Kamčatka

Horská turistika vulkanickým rájem (Rusko)

S realizací zájezdů do Ruska nyní ani v budoucnu nepočítáme! Můžete si vybrat ze zájezdů do Gruzie, Kyrgyzstánu nebo Tádžikistánu.

Odlehlému poloostrovu Kamčatka na ruském Dálném východě vládnou vulkány. Kamčatka je součástí pacifického ohnivého kruhu, kde na místě styku litosférických desek dochází k nejintenzivnější vulkanické činnosti na světě. Vysoké, dokonalé kužely sopek dominují krajině - jejich počet je okolo 300, z čehož 29 sopek je aktivních. Taková hustota vulkánů na tak relativně malé ploše je světovým unikátem. Nachází se zde i nejvyšší aktivní sopka celé Euroasie - Ključevskaja (4750 m). Kamčatka, to je překrásná, divoká, panenská příroda, v níž stále ještě existují místa, která čekají na svého objevitele. Poloostrov pokrývá hustá tajga, z níž vystupují vulkány a v níž se ukrývají tyrkysová jezera. Jedná se také o oblast s největší koncentrací medvědů hnědých na světě. V době studené války byla Kamčatka zakázanou pohraniční oblastí s vojenskými základnami a s rozmístěnými strategickými raketami, které mohly ohrožovat americké území. Turisté, zejména cizinci, sem neměli přístup. Tato doba je naštěstí již minulostí a nyní můžeme přiletět na Kamčatku relativně jednoduše s jediným přestupem v Moskvě. Pořád se však jedná o destinaci s puncem dobrodružství.

Během našeho zájezdu navštívíme nezajímavější vulkanické oblasti Kamčatky. Nejprve v širším okolí hlavního města Petropavlovsk-Kamčatskij vystoupáme na nižší sopku Gorelyj, z jejíhož úbočí kouří fumaroly a jejíž kráter je zatopený jezerem. Vedlejší sopka Mutnovskaja je jednou z nejúžasnějších geotermálních oblastí ve světovém měřítku. Projdeme prvním kráterem mezi syčícími fumarolami, po sirných polích a okolo tyrkysového jezera na vyhlídku do „pekelného“ druhého kráteru. Pokusíme se o zdolání 2741 m vysokého kuželu sopky Avačinská, jejíž vrcholový kráter je zalitý lávovým polem a stále se z něj kouří. V druhé části zájezdu se přesuneme po jediné kamčatské silnici 500 km na sever, kde si vyšlápneme na vyhlídku na dokonalý kužel nejvyšší sopky Kamčatky Ključevskaja a na vulkány Kameň a Bezymjannyj. Pod sopkou Tolbačik překonáme ztuhlé lávové proudy, objevíme lávové jeskyně a vystoupáme na nízké barevné sopečné kužely - vše vytvořené nedávnou vulkanickou činností v letech 1975-1976 a 2012-2013. Mezi túrami nesmí chybět odpočinek s koupáním v termálech ve vsích Paratunka a Esso, v dřevěné osadě Kozyrevsk si zase užijeme pravou ruskou saunu - baňu. Na závěr se můžeme vydat z Petropavlovsku na lodní výlet po Avačinské zátoce k ptačím ostrovům, skaliskám v moři a vyzkoušet si rybolov.

Zájezd je zaměřený na méně a středně náročnou horskou turistiku s jednodenními túrami. Budeme chodit s malým batůžkem nalehko. Většina túr je náročnosti 2 a 2-3 s převýšením nejčastěji mezi 300-900 m nahoru a totéž dolů a s délkou denní túry 4-7 hod včetně pauz. Výjimkou je náročný výšlap na vrchol sopky Avačinská (náročnost až 4), kde však stačí vystoupat na výhledový hřbet pod hlavním kuželem (náročnost 3). V přírodě nocujeme celkem 4 noci ve vlastních stanech, dále v hostelu, v chatkách a v hotelu. Pojedeme v menší skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy.
  • 2. den: Přílet na Kamčatku do hlavního města Petropavlovsk-Kamčatskij. Ubytování, nákup. Podvečerní vycházka na vyhlídku z městského vrcholku Mišennaja (382 m). (1,5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 3. den: Výstup k nádherným modravým horským jezerům - Golubye ozera (850 m), návrat stejnou cestou (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m).
  • 4. den: Cesta terénním autem do oblasti sopky Mutnovskaja. Zastávka v sedle s totemy s vyhlídkou na vulkán Viljučinskij. Termální oblast Dačnyje kolem geotermální elektrárny - krátká vycházka do Malého údolí gejzírů s prvními fumarolami (1 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Stanování pod sopkou Gorelyj.
  • 5. den: Výstup na sopku Gorelyj (1829 m) - úžasný výhled z okraje kráteru a z vrcholu na sopky celé jižní Kamčatky a do samotného fotogenického kráteru s jezerem a fumarolami (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Krátký přejezd na tábořiště pod sopku Mutnovskaja. Procházka na výhled do kaňonu Opasny s krásným vodopádem (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
  • 6. den: Túra do dobře přístupného kráteru sopky Mutnovskaja - jedna z nejlepších geotermálních oblastí na světě. Mezi mohutnými výrony plynů a po sirných polích do horní části kráteru na unikátní vyhlídku na modravé jezírko a do druhého aktivního kráteru (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Návrat terénním autem do Petropavlovsku na ubytování, po cestě zastávka na koupání v termálech Paratunka.
  • 7. den: Brzký ranní terénní výjezd. Pokus o výstup na sopku Avačinská (2741 m). Zdolání vrcholu je fyzicky náročnější (9-10 hod, ↑ 1850 m, ↓ 1850 m). Alternativně možný méně náročný výstup na výhledový hřeben pod vrcholový kužel Avačinské (6 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Protější dokonalý kužel sopky Korjacká je u obou variant jako na dlani. Večerní návrat na ubytování do Petropavlovsku.
  • 8. den: Místním autobusem přejezd na sever. Procházka mezi dřevěnými domky po prašných ulicích typické vesnice Kozyrevsk. Nocleh v chatkách na zahradě, 2 noci po sobě. Pravá ruská sauna - baňa.
  • 9. den: Výjezd vachtovkou kamčatskou tajgou za vrcholek Kopyto nad horní hranici lesa. Pěší výstup barevnou horskou tundrou na vyhlídku na nejvyšší aktivní sopku celé Euroasie - dokonalý kužel Ključevskaja (4750 m) a na sopky Kameň (4575 m) a Bezymjannyj (2882 m), na druhé straně masív Tolbačik (3682 m) (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Večer návrat vachtovkou zpět do Kozyrevsku.
  • 10. den: Tajgou a přes lávová pole transport pod Tolbačik. Výstup na nízký vulkán Severnyj proryv (1170 m) - výhled na fantastickou lávovou krajinu a na vulkán Tolbačik. Kráter Zvezda s lávovými jeskyněmi. Fotogenický Mrtvý les sežehlý erupcí v roce 1975 a v lávě pohřbený vrtulník (celkem 2,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Stanování v sopečné krajině u báze Klešnja, 2 noci po sobě.
  • 11. den: Túra pod Tolbačik - měsíční krajinou s provazci ztuhlé lávy, přechod lávového proudu z roku 2012, z něhož ještě místy sálá teplo, možnost průzkumu lávové jeskyně. Okruh magickou barevnou vulkanickou krajinou přes malé sopky na úpatí mohutného Tolbačiku. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 12. den: Návrat vachtovkou ze sopečné krajiny pod Tolbačikem zpět ke Kozyrevsku a dojezd do vesnice Esso, ubytování 2 noci po sobě v hotelu s termálním bazénem.
  • 13. den: Vesnice Esso - koupání a zasloužená relaxace v termálních bazénech a pramenech, návštěva skvělého etnografického muzea. Kratší výstup na vyhlídku Pioněrskaja sopka (810 m) nad Esso (2,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m).
  • 14. den: Návrat místním autobusem z Esso do Petropavlovsku, nocleh 2 noci po sobě.
  • 15. den: Plavba po Avačinské zátoce s výhledy na sopky. Čedičová skaliska Tři bratři a Staričkův ostrov s mořskými ptáky včetně papuchalků. Rybaření na lodi a oběd. Po návratu procházka v centru Petropavlovsku a po pláži. Alternativně možno absolvovat i nákladný celodenní výlet s lety vrtulníkem za medvědy ke Kurilskému jezeru nebo do Údolí gejzírů (cena cca od 15000 Kč/os.).
  • 16. den: Odlet z Kamčatky, návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

V přírodě nocujeme celkem 4 noci ve vlastních stanech. V Petropavlovsku spíme v hostelu (přerušovaně celkem 6 nocí) se společnými pokoji s výhledem na záliv, k dispozici je kuchyňka, sociální zařízení je společné. Ve vesnici Kozyrevsk se ubytujeme (na 2 noci po sobě) ve 2lůžkových chatkách umístěných v příjemné zahradě, sociální zařízení je společné, k dispozici je jednoduchá kuchyňka a také tradiční ruská baňa. V Esso spíme (2 noci po sobě) v hotelu s 2-4lůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením a s venkovním termálním bazénem.

Stravování

Stravujeme se z vlastních zdrojů. V horách je nutné vlastní vaření (plynové kartuše zakoupíme po příletu na místě), v civilizaci je možné si vařit v kuchyňce na ubytování nebo zajít do restaurace vyzkoušet ruská jídla. V civilizaci je všude možné dokupování zásob.. Z ČR si můžete vzít trochu vysokoenergetických potravin (čokoláda, musli tyčinka, bonbony, oříšky,...).Můžete vzít práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Do hor a v horách po drsnějších cestách se budeme přesouvat vachtovkou. Dálkový přejezd z Petropavlovsku na sever do Kozyrevsku a zpět z Esso absolvujeme místním autobusem. V Petropavlovsku se budeme přepravovat i taxíky a místní MHD.

Cestovní formality: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás můžeme zajistit za 3100 Kč - objednat si ho můžete v poznámce přihlášky. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem. Víza standardně vyřizujeme cca 6 týdnů před odletem.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kamčatka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Kanada - národní parky Skalistých hor

Horská turistika v provinciích Britská Kolumbie a Alberta

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Réunion - přechod po chatách

Sopky a kaldery vulkanického ostrova v Indickém oceánu