Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel

Přechody Himálaje v Malém Tibetu (Indie)

Ladakh - země vysokých sedel, leží na severu Indie jako součást státu Jammu a Kašmír. Na rozdíl od pestré, barevné a rušné Indie se s námi Ladakh podělí o svůj klid a pohodu. Ne nadarmo se celé oblasti říká Malý Tibet. Právě buddhismus a kultura z něj vycházející nezaměnitelně vykreslila tvář zdejšího kraje. Zatímco v Tibetu byla řada klášterů v době okupace srovnána se zemí, v Ladakhu jsou dodnes plně fungující kláštery nedílnou součástí každodenního života. I nám se podaří v rámci zájezdu navštívit mnohé kláštery a nahlédnout tak do zákulisí života dnešních mnichů.

Území Ladakhu neklesá pod 3000 m a celá oblast se dá díky minimálnímu množství srážek označit za vysokohorskou poušť. I přes kruté životní podmínky si místní obyvatelé zachovali víru, optimismus a úctu k životu. To budeme moci pozorovat a zažít na vlastní kůži v rámci sedmidenního treku údolím řeky Markha. Ten nás zavede přes dvě pětitisícová sedla do tradičních himálajských vesnic. Neopakovatelné panorama místních hor pak bude pomyslnou třešničkou na dortu. Následovat bude čtyřdenní trek mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar v překrásné opuštěné krajině východního Ladakhu. Jedná se o méně známý, ale velmi zážitkový trek, kde se nepohybuje velké množství turistů. Celá trasa má 60 km a terén není nijak náročný, avšak téměř celou dobu treku neklesá pod 5000 m. Předchozí dobrá aklimatizace z Markha treku se nám tedy bude velmi hodit.

Čekají nás vícedenní přechody hor natěžko se spaním ve vlastních stanech. Dobrá fyzická kondice a zkušenosti s náročnějšími přechody hor jsou nezbytností. Délka jednotlivých denních tras se pohybuje v rozmezí 10-20 km, zhruba 4-9 hod chůze i s přestávkami. Převýšení je většinou do 500 m, při sestupu ze sedel přes 1000 m (náročnost podrobněji). Ve městech ochutnáme místní kulinářské speciality, poznáme kláštery a města Leh, Dillí (Delhi), kde nakoupíme suvenýry před odletem domů. Pojedeme v malé skupině většinou do 13 cestovatelů. Méně náročnou variantou zájezdu s podporou koní je akce Ladakh - Malý Tibet pohodově.

Program zájezdu

  • 1.-2. den: Odlet z Prahy do Dillí, ubytování, jedinečná atmosféra indického hlavního města, návštěva bazaru a místních památek.
  • 3. den: V ranních hodinách odlet do Lehu (3550 m), centra Ladakhu, aklimatizace, prohlídka města a návštěva Leh palace, podle něhož byla postavena známá Potala ve Lhase.
  • 4. den: Výšlap na Shangti stupu, odměněný úchvatnými výhledy na město a údolí Indu. Výlet jeepy nebo minibusem ke klášterům Thiksey a Hemis, který je mimo jiné největší v celém Ladakhu.
  • 5. den: Začátek treku nádherným údolím řeky Markha: Prohlídka kláštera Spitok, džípem do osady Jingchan, pěšky údolím stejnojmenné řeky. Táboření u malebné vesničky Rumbak. (3 hod, ↑ 400 m)
  • 6. den: Další krátká aklimatizační etapa přes odlehlou osadu Yurutse do kempu pod sedlem Ganda La. (3 hod, ↑ 400 m)
  • 7. den: Překonání prvního sedla Ganda La (4980 m) a sestup přes osadu Shingo do hlubokého údolí do vesnice Skyu na břehu řeky Markha. (10 hod, ↑ 700 m, ↓ 1500 m)
  • 8. den: Celodenní pochod obrovským himálajským údolím do vesnice Markha, zpestřený zastávkami na občerstvení v mnoha teatentech. (9 hod, ↑ 300 m)
  • 9. den: Přes rozlehlou vesnici Hankar lemovanou nespočtem zelených políček do pastevecké osady Tahungtse. (8 hod, ↑ 500 m)
  • 10. den: Krátká etapa do nejvýše položeného kempu na treku v pastevecké osadě Nimaling s nádhernými výhledy na masív hory Kangyaze (6400 m) a možností vykoupat se v jezírku ve výšce 4500 m. (4 hod, ↑ 500 m)
  • 11. den: Výstup do nejvyššího sedla na treku Gongmaru La (5250 m), poté nejprve prudký a pak dlouhý sestup úžasnou skalnatou roklí do vesničky Chogdo. Návrat jeepy nebo minibusem do Lehu. (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1300 m)
  • 12. den: Dopoledne odpočinek a dokoupení zásob na další trek. Po obědě odjezd džípem nebo minibusem z Lehu přes horké prameny u osady Chumathang do vesnice Korzok (4600 m) na břehu azurového jezera Tso Moriri (4600 m), nocleh v místním hotelu. (cca 5 hod)
  • 13. den: Začátek čtyřdenního treku nádhernou vysokohorskou krajinou přes několik pětitisícových sedel ke slanému jezeru Tso Kar. Táhlý výstup širokým údolím s dechberoucími výhledy do sedla Yalung Nyau La (5430 m), poté sestup k blízkému tábořišti (5300 m). (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 200 m)
  • 14. den: Brzy ráno pro zájemce možnost technicky jednoduchého výstupu nalehko na okolní vrcholy. Pokračování treku kolem pasteveckých stanů přes sedlo Kartse La (5380 m) (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
  • 15. den: Přechod nejvyššího sedla na treku Kyamayuri La (5460 m), sestup přes travnaté pastviny Rajung Karu (4950 m). (7 hod, ↑ 300 m, ↓ 500 m)
  • 16. den: Přes poslední sedlo Harlam Kongla (4930 m) nekonečnými planinami k slanému jezeru Tso Kar (4550 m), návrat džípem nebo minibusem do Lehu. (6 hod, ↑ 100 m ↓ 500 m)
  • 17. den: Odpočinek. Nenáročný program v Lehu a okolí, nákupy.
  • 18. den: V ranních hodinách odlet do Dillí. Návštěva dalších historických památek a nákupy suvenýrů.
  • 19. den: Let do Prahy.

Možné alternativní programy místo čtyřdenního treku 13.-17. den:
• Lze podniknout poznávací výpravu do údolí Nubra, které je jedno z nejsušších míst v Himaláji vůbec. Najdete zde klasickou písečnou poušť se stády chundelatých dvouhrbých velbloudů, horké prameny a samozřejmě významné buddhistické kláštery. Do údolí Nubra se přejíždí přes sedlo Khardung-la, které se se svou nadmořskou výškou 5359 m řadí k nejvyšším průjezdným sedlům na světě.
• Zájemci o horolezecký výstup na šestitisícovku Kangyaze (6400 m) mohou využít služeb místní agentury. Jedná se však o trochu náročnější výstup, je třeba znát základy horolezecké techniky, pohybu po ledovci, použití maček, cepínu a lana. Tento výstup je fakultativní pro horolezecké nadšence.

Ubytování a nocování

Na treku nocujeme celkem 9x ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích (6x na prvním treku údolím řeky Markha, 3x na druhém treku mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar). Spíme vždy v dosahu vody, kterou je ale často třeba upravit či převařit. Ve městech budeme ubytováni v turistických hotelech (většinou dvoulůžkové pokoje), v Lehu 5 nocí, v Korzoku 1 noc a v Delhi na Paharganji 2 noci. V Lehu se ubytujeme v klidnější a zelenější okrajové části města. Na ubytování v Delhi i v Lehu i v mnoha restauracích funguje wifi, ale v Lehu je připojení zpravidla velmi pomalé. Také jsou v Lehu časté i několikadenní výpadky spojení, takže připravte své blízké na to, že se třeba déle jak týden neozvete.

Stravování

Indická a tibetská kuchyně je pestrá a dobrá. Během pobytu v horách se budeme stravovat z vlastních zásob. Čas na vaření bude ráno a večer. Není třeba si s sebou brát moc jídla, v Indii se většina základních potravin dá koupit takřka kdekoli. V civilizaci budeme jíst v místních restauracích, kde ceny zdaleka nedosahují našich. Jídelníček doporučujeme obohatit o kvalitní salám, čokoládu a kapku alkoholu. V běžné restauraci je jídlo asi za 50-100 INR, v lepší restauraci od 80-200 INR, čaj je asi za 10-20 INR, pivo Kingfisher stojí 120 INR v obchodě a 200 INR v restauraci. Na Markha treku také nebude nouze o tzv. teatenty (stany z vysloužilých padáků), kde si můžeme odpočinout ve stínu a posilnit se čajem, sušenkami, maggi nudlemi, ale i kolou nebo pivem. Z potravin je z ČR možné vzít v rozumném množství: lehké instantní potraviny na vaření, instantní bramborové kaše, instantní polévky, instantní sladké kaše, dále sůl, čaj, cukr, energetické potraviny (müsli a müsli tyčinky, čokolády, bonbony, …), pro jistotu i trochu studené stravy. Vodu budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) nebo vodní filtr (např. Sawyer mini filter). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava v Indii: Mezi Dillí a Lehem se přepravíme tam i zpět pohodlně a rychle letecky, je to skvělý vyhlídkový let. V okolí Lehu budeme hojně využívat služeb místních taxikářů a jejich džípů klasických indických značek TATA a MAHINDRA. V Dillí bude možné vyzkoušet místní tradiční MHD, moto i cyklorikšu. A v Dillí nesmíme zapomenout také na supermoderní metro. Nadšení motorkáři si mohou alternativně půjčit legendární stroj značky Royal Enfield, který bez problémů zvládá zdejší nadmořské výšky a rozbité cesty, a dá se s ním vyjet i na jedno z nejvyšších silničních sedel Khardung-la.

Cestovní formality: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Do Indie si každý účastník musí zajistit elektronická víza eTV. K vyplnění potřebujete svůj pas a platební kartu. S vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme v předstihu. O víza si můžete zažádat nejdříve 30 dní dopředu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

  • 12.07.2025 - 30.07.2025
  • 19 dní
  • Číslo: 905
  • 55 500 Kč
    Bez letenky: 29 500 Kč
  • Rezervace

Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel

Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Bhútán - trekking v Zemi hřmícího draka

Trek s podporou mul pod himalájskými sedmitisícovkami, příroda a kláštery

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Peru - trekking v Andách

Přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků

Indie - trekking v Himálaji

Přechod přes sedlo Pin-Parvati a Údolím sněžných leopardů do Spiti