělostná skaliska a do skalního města Tulove Grede (alias Nugget-tsil) a sjezd zpátky do kempu s koupáním a občerstvením cestou. (↔ 50 km, ↑ 400 m, ↓ 900 m). Alternativně okružní varianta - z Tulove Grede dále do sedla Libinjska kosa, sjezd zpět k moři a do kempu (↔ 50 km, ↑ 850 m, ↓ 1000 m).
 • 8. den: Odpočinek u moře anebo pěší či cyklo výlety v okolí. Ze Starigradu po pláži se strážní věží a vesnickým podhůřím zpět (2 hod). Nebo po pobřeží od Seline kolem mysu Pisak a dále kamennými vesničkami v podhůří do Starigradu (4 hod). Či do soutěsky Velká Paklenica nebo Malá Paklenica. Večerní odjezd zpět do ČR.
 • 9. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v ranních hodinách).

Ubytování a nocování

6x v kempu ve Starigradu nedaleko moře ve vlastních stanech. Za příplatek je možné si objednat ubytování ve 2-4lůžkových apartmánech s vlastní koupelnou, WC a kuchyňkou. Příplatek je za 2lůžkový apartmán 2000 Kč/os., za 3lůžkový 1400 Kč/os., za 4lůžkový 1200 Kč/os. Svůj zájem o ubytování v apartmánu uveďte do přihlášky.

Stravování

Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně, polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Stravu na den si můžete vzít z ČR nebo na místě je možné dokupovat potraviny každý den. 8. den večer je ideální ochutnat vynikající rybí speciality ve starigradských restauracích. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd tvoří jednodenní cyklistické vyjížďky podél pobřeží, do přímořských hor a národních parků. Základní verzi etap je možno libovolně upravit prodloužením nebo zkrácením. Kterýkoliv den můžete využít ke koupání v moři, či jinému vlastnímu programu. Dopravu a část programu máme společnou se zájezdem Národní parky, hory a moře Chorvatska, ke kterému je možné se libovolný den přidat. Délka cykloetap je 30-65 km s převýšením maximálně 850 m. Trasy vedou po asfaltových nebo šotolinových cestách a cyklostezkách. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, který nám pomůže zajistit program.

Chorvatské národní parky na kole

Chorvatské národní parky na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Istrie na kole

Pohodová cyklistika k moři, do hor, mezi vinicemi (Chorvatsko)

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, Sarajevo, Mostar