Velká cesta pouští, stepí a tajgou
Obrovské Mongolsko s plochou 20x větší než ČR sahá od zpívajících písků vysokých dun pouště Gobi na jihu po svěží modřínovou tajgu na severu, od nekončících stepních plání od obzoru k obzoru po vysoké zasněžené hory Mongolského Altaje. Krajina je překvapivě úžasně různorodá, i s pestře barevnými erozními a bizarními skalními útvary, oblými travnatými kopci, nebesky modrými jezery či horkými prameny. Mongolský způsob života je život na koních, v tradičních delech, v jurtách roztroušených v zelených pasteveckých údolích, kočování se stády koz, ovcí, krav, jaků či velbloudů v nekonečném prostoru. Kromě Ulánbátaru jsou všechna další sídla jen osady s dřevěnými domky, prašnými cestami a s krámkem, kde nečekaně seženete vše podstatné. V jurtě či jídelně „guanz“ ochutnáme mongolský cujvan, výborný chuušuur či buuz, což zapijeme lehce slaným mongolským čajem. Při ranní puji buddhistických mnichů v červených rouchách nás zamrazí při poslechu kakofonie zvuků, mongolské buddhistické chrámy jsou blízké těm tibetským. Země potomků Čingischána je snad nejpřitažlivější středoasijskou destinací.
Absolvujeme velkou cestu z Ulánbátaru na jih a půlkruhem na sever Mongolska a odsud letecky zpět do Ulánbátaru. Navštívíme různorodé mongolské typy krajin. Začneme poznáním pouště Gobi s fantastickými dunami Chongoryn Els či barevnými útesy Bajanzag. Pojedeme přes zelený hornatý střed Mongolska s pasteveckými údolími Orchon a Cencher, buddhistickým komplexem Erdene Zuu Khiid i s překrásným jezerem Terchijn Tsagaan Nuur. Na severu je perlou obrovské jezero Hovsgol, dvojče Bajkalu, obklopené tajgou a vysokými horami.
K přejezdům se zastávkami je zařazen aktivně poznávací program, pěší túry a výlety. Túry jsou vždy nalehko, relativně méně náročné, většinou půldenní (3 hod), po dva dny o něco delší (4-6 hod), převýšení je většinou do 300 m nahoru a totéž dolů, maximálně pak 600 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Pro zájemce je možné a doporučené zařadit vyjížďky na koních a na velbloudu. Po Mongolsku se budeme pohybovat dodávkou Furgon s místním řidičem, který nás bez zaváhání, s GPS "zabudovanou v hlavě", proveze volnou stepí, po prašných cestách a terénem. Dodávka nám po celou dobu poveze veškeré věci. Kromě řidiče a českého průvodce nás bude doprovázet i místní, anglicky hovořící průvodce. Závěrečný tranzit ze severu Mongolska zpět to Ulánbátaru absolvujeme rychle a pohodlně letecky. Ubytovaní budeme v mongolských jurtách v jurtových kempech, v Ulánbátaru pak v hotelu. Všude na ubytování je v ceně snídaně, večeři je možné si objednat ve všech jurtových kempech, v Ulánbátaru pak v restauraci. Je třeba smysl pro dobrodružství a tolerance vůči jisté míře nepohodlí vyplývající ze scházející či nedostatečné infrastruktury a primitivnějších podmínek - pak si odvezete z Mongolska maximální zážitky. Pojedeme v malé skupině kolem 18 cestovatelů.
Občané ČR nepotřebují v roce 2025 pro vstup do Mongolska víza!
Průvodce: Miloš Hotař
Budeme ubytovaní 12x v mongolských jurtách, které jsou umístěné v jurtových kempech. V jurtě se spí na postelích umístěných kolem dokola, nejčastěji po 4-5, přikrývky jsou k dispozici, většinou ale využijete spíše vlastní spacák. Jurtové kempy mají často primitivní suché WC, často je složitá situace s vodou - nejsou zde vodovody, voda je jen v barelech, sprcha je někdy primitivní a hůře tekoucí, výjimečně (jen 1-2x) sprcha s ohledem na pouštní charakter oblasti v kempu chybí. V Ulánbátaru spíme 2x v čistém osvědčeném hotelu převážně ve 2lůžkových pokojích, v Mörönu pak 1x místním turistickém hotelu.
V ceně jsou zahrnuty místní snídaně v jurtách (12x), v Ulánbátaru pak bohatá hotelová snídaně podávaná formou bufetu, v Mörönu jednodušší servírovaná snídaně. Ve všech jurtových kempech je možné si objednat večeři, což doporučujeme. Přes den se během dlouhých přejezdů zastavíme na oběd v jídelně „guanz“ či restauraci „zoognyj gazaar“, které se nachází v zapadlých osadách či v jurtách u cesty. Skoro každý den je možné dokoupit vodu nebo základní potraviny (výběr nebývá tak bohatý jako v Ulánbátaru, ale je dostatečný). Nejčastější mongolská jídla na večeři a oběd jsou nudle se zeleninou a masem „cujvan“, výborné polévky „šool“, místy mají smažené masové kapsy „chuušur“, někde i plněné knedlíky „buuz“, někde uvaří i maso s rýží či s bramborami a všude se pije výborný mongolský lehce slaný čaj s mlékem. Maso je téměř vždy skopové. V mnoha jurtových kempech připraví na večeři jen jeden typ jídla. Širší nabídka jídel a restaurací je v Ulánbátaru. Nebo je případně i možné si večeře připravovat a vařit sami na vlastním vařiči (plynové kartuše je zakázáno přepravovat letadlem, lze je koupit v Ulánbátaru po příletu). Nakoupení zásob proběhne po příjezdu v dobře zásobeném Ulánbátaru, trvanlivé potraviny si v případě vlastního vaření můžete přivézt z ČR. Překvapivě dobře zásobené jsou téměř všechny krámky po celém Mongolsku, i v těch nejzapadlejších prašných osadách mají chléb, těstoviny, polévky, konzervy, marmelády, vodu, nápoje a většinou i pivo. Je možné vzít si sebou z ČR v rozumném množství: lehké instantní potraviny na případné vaření, sůl, cukr, čaj, energetické potraviny (műsli, různé tyčinky, čokolády, bonbony, oříšky, sušené ovoce, …), příp. trochu studené stravy na den (krabička sýrů, pár paštik). Dodávka poveze kanystry s vodou na případné vlastní vaření, které budeme cestou doplňovat. Balenou vodu na pití budeme kupovat na místě. Je možné vzít také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Doprava v Mongolsku: Po Mongolsku se budeme přesouvat po zemi smluvní dopravou - dodávkou Furgon. Závěrečný tranzit ze severu Mongolska zpět do Ulánbátaru absolvujeme rychle a pohodlně letecky. Dodávka má maximální kapacitu 7 cestujících s tím, že přední sedadlo je určené pro průvodce. Vzadu je dostatečný zavazadlový prostor, kde umístíme všechny naše věci, které dodávka poveze po celou cestu. Dodávku řídí místní řidič, který se v zemi vyzná a proveze nás zkušeně pro nás nenavigovatelným terénem. Většina cest je prašných a drsných, často se jedná jen o několik kolejí vyjetých ve stepi přetínajích stovky jiných kolejí a odboček - jen místní vědí, kudy dál. Pojedeme i pískem pouští, přes hory, lesy a brody. Asfaltové cesty se postupně budují, po asfaltu pojedeme cca 3 dny.
Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Mongolska). Občané ČR nepotřebují v roce 2025 pro vstup do Mongolska víza (platí pro turistické pobyty do 30 dní). Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Možnost přicestovat do Mongolska bez nutnosti žádat o víza platí až do 31.12.2025.
Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.